Minizelenina z balkonu

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky, a vy zatím bydlíte v bytě? Pokud máte balkon, nemusíte zoufat. Vypěstujte si zeleninu tam!

Na balkoně lze pěstovat poměrně široký sortiment zeleniny od ředkviček přes listový salát až po různé druhy plodové zeleniny. Je potřeba mít prostornou pěstební nádobu (květináč, bedýnku) nebo igelitový pytel a do nich přiměřené množství substrátu.

 

Co si vyberete?

Minimální nároky na zeminu má řeřicha nebo ředkvička, ale rajčata nebo papriky, i když se rozhodneme pro miniodrůdy, potřebují 10 až 20 litrů zeminy na rostlinu. Podmínkou úspěchu je kvalitní substrát, pravidelná zálivka a přihnojování. Výhodné je použití předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro pěstování zeleniny ze semínek, nezapomeňte na včasné naklíčení. S výběrem nádoby, substrátu a vhodných odrůd vám poradí v zahradnických centrech.

Ten, kdo se rozhodne pěstovat minizeleninu, má na výběr z pěti druhů: mini rajče, paprika, feferonka Hot-Pep-Cheyenne, mini okurka a lilek. Co si vyberete, záleží především na vašich chuťových preferencích.

 

Cherry rajčátka

Rajčata, tedy i ta „mini“ (cherry rajčátka) jsou cenná především díky obsahu lykopenu, který preventivně působí proti rakovinovým onemocněním, srdečně cévním chorobám a nemocím souvisejícím s věkem. Nejlepšími balkonovými odrůdami typu cherry jsou Vilma (červené plody) a Gold Krone (žluté plody). Můžete je mít na okně do té doby, než se oteplí, pak je umístěte na balkon nebo terasu. Potřebují hodně slunce! Minirajčátka vyžadují záhřevnou půdu, dostatečně zásobenou živinami. Pro pěstování si připravte klasický zahradnický substrát, který koupíte v každém obchodě se zahradnickými potřebami. Potom jej důkladně promíchejte s rozleželým kompostem, nejlépe v poměru jedna ku jedné.

Ještě si připravte proleželý chlévský hnůj. Ten dejte úplně do spodní části pěstební nádoby, zbytek doplňte připravenou zeminou. Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst. Rajče nikdy nezalévejte na list, vždy ke kořenům! Rostlinu by mohla napadnout plíseň bramborová. Preventivně na rostliny používejte přípravky proti houbovým chorobám. Každých čtrnáct dnů přidejte do zálivky hnojivo, tím zvýšíte násadu plodů.

 

 

Papriky a feferonky

Paprika je přírodním zdrojem důležitých vitaminů A, B, C, D a E. Obsahuje velké množství živin, ale nízký počet kalorií, a proto je vhodná i jako strava v rámci dietního režimu. Do nádob a truhlíků na teplý osluněný balkon se hodí například odrůda Hamík. Má menší oranžové plody téměř bez semen příjemné sladké chuti. Dekorativní jsou různé druhy pálivých paprik. Pikantní feferonka Hot-Pep-Cheyenne je bohatá na vitamin C, karoten (provitamin A) a kapsaicin, který pozitivně působí proti nachlazení, současně zlepšuje činnost trávicího traktu a tlumí bolesti hlavy a zad. Aby se chilli papričkám na parapetu či na balkoně dařilo, je nutné zajistit jim dostatek světla a tepla. Pak vás odmění nejen skvělou chutí, ale i krásnými květy. K nejpálivějším patří papriky Habanero. Tyto výrazně dekorativní rostliny dorostou v truhlíku do výšky 25–30 cm, mají pevnou stavbu a dobře se větví. Jejich 3 až 4 cm dlouhé červené a oranžové plody jsou mírně nepravidelného tvaru a mají „extra pálivou“ chuť.

 

Okurky

Okurka je bohatá na minerální látky a je vhodná pro osoby trpící dnou či revmatismem. Obsahuje vysoký podíl vody (až 96 %), a proto se nemusí bát zařadit ji do svého jídelníčku ani osoby při léčbě obezity. K tomu, aby se jasně žluté květy proměnily v chutné mini okurky, potřebuje být rostlina na světle a měla by být chráněna před větrem. Pro pěstování na balkoně se hodí odrůda Ministars F1, na které rostou šťavnaté plody asi 10 cm dlouhé. Při pěstování poskytneme rostlinám oporu, nejlépe síť s většími oky. Musíme pamatovat i na to, že okurky nesnášejí prudké odpolední slunce.

 

Lilek

Lilek je zdrojem sodíku a kyseliny listové (vitamin B9) a předchází vzniku volných radikálů v těle. Lilek je nutné pěstovat výhradně v teplých oblastech, ve skleníku, nebo na teplém balkoně, protože teplo miluje. Podobně jako papriky se semínka lilku vysévají už od poloviny února do počátku března. Po celou dobu předpěstování by neměla teplota klesnout pod osmnáct stupňů, sazenice chtějí i dost světla, aby nebyly slabé. Na balkon můžou přijít koncem dubna. Na rostlině bychom měli ponechat jen čtyři hlavní výhony a postranní vyštipovat. Kvůli opylení k nim musí mít přístup včely! Jakmile se začnou tvořit plody, je nutné lilek více zalévat. Přihnojuje se podobně jako ostatní druhy zeleniny. Plody se sklízejí se stopkou před plnou zralostí, budou mít pevnější dužinu a jemnější chuť.

 


Text: lžič; foto Shutterstock

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek