Letní řez růží

Pravidelná péče o růže dokáže pravé zázraky. Ani v létě tomu není jinak a kromě hnojení a pravidelné zálivky si růže zaslouží i odborný řez.

Růže se dělí do několika skupin, které se liší charakterem růstu či dobou a četností květu. Pro některé růže je typickým obdobím řezu jaro, zatímco pro jiné zase léto, kdy už jsou plně olistěné. Jedině správné zařazení druhu a odrůdy do konkrétní skupiny růží proto umožní provedení náležitého řezu.

Letní řez podpoří tvorbu nových výhonů, zredukuje staré dřevo a příliš bujné druhy udrží na uzdě. Nezanedbatelná je i podpora bohaté násady květů. Ačkoli se u keřových, miniaturních a klasických stromkových růží v létě neprovádí silnější průklest, zejména u roubovanců je nutné odstranit mladé výhony z podnože a stejně tak odkvetlé květy, které růže zbytečně vysilují. Čas hlavního řezu naopak nastává u smutečních typů, pnoucích růží nazývaných také ramblery a růží historických.

Kdy stříhat

Výhony vyrůstající z podnože lze odstraňovat během celého léta. Nenechte je zbytečně přerůst, značně totiž narušují celkový vzhled růže. Průklest u vybraných typů růží se ve většině případů provádí po odkvětu. Odstraňování odkvetlých květů u ostatních skupin, pro které je typický jarní průklest, provádějte také ihned po odkvětu, aby nedošlo k tvorbě šípků. Letní řez je pro růže poměrně náročný. Dřevina při něm totiž přichází o část svých asimilačních orgánů a pletiva jsou přivysokých teplotách ohrožena vysycháním. Při špatně vedeném řezu se tak snadno stane, že výhon zaschne. Aby k tomu nedocházelo, věnujte pozornost správnému vedení řezu – vždy řežte na očko nebo postranní výhon. Pletiva se v těchto místech rychle zahojí a nezaschnou.

Čeho se vyvarovat

Při likvidaci výhonu rostoucího z podnože se snažte řez vést přesně – nikdy by po zásahu neměly na růži zůstat pahýly nebo naopak řezné rány zasahující do podnože. Všechny špatně provedené řezné plochy se v létě rychle stávají vstupní branou pro choroby a škůdce. Odkvetlé květy odstraňujte v místě napojení květonosné větvičky na výhon nebo přímo na nejbližší list.

Řez podle skupin růží

Pnoucí růže typu rambler – tyto růže jsou známé rychlým a bujným růstem. Většinou se pěstují u stabilní treláže, stěny altánu nebo na speciálních oporách z dřevěných planěk či ocelových lanek určených přímo pro růže. Cílem je postupné zmlazení keře, které spočívá v řezu celých starých větví rozloženém do několika let. Tyto větve snadno poznáte podle zvrásněné borky a hustého rozvětvení vedlejších větví. Vyřežte také všechny zahušťující výhony. U nadměrně hustých keřů těchto růží se totiž zvyšuje riziko napadení houbovými chorobami a zmenšení násady květů. Postranní výhony na hlavních větvích zkraťte na jeden list. Ošetřené větve pečlivě uvažte na oporu tak, aby byly pravidelně rozprostřeny.

Smuteční typ stromkových růží – stromkové růže, které lze pěstovat i v nádobách, se uplatní hlavně v historických a ornamentálních zahradách. Klasické keřové roubovance čeká řez až na jaře, jinak je tomu ale u smutečního typu růží se splývavými výhony. Aby tyto zajímavé růže krásně kvetly, zkraťte je po odkvětu přibližně na dvě očka a pro postupné zmlazení rostlin vyřežte každý rok nejstarší výhony.

Historické růže – tyto keřové růže se označují také jako růže kvetoucí jednou za sezonu. Někomu může jejich řez připadat drastický, ale historické růže mnohdy dorůstají až do výšky okolo dvou metrů a jejich výhony se po dešti značně ohýbají. Řez proto udrží jejich bujný růst v normě, a navíc podpoří dobrou kondici i násadu poupat pro další rok. Keře řežte vždy na list nebo postranní výhon a odstraňte přibližně třetinu jeho výšky. Je-li to nutné, zredukujte celé postranní větve až k hlavnímu stonku. Stejně tak vyřežte křížící se, mechanicky poškozené či chorobami a škůdci napadené výhony.

Vhodné nářadí

Pro řez tenkých výhonů a víceletých větví se hodí ruční nůžky. Před řezem je pečlivě nabruste a očistěte, aby byla rána čistá. Při řezu starších a silně dřevnatých větví s horší dostupností sáhněte po nůžkách pákových.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek