
Nenechte se stresovat!
Asi to znáte sami. Jakmile vás něco vyvede z míry, začne vám bušit srdce, potíte se, máte sucho v ústech, bolí vás hlava. Právě to jsou jedny z fyziologických reakcí těla na stres. Ale tím výčet rozhodně nekončí.
Nepříjemné potíže
Dlouhodobý stres nejčastěji může způsobovat i bolesti v oblasti krční páteře. Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Velmi často se pod vlivem dlouhodobého stresu objevuje i nervozita, nespavost, vyčerpání, ekzémy, problémy s menstruací a trávicí potíže. Při stresových situacích se navíc zvyšuje hladina cukru a špatného cholesterolu v krvi. V horších případech může stres vyvolat i astmatický záchvat, srdeční infarkt, nebo dokonce i záchvat mrtvice. A pozor, stres působí i na naši krásu! Je prokázáno, že ti, kteří jsou vystaveni dlouhodobému stresu, mají mnohem více vrásek, povadlou a zašedlou pleť a sklon k tvorbě akné. Navíc stres ovlivňuje i kvalitu a růst vlasů.
Jak se bránit
V první řadě pečlivě naslouchejte signálům svého těla, které věrně zrcadlí stav naší mysli – často až symbolicky. Například při dlouhodobém psychickém přetěžování si můžeme způsobit takzvanou únavovou zlomeninu či jiný úraz, který tělu umožní a zprostředkuje tolik potřebný odpočinek. Je také důležité nedusit v sobě nespokojenost, naučit se oddělovat podstatné od nedůležitého, určit si své limity a nepřekračovat je, naplňovat své potřeby a zdravě se vymezovat vůči tomu, co nechceme. Samozřejmý by měl být i dostatek času na odpočinek a relaxaci. Je dobré si například zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při níž můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, neboť při něm mohou tělo a mysl dostatečně zregenerovat.
Uvolnění s aromaterapií
Pokud vás svírá dlouhodobý stres, není nic lepšího, než využít éterické oleje, které zklidní mysl a emoce a brání rychlému návratu nepříjemných pocitů. Provoňte jimi svůj domov, a pokud to jde, tak i pracovní prostředí. Můžete je také inhalovat a speciální oleje využijete i při uvolňující masáži.
Antistresové esenciální oleje
Úzkost, podrážděnost, deprese: levandule, geranium, bergamot, šalvěj muškátová, grep, santalové dřevo, heřmánek, bazalka, cypřiš, kadidlo, jasmín, jalovec, meduňka, neroli, ylang-ylang.
Nespavost: majoránka, citron, vetiver, kozlík lékařský, růže, santalové dřevo, heřmánek, neroli, ylang-ylang.
Únava a vyčerpání: máta peprná, rozmarýn, jasmín, bazalka, skořice, citron, šalvěj muškátová, levandule, muškátový oříšek, santalové dřevo, růže, vetiver, geranium.
Bylinky, vitaminy a minerály
Mezi nejosvědčenější bylinky, které pomáhají snižovat hladinu stresu, uvolňují, zklidňují, mají antidepresivní účinky a zároveň pomáhají proti nespavosti a bolestem hlavy, patří meduňka lékařská, levandule lékařská, kozlík lékařský, hloh jednosemenný, ale také indický ženšen Ashwagandha, který zvyšuje toleranci k rozličným stresorům, a navíc působí proti únavě.
Protože stres zvyšuje spotřebu vitaminů a minerálů a snižuje jejich hladinu v krvi, je důležité je tělu dodávat. Pro správnou funkci nervové soustavy, zvládání stresu a klidný spánek jsou důležité vitaminy skupiny B. K produkci protistresových hormonů významně přispívá vitamin C. Při přepracovanosti a stresu zvýší fyzickou i psychickou odolnost koenzym Q10. A v neposlední řadě je důležitý i příjem hořčíku, který zklidňuje nervový systém a udržuje dobrý psychický stav.
Bylinky pro zdravé nervy

Meduňka lékařská
Melissa officinalis
Příznivě působí na potíže způsobené stresem – uklidňuje nervy, pomáhá lépe spát, zklidňuje žaludek.
Na čaj: 2 lžičky sušených listů zalijte 250 ml horké vody a nechte luhovat 5 minut.

Levandule lékařská

Lavandula angustifolia
Má uklidňující účinky na nervy a trávicí soustavu, přispívá k uvolnění organismu. Chutný čaj si připravíte ze 2 dílů meduňky, 1 dílu levandulových květů, 1 dílu lipových květů a 1 dílu růžových květů.

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis
Kozlík pomáhá při nervovém vyčerpání a duševním přepracování. Uvolňuje křeče, snižuje úzkost a uklidňuje. Pomáhá navodit hluboký osvěžující spánek. K dostání jsou kozlíkové kapky, ale můžete si z kořene kozlíku také uvařit čaj.
Na čaj: 1 lžičku sušeného kořene kozlíku zalijte 250 ml vařící vody a čaj nechte pod pokličkou táhnout 5 minut. Chuť můžete vylepšit lžičkou medu.

Hloh jednosemenný

Crataegus monogyna
Má dobrý vliv na srdeční rytmus, napomáhá lepšímu prokrvování věnčitých cév a lepšímu využívání kyslíku. Listy a květy trhejte v době kvetení, sušte je ve stínu.
Na čaj: 1 lžičku sušených květů a listů zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.
