Lichořeřišnice větší
Původní domovinou lichořeřišnice je Ekvádor, Peru a Kolumbie. U nás se pěstuje jako okrasná letnička, a to v mnoha kultivarech – popínavých, převislých, půdopokryvných nebo kompaktních.
U nás jednoletá bylina s plazivou lodyhou až 3 m dlouhou (ve své domovině až 5 m dlouhou). Má štítovité listy s ovíjivými řapíky, celokrajné nebo mělce laločnaté. Nálevkovité květy s ostruhou, na dlouhých ovíjivých stopkách, jsou žluté či oranžově červené. Kvete v červnu až říjnu. Kulovité plody obsahují tři velká semena.
Pěstování:
Vyžaduje slunné a teplé stanoviště, snese však i polostín. Půda by měla být dobře propustná. Množí se semeny, která se vysévají počátkem května přímo na venkovní stanoviště.
Užívané části:
Čerstvé nebo sušené listy, květy; semena ještě zelená nebo zralá k mletí a kořenění.V kuchyni:
Mladé listy, poupata a květy můžete přidat do salátů nebo s nimi ozdobit obložené chlebíčky- jsou jedlé. Mladá semena mají pikantní chuť a hodí se například nasekaná podobně jako křen. Listy obsahují hodně vitaminu C. Poupata květů můžete naložit do octa jako kapary.
Pro léčení:
Působí výrazně antibioticky zejména v oblasti močových cest, a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií. Působí příznivě i při bolestech v krku a nemocech dýchacích cest.
Jak využít lichořeřišnici
Přidejte si ji do salátu nebo na chleba, udělejte si léčivý čaj nebo tinkturu, naložte si ji do octa.
Do salátu
Přidejte čerstvé květy a listy lichořeřišnice do salátů – mají pikantní chuť, obsahují hodně vitaminů a působí proti bakteriím. Zkombinujte je třeba s jedlými květy brutnáku lékařského.
Na chlebíčky
Výborně chutnají na chlebíčkách s pestem nebo třeba s čerstvým sýrem či máslem.
Tinktura ze semen lichořeřišnice
Pomáhá proti nachlazení a nemocem močových cest
Budete potřebovat
- velkou hrst semen lichořeřišnice
- tvrdý alkohol (cca 40%, například vodku)
- sklenici s uzávěrem
Semena lichořeřišnice překrájejte na poloviny, napěchujte do sklenice, zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát na teplém a suchém místě, ale nikoli na přímém slunci, po dobu 14 dnů. Sklenici denně protřepte. Po dvou týdnech tinkturu přeceďte do jiné uzavíratelné nádoby a nasáklá semena ještě vymačkejte. Uchovávejte v lednici. Při nemoci užívejte po dobu 20 dní, 3x denně 15 kapek.
Čaj z lichořeřišnice
Vrchovatou lžičku řezaných, sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijte šálkem horké vody, nechte asi 10 minut luhovat a přeceďte. Popíjejte 3x denně.
Nakládaná poupata
Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložte do slaného roztoku připraveného z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponechte po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby poupata přeceďte, vložte do menší sklenice a zalijte horkým nálevem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžete ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujte a měsíc skladujte. Poté můžete konzumovat.