Mokré filcování
Jak filcovat
Předpokladem k filcování jsou především tři složky – vlna, vlhko a tření. Působením vlhka, tepla a tření se rozevřou jemné šupinky na vlněných vláknech, provážou se mezi sebou (zakousnou se do sebe) a tím dojde k filcování. Tento proces je podpořen křížením vláken v chomáčku, to znamená, že vlákna se lépe filcují, pokud klademe jednotlivé vrstvy vždy kolmo na předcházející. Důležité je také to, že vlnu z česance trháme, nikdy nestříháme. Jako urychlovač slouží mýdlo (nejlépe olivové). V mýdlovém roztoku vlákna nabobtnají více než v obyčejné vodě. Mýdlo dá též vlně větší mastnotu (díky obsahu olivového oleje).
Mýdlový roztok připravíme přibližně z jednoho litru horké vody a jedné polévkové lžíce nastrouhaného olivového (nebo obyčejného) mýdla. Na počátku filcování je potřeba pracovat velmi jemně, bez tlaku. Jakmile se filc začne zpevňovat, bude třeba vyvinout větší tlak a zpracovávat ho razantněji. Tím se filc začne scvrkávat a bude velmi pevný. Tření, respektive práce rukama, umožní vytvoření forem a tvarů podle záměrů tvůrce.
Vlna se při filcování může zmenšit až na třetinu původního objemu. Síla (tloušťka) je závislá na množství materiálu, ale také na zpracování. Hotový filc je pevný, homogenní, vlákna nelze vytáhnout, ale zároveň zůstává měkký a hebký.
Filcování je třeba včas ukončit, aby nedošlo k přílišnému vysrážení. Na závěr práci dobře vymácháme ve vlažné vodě. Filcování ukončíme v ustalovací lázni, kterou vytvoříme z vlažné vody a 8% octa v poměru 1 : 20. Ocet neutralizuje mýdlo a tím chrání vlnu před jeho negativními účinky. Práci ponecháme v octové lázni 20 minut a poté ji ještě jednou vymácháme ve vlažné vodě.
Výběr vlny
Vlnu na filcování lze zakoupit různě zpracovanou, barvenou i přírodní, v různé kvalitě podle toho, na co ji budeme používat. Každý druh vlny má přírodní varianty barev od bílé přes šedou a hnědou až po černou. Vedle toho existuje celá paleta obarvených vln (přírodními nebo chemickými barvivy). Zvláště krásně barvy vyniknou na merino vlně.
Jako dekorační prvek lze použít i přírodní, velmi kadeřavou vlnu irských ovcí. Stejně dobře poslouží vlna ostříhaná téměř z jakékoli kučeravé ovečky. Na ozdobu budeme používat i hedvábná vlákna vyčesaná v česancích.
Jak výrobky udržovat
Ovčí vlna má v sobě velký podíl lanolinu, ten při doteku pociťujeme jako mastnotu. Výhodou lanolinu je jeho vysoká izolační schopnost a voděodolnost. Pro zachování obsahu lanolinu pereme vlnu pouze při 40 °C. Stejně teplou vodu použijeme i na máchání.
Filcované květiny
Krásné filcované květy spojené jedním stonkem můžete použít jako náhrdelník, opasek nebo s nimi třeba svázat záclony či závěsy. Výslednému využití přizpůsobte velikost květů i délku stonku.
Budete potřebovat
- merino vlnu v libovolných odstínech
- hedvábná vlákna
- hrubou nečesanou vlnu
- mýdlo
- bublinkovou fólii
- ocet
- konvičku
Postup
1 Na pracovní plochu položte bublinkovou fólii (bublinkami směrem nahoru). Z bílých a růžových pramenů merino vlny vytvořte kulatý tvar květiny (průměr květu 12–15 cm), viz obrázek. Vytvořte tmavší střed.
2 Květinu dozdobte nečesanou vlnou a hedvábnými vlákny, a to směrem od středu k okrajům.
3 Připravte se horký roztok (viz úvod) a vlnu jím pokropte.
4 Zakryjte vlnu bublinkovou fólií (bublinkami směrem dolů) a namydlete ji.
5 Krouživými pohyby začněte vlnu pár minut jemně filcovat. Poté vlnu otočte a podle obrázku vytvořte spodní část květu s velkým zeleným středem, který později navážete na stonek. Pokropte ji roztokem, zakryjte fólií a jemně filcujte. Občas vlnu otočte a filcujte z druhé strany. Filcujte pouze částečně, poté práci odložte.
6 Nyní vytvořte stonek. Položte vedle sebe světle a tmavě zelený proužek vlny, délku určíme podle svých potřeb. Během filcování se stonek trochu natáhne.
7 Vlnu pokropte tak, aby na obou koncích zůstal kus (asi 5–8 cm) suchý. Začněte filcovat – rukama válejte vlnu po fólii. Nejprve velmi jemně a jakmile drží tvar, tak silněji.
8 Jakmile je stonek hotový, jeho suchý konec paprskovitě položte na spodní část květu – viz obrázek.
9 Květ pokropte roztokem a zakryjte nastřiženým kouskem fólie tak, aby stonek vyčníval ven. Filcujte jak v ploše, tak kolem vyústění stonku, dokud nebudou květ a stonek pevně spojené.
10 Květ vyjměte z fólie a položte na bok, viz obrázek.
11 Rukou začněte rolovat s květem po fólii tak, aby se částečně uzavřel.
12 Stejně postupujte při tvorbě květu na druhý konec stonku. Poté hotové květiny dobře vymáchejte, ukončete filcování ve vodě s octem (viz úvod) a nechte je uschnout.