Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to.

Maca pro zdraví, vytrvalost i soustředění

Maca peruánská má příznivé účinky na zdraví, podporuje například činnost štítné žlázy, správnou funkci jater, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Obsahuje řadu vitamínů jako je B12, B1, B2, C a E, dále v ní najdete železo, zinek, hořčík a vysoký obsah vlákniny.

Je také blahodárná na psychiku, při pravidelném užívání pomáhá zvyšovat energii a vytrvalost. I proto patří k bylinám, po kterých sahají sportovci. Studenti si jí zase oblíbili proto, že jim pomáhá se soustředěním při učení. Obsahuje množství antioxidantů, díky tomu pomáhá čistit organismus.

Macu se doporučuje užívat denně v dávce do 3 gramů za den, a to až po dobu 4 měsíců. Vyhnout byste se jí měli v těhotenství nebo pokud kojíte, máte rakovinu prsu, dělohy, vaječníků, trpíte onemocněním štítné žlázy nebo máte zvýšenou hormonální citlivost.

Maca jako pomocník pro otěhotnění

Maca působí jako afrodiziakum a pomáhá se sexuálními dysfunkcemi u mužů i žen. Obsahuje aminokyseliny, které se podílejí na regulaci hormonální rovnováhy organismu. Ženám pomáhá v boji s bolestivou menstruací, premenstruačním syndromem či příznaky menopauzy jako jsou návaly horka, noční pocení, ale také právě snížené libido.

Jak je to s macou a otěhotněním? Maca pomáhá s neplodností, je tedy ideálním pomocníkem, pokud se snažíte o početí. Především podporuje rovnováhu hormonů v ženském těle, a také obsahuje řadu prospěšných látek. Důležité je i to, že pomáhá odbourávat stres a udržuje ženu v psychické pohodě. U mužů údajně zvyšuje kvalitu spermatu, a to jak pohyblivost, tak četnost spermií. Dokonce existují studie, které pozitivní vliv na plodnost mužů prokázaly. Pozor ovšem – macu užívejte jen pokud se o miminko pokoušíte, v těhotenství nejde o vhodnou bylinu. V případě, že ani po roce se zatím nepodařilo, zajděte si pro jistotu k lékaři.

Vypěstujte si macu doma

Macu coby doplněk většinou seženete v tabletách, kapslích nebo ve formě prášku. Dělí se na červenou, žlutou a černou. Pokud ji chcete vyzkoušet, vypěstujte si ji sami doma! Nejčastěji se pěstuje žlutá maca, ale zvolit můžete i jiné barevné varianty. Kromě konzumace kořenů, které obsahují cenné látky, využijete i listy – sušené jako koření, čerstvé jako přísadu do salátů, které ozvláštní svou peprnou chutí připomínající řeřichu. V našem podnebí ale maca neobsahuje tolik účinných látek jako když roste ve správných vysokohorských polohách – funguje tak spíše jako varianta kořenové zeleniny a zpestření zdravého jídelníčku.

Rostlina měří zhruba 15 cm a kořen, který tvoří, se podobá např. ředkvi či řepě. Vypěstovat si ji můžeme ze semen. Pro vysetí vyberte slunné stanoviště na zahrádce nebo zvolte domácí pěstování v květináči. Semena zasejte do hloubky 1 cm a lehce zasypte tenkou vrstvou substrátu. Nejlepší je pro rostlinu hlinitopísčitá a propustná půda, kterou je nutné udržovat stále vlhkou. Kořen vhodný ke konzumaci rostlina vytváří v 6. až 9. měsíci po vysetí. Ideální je tedy zasít na jaře a na podzim můžete sklízet.

Jde o mrazuvzdornou a odolnou rostlinu, ale vhodnější je přenášet ji na zimní období domů. Vyhovuje jí chladnější prostředí, volte tedy například chodbu. Během zimy také zmírněte zálivku. Kořeny pro konzumaci můžete uložit do sklepa do písku a postupně zpracovávat. Pokud chcete získat vlastní semena, nechte rostlinu druhý rok vykvést – ať už na záhonku či v květníku.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek