Malba na hedvábí
Práce s přírodním hedvábím nepatří k nejlevnějším koníčkům a výrobci nabízejí neuvěřitelné množství pomůcek, bez kterých se údajně neobejdeme. Pokud se ovšem podíváte například na fotografie tradičních asijských malířů na hedvábí, zjistíte, že vytvářejí nádherná složitá díla prakticky na koleně. Hedvábí mají většinou přehozené přes kus dřeva a přidržují si ho rukou, nebo používají jednoduché rámy z větví, na nichž je hedvábí přichyceno pouze v rozích. Stejně jednoduché jsou jejich ostatní pomůcky. Z toho vyjdeme.
Abychom mohli na hedvábí malovat, je vhodné ho mít vypnuté na rámu. Není nutné si kupovat drahé nastavitelné rámy, je možno použít třeba dřevěné rámy doma zhotovené z latí. Hedvábí lze napnout mezi dřevěné kozy, do starých obrazových rámů nebo „blindrámů“ pro vypínání malířského plátna. Také je možné jej snadno vypnout mezi dva pracovní stoly. Většinou jej stačí přichytit v rozích špendlíky nebo jemnými připínáčky. Pokud malujeme na polotovar se zarolovanými okraji, připevníme hedvábí za tento okraj. K přichycení hedvábí můžeme také použít „žabky“ na záclony uchycené k rámu gumičkou.
V projektu budeme používat barvy fixované teplem, které se dělí na barvy transparentní, jež jsou tekuté a průhledné, a proto je ovlivňuje barva podkladu, a na barvy krycí, které jsou pastózní, husté a podklad překryjí bez ovlivnění svého odstínu. Barvy se fixují několikaminutovým zažehlením látky z rubové strany, fixace je tedy velmi nenáročná.
Vedle barev je potřeba mít doma vhodné štětce. Lze si zakoupit speciální štětce na hedvábí, ale jsou dražší než vlasové na akvarel a můžeme se bez nich obejít. Kvalitní vlasový štětec je naprosto vyhovující. Je možné použít i štětce se syntetickým vlasem. Vhodné jsou štětce, které udrží větší množství barvy a jsou tvarované do špičky.
Vytvoříme si šátek s květinovým vzorem. Květiny patří mezi klasické vzory malby na hedvábí. Můžete jimi vyzdobit módní i bytové doplňky, například šály, šátky, ubrusy, závěsy, polštáře či hedvábné paravány.
Šátek s květinami
Budete potřebovat
- hedvábný šátek, zde Crêpe de Chine (krepdešín), můžete použít jiný druh hedvábí
- transparentní zažehlovací barvy na hedvábí
- plochý a kulatý vlasový štětec
Postup
1 Hedvábí vymáchejte ve vodě, vyžehlete a napněte do rámu.
2 Nyní si vytvořte návrh vzoru. Vzor si můžete celý předkreslit mizícím fixem. Na látku ho přeneste tak, že na papíru předkreslený motiv obtáhnete výrazným fixem a vložíte pod hedvábí. U Pongé, které je průsvitné, by nyní motiv stačilo obkreslit mizícím fixem. U silnějšího hedvábí je třeba motiv prosvítit. To uděláte tak, že návrh ve skutečné velikosti i s šátkem přiložíte na okno nebo položíte na skleněný stůl, pod který dáte zdroj světla. Také je možné fixem pouze vytvořit na šátku značky, podle kterých předlohu znovu namalujete. Jakmile získáte zkušenost s malováním ornamentů, je možné ornament malovat volně štětcem, světle šedou barvou podle návrhu nebo z hlavy přímo na hedvábí, tak jako v našem případě.
3 Plochým vlasovým štětcem začněte květiny malovat. Štětec namočte do oranžové barvy a otřete ho o okraj nádobky s barvou, tím získáme potřebné množství barvy na štětci (štětec nesmí být příliš suchý ani z něj barva nesmí odkapávat). Malujte rychlými tahy štětce, aby se barva na hedvábí nerozpíjela.
4 Zeleně začněte malovat listy a stonky, fialově drobné květy.
5 Na lístky květů nyní použijte červenou barvu. Malujte plochým štětcem nebo silnějším kulatým. Malbu nechte dobře zaschnout.
6 Pokračujte žlutou barvou u růží a tmavě zelenou na listí. Barvy klaďte těsně vedle sebe nebo lehce přes sebe.
7 Tenkým vlasovým štětcem lehce namočeným v tmavě šedé nebo onyxové barvě zvýrazněte kontury vzoru. Štětec držte kolmo k podkladu. Tahy vytvářejte plynulým a rychlým pohybem jedním směrem. Nezastavujte se, v místě zastavení by okamžitě vznikla rozpitá skvrna.
8 Na závěr použijte černou barvu a tenký štětec a kontury ještě zvýrazněte. Malba i kresba jsou věcí cviku, trvá poměrně dlouho, než se linie kresby přestanou rozpíjet. Neztrácejte naději, pokud vám to hned nepůjde. Čím silnější hedvábí použijete, tím se bude barva méně rozpíjet. Pro začátek je lepší malovat na hedvábí, jako jsou Habotai 10, Crêpe de Chine 12 nebo Taffeta 10,5, než se přistoupí ke kresbě na Pongé 5.
9 Po zaschnutí barvy zažehlete z rubové strany podle návodu na lahvičce. Tím celý výrobek zafixujete. Perte v mýdlovém roztoku nebo šamponu do 40 °C.