
Mýdla na praní aneb Jelen je opět v kurzu
Doba pokročila a většina z nás už není pasivními konzumenty reklam, které na nás ze všech stran útočí. A tak víme, že spoustu věcí si můžeme vyrobit doma mnohem levněji a s respektem k životnímu prostředí. To samozřejmě platí také o pracích prášcích, a tak není divu, že prací mýdla se opět dostávají do našeho povědomí – vždyť jsou nejen levná, ale také šetrná k citlivé a dětské pokožce a nezatěžují ani naše životní prostředí.
Česká mýdla na praní
Oblíbený Jelen už zdaleka není jediným pracím mýdlem na českém trhu. Díky malým českým mýdlárnám a poctivým mýdlařům dnes máme na našem trhu k dispozici poměrně širokou škálu pracích mýdel. Vybírat můžeme z mýdel i mýdlových vloček na čistě rostlinném základě, ale sáhnout můžeme i po klasickém mýdlu z hovězího tuku, a dokonce si můžeme vyzkoušet mýdlový prací prášek s bělicími účinky.
Marseillské prací kostky a vločky
Marseillská prací mýdla a vločky se tradičně již od 16. století vyrábějí v jižní Francii v okolí města Marseille. Jsou 100% přírodní, z čistě rostlinných olejů a samozřejmě zcela šetrná k životnímu prostředí. Speciálně se tato mýdla doporučují pro praní dětského prádla, aby se zabránilo podráždění citlivé pokožky. Jsou však vhodná na praní všech textilií, zvláště pak na jemné prádlo (záclony, krajka, vlna, hedvábí apod.). Existují v podstatě dva druhy marseillských mýdel – s vysokým podílem olivového oleje (zelené mýdlo) a s olejem palmovým a kokosovým (krémově bílé mýdlo), z něhož jsou vyráběny i tzv. mýdlové vločky.
Použití pracího mýdla a vloček
Mýdlo se dodává ve formě kostek, které je třeba předem nastrouhat a rozpustit, dále ve formě vloček, které stačí už jen rozpustit, nebo jako hotový tekutý přípravek (rozpuštěné vločky). Na ruční praní tedy rozpusťte 1 hrst vloček ve 2 litrech horké vody a vyperte. Pro praní v pračce si předem připravte tekutý prací prostředek rozpuštěním 2 hrstí vloček v 1 litru horké vody, nechte rozpustit a uchovejte v lahvi. Před použitím důkladně protřepejte a nalijte 100 ml tohoto přípravku do dávkovače v pračce.
Mýdlo na skvrny
Existují také speciální mýdla na skvrny, která si spolehlivě poradí i s nečistotami, s nimiž si běžný prací prášek ani klasické mýdlo příliš nevědí rady. Stačí jednoduše skvrnu potřít mýdlem, nechat přibližně půl hodiny působit a poté buď opláchnout vodou, nebo vložit spolu s ostatním prádlem do pračky. Mýdlo na skvrny je účinné na skvrny od tuku, majonézy, ovoce, trávy, vína, kávy, čaje, čokolády, rtěnky, ale i krve nebo inkoustu.

Recept
Mýdlový sliz
Z mýdel či mýdlových vloček lze vyrobit i tzv. mýdlový sliz/ gel, který je díky přidané prací sodě velmi účinný.
Budete potřebovat:
- 200 g mýdla/ vloček
- 150 g prací sody v prášku
- vodu
- kbelík
1 Mýdlo nastrouhejte na kuchyňském struhadle a nasypte do kbelíku s cca 1 litrem vroucí vody a za stálého míchání nechte rozpustit. Pokud se mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér.
2 Poté přidejte 5 až 10 litrů vroucí vody a následně za stálého míchání přidejte sodu.
3 Nakonec směs nechte zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 48 hodin). Vody můžete nalít více či méně – podle toho, jak hustý a koncentrovaný chcete sliz mít. Podle hustoty slizu pak upravujte dávkování (cca 250 – 500 ml na pračku podle špinavosti prádla).
4 Pro ještě lepší prací účinek lze při teplotě 60 °C a více použít i perkarbonát sodný, což je zcela ekologické bělidlo a zároveň i odstraňovač skvrn. Místo klasické aviváže pak použijte trochu octu či zředěné kyseliny citronové.