
Léto s hortenzií
Nejpopulárnější mezi ostatními druhy hortenzií je hortenzie velkolistá, jejíž květy tvoří polokulovité či kulovité chocholíky o průměru 20 až 30 centimetrů. Mají rozmanité barvy od čistě bílé, zelené, růžové až po modrou či tmavě fialovou. Na keřích volně rostoucích v zahradách se rozvíjejí od konce května a svou krásou dokážou těšit velmi dlouho.

Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou
Dostatek slunce i vody
K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny, a pravidelné přihnojení. Všechny suché větvičky a květy na rostlině je nutné ostříhat až na jaře. Řez v nevhodnou dobu negativně ovlivňuje násadu květů a kvetení v dalším roce. Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu. Ostré slunce jim nevyhovuje.
Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou. Tvrdou vodu nesnášejí!

Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu
K řezu i k sušení
Řezané květy se dají použít do kytic (i těch svatebních), k dekorování stolů, při výrobě věnců a tvorbě nejrůznějších okras interiéru. Můžeme je ale i sušit a celá usušená květenství pak aranžovat do nádob, kterými ozdobíme interiér. K sušení se hodí pouze vyzrálá květenství, která ustřihneme za suchého počasí, nejlépe v poledne. Jednotlivá kvítka lze také lisovat a pak dále využít na vytváření efektních rostlinných koláží určených k zarámování.

Květy hortenzií jsou vhodné k sušení a výrobě dekorací
Jak na modré květy
Pokud chceme docílit modré barvy, potřebuje hortenzie dostatek hliníku, se kterým se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají z kyselých půd. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5[2]. Červené květy se zbarví do fialova. Bílé hortenzie barvu nemění.
Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny
