Mydlice lékařská

Saponaria officinalis

Tato krásná a užitečná zahradní bylina poskytuje „mýdlovou šťávu“, která je vhodná pro ekologické praní či oživení vzácných tkanin. Má velmi příjemnou vůni. Na Středním východě ji používají také jako léčivku na kožní problémy.

Vytrvalá, 25 až 80 cm vysoká bylina s přímou lodyhou a vstřícnými přisedlými listy. Má mnohokvěté květenství, květy mají 20 až 25 mm v průměru, jsou bílé až narůžovělé, pětičetné, v ústí se dvěma zoubky. Kvete v červnu až říjnu.

Pěstování:

Vysévá se na jaře, starší rostliny lze množit dělením trsů od pozdního podzimu do časného jara. Má ráda kypré vlhčí půdy.

Užívané části:

Celá rostlina.

V kuchyni:

Květy můžete přidávat do zeleninových či ovocných salátů.

V domácnosti:

Stonek s listy a kořenem – pro výrobu mýdlové tekutiny.

V kosmetice:

Odvar z celé rostliny pro péči o problematickou a citlivou pleť.

Jak využít mydlici

Udělejte si z ní mycí či prací prostředek, šampon na vlasy či pleťovou vodu.

Mýdlová tekutina

V mydlici obsažené saponiny můžete využít pro přípravu domácího čisticího prostředku. List, stonek a kořen mydlice zalijte měkkou (například dešťovou) vodou a vařte asi 30 minut. Vzniklou mýdlovou tekutinu můžete využít jako ekologický mycí či prací prostředek. je vhodný například k čištění a oživení starých vzácných textilií. Mydlici je možné použít i ke změkčení vody.

Regenerační šampon na vlasy

Snadno si ji připravíte z 1–2 polévkových lžic sušeného kořene, které vhodíte do 1 l vroucí vody a necháte 15 minut luhovat. Po vychladnutí směs přeceďte a důkladně jí vlasy promyjte.

Pleťová voda

Stejný výluh z kořene, používaný na vlasy, si můžete ošetřit i zanícenou aknózní pleť. Díky protizánětlivým účinkům pomáhá léčit i drobná kožní poranění.

Přírodní kartáček na zuby

Kořen mydlice dříve lidé používali k čištění zubů – rozžvýkaným kořenem si zuby důkladně vyleštili a uvolněné saponiny přitom působily jako dezinfekce ústní dutiny.

Obklad proti ekzému či lupénce

Hrst sušeného kořene vložte do 1 l studené vody a směs nechte stát při pokojové teplotě několik hodin. Pak do tekutiny namočte šátek, přiložte ho na postiženou část pokožky a nechte působit.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek