Foto: Shtterstock

Levandulové potěšení: Je libo čaj, nebo sušenky?

Květy levandule nádherně voní, a jsou proto oblíbenou ozdobou našich zahrádek. Mají ale i blahodárné účinky na naše zdraví, a tak je dobré si je nasušit a dále využít. Přečtěte si, jak na to.

6 tipů pro sklizeň a sušení

  • Sklízejte levanduli v plném květu – obvykle to bývá během července a srpna. Celé lodyhy s květenstvími odstřihněte nůžkami.
  • Nejvhodnější denní dobou pro sklizeň je ráno mezi 7. a 10. hodinou nebo až v pozdním odpoledni mezi 17. a 19. hodinou.
  • Chcete-li sušit celou nať i s květem, sklízejte ji tehdy, když se otevřou první dva květy. Pak zůstanou květy na stonku i po vysušení. Pokud by bylo otevřených více květů, většina z nich by při sušení odpadla.
  • Obvykle se levandule suší ve svazcích omotaných gumičkou. Za háčky se pak svazky připevní na šňůru květem dolů.
  • Sušte je na tmavém bezprašném místě s dobrou cirkulací vzduchu. Poté je můžete skladovat v kartonových krabicích na chladném suchém místě.
  • Květy, které při sušení opadají, použijte například do vonných polštářků nebo k výrobě levandulové kosmetiky.

Čaj ze sušené levandule

Pomůže vám se uvolnit po náročném dni. Dopřejte si ho ideálně večer, než půjdete spát.

4 lžičky sušené levandule spařte 500 ml vroucí vody a nechte alespoň 15 minut vyluhovat. Podle chuti oslaďte čaj medem nebo třtinovým mlékem. Můžete si do něj kápnout i trochu smetany.

 

Foto: Shtterstock

Levandulové potpourri

Toto potpourri krásně provoní váš domov a zároveň poslouží jako elegantní dekorace. Vytvoříte ho snadno a rychle ze sušených levandulových květů a růžových poupat. V misce smíchejte sušené levandulové květy a poupata růží v poměru, který se vám líbí. Směs umístěte do skleněné nebo keramické misky a naaranžujte ji podle svého vkusu. Pro intenzivnější vůni můžete přidat několik kapek levandulového esenciálního oleje a růžového esenciálního oleje. Umístěte misku s potpourri na vhodné místo, kde bude nejen krásně vonět, ale také skvěle vypadat.

 

Foto: Shtterstock

Levandulové sušenky z lineckého těsta

Budete potřebovat:

  • 200 g hladké mouky
  • 100 g másla (studeného, nakrájeného na kousky)
  • 100 g moučkového cukru
  • 1 vejce
  • 1 lžičku sušených květů levandule
  • 1 lžičku nastrouhané citronové kůry z bio citronu
  • špetku soli
  • vanilkový extrakt (volitelně)

Postup:

V míse smíchejte hladkou mouku, moučkový cukr a špetku soli. Přidejte studené máslo a prsty nebo pomocí mixéru ho zpracujte, dokud směs nebude připomínat drobenku. Přidejte vejce, sušené květy levandule, citronovou kůru a vanilkový extrakt. Rychle zpracujte, aby se všechny ingredience spojily do hladkého těsta. Zabalte ho do potravinové fólie a nechte odpočívat v lednici alespoň 30 minut.

Předehřejte troubu na 180 °C. Na lehce pomoučněném povrchu vyválejte těsto na tloušťku asi 3–5 mm. Vykrajujte sušenky různých tvarů pomocí vykrajovátek. Sušenky přeneste na plech potažený pečicím papírem. Pečte v předehřáté troubě přibližně 10–12 minut, dokud okraje sušenek nebudou lehce zlatavé.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek