Foto: Shutterstock

Proč odčervovat? Chráníte tak psa i sebe!

V pravidelné péči o psy by nemělo chybět odčervování. Toto preventivní opatření nechrání jen zdraví zvířete, ale i lidí, kteří s nimi přicházejí do kontaktu. Někteří parazité totiž mohou přeskočit i na člověka.

Odčervování psů je důležité z několika důvodů. Především jde o ochranu zdraví samotného psa. Infekce z červů může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou zažívací obtíže, dlouhodobý průjem, úbytek hmotnosti, ve vážných případech může nastat i smrt zvířete. Dalším důvodem, proč je nutné psy pravidelně odčervovat, je ochrana lidí. Infikovaný pes může být zdrojem infekce pro ty, se kterými přicházejí do přímého kontaktu. To se týká zejména dětí, starších osob a lidí s oslabeným imunitním systémem. Infekce červy může vést k řadě zdravotních problémů od zažívacích obtíží, bolesti břicha, únavy až po sníženou chuť k jídlu.

 

Foto: Shutterstock

Jak často odčervovat psa

Psa je důležité odčervovat již od štěněte. Začíná se s ním ve věku dvou týdnů. V té době podává chovatel malým pejskům obvykle roztok nebo pastu přesně podle jejich váhy. Další dávky následují po dvou týdnech až do odchodu k novým majitelům. Pak se intervaly prodlouží na čtyři týdny do věku půl roku. Jsou-li ve vaší domácnosti malé děti, pokračujte s odčervováním pravidelně třikrát až čtyřikrát ročně. Pokud nejsou, vystačíte s půlročním intervalem. „Máte-li nicméně z nějakého důvodu k veterinárním antiparazitikům výhrady a chcete jejich podávání svému psovi omezit na minimum, můžete dvakrát ročně nechat ve veterinární ordinaci provést vyšetření správně odebraného, tedy třídenního vzorku stolice. V každém případě ale doporučuji alespoň jednou ročně antiparazitika podat.“ radí MVDr. Michaela Riedlová.

Jaké přípravky zvolit?

Běžně dostupná antiparazitika obvykle obsahují látky účinné proti nejčastěji se vyskytujícím oblým červům – škrkavkám, a plochým – tasemnicím. V průběhu života svého psa se setkáte se spoustou různých preparátů se stejnými nebo podobnými účinnými látkami. Pokud je pes zdravý a jeho trávení je v pořádku, můžete se pro jeho odčervení spokojit s těmito široce používanými antiparazitiky.

 

Foto: Shutterstock

Pro zdravou střevní mikrofloru

Pro dlouhodobější podporu imunitního systému a zdravý mikrobiom pamatujte na pravidelnou obnovu zdravé střevní mikroflóry. K tomu jsou vhodné i speciální psí jogurty. V případě střevních potíží, nebo pokud má pejsek citlivé trávení, je vhodné mu každé tři měsíce podat intenzivní desetidenní kůru plnou prospěšných probiotik a prebiotik. Kromě dobré stravy je důležitý také pitný režim. Zdrojem by měla být čistá voda. Pokud pes nepije dostatečné množství vody, může dojít k dehydrataci a oslabení imunitního systému, což zvyšuje riziko infekce parazity.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek