Léčivé i krásné pivoňky

Patří mezi nejkrásnější ozdoby venkovských zahrádek, jejich kouzlu podlehly už naše babičky a prababičky.

Jejich pěstování není složité, základem je ale vybrat pro ně správné místo, kde se jim bude dobře dařit. Nemají rády přesazování, a tak je ponechte na jednom stanovišti. odmění se vám bohatým trsem, který může mít v průměru až dva metry. Najděte jim místo chráněné před větrem, který by mohl jejich velké a poměrně těžké květy polámat. Hnojení pivoněk není příliš potřeba, jen na jaře po odkvětu je můžete přihnojit dobře rozleželým kompostem nebo minerálním hnojivem, podobně jako růže. Pokud vám pivoňky málo kvetou, je to známka toho, že jim něco chybí. Pravděpodobně mají málo živin nebo také příliš hlubokou anebo naopak mělkou výsadbou.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

má – jak už její název napovídá – také léčivé účinky.
Pomáhá proti křečím hladkého svalstva, zmírňují bolesti a tlumí peristaltiku střev. Doporučují se při zvýšeném napětí hladkého svalstva žaludku i střev spojeném se zvracením a při průjmových onemocněních s kolikami. Pomáhá i při astmatu. Pivoňku by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pivoňkový čaj
2 lžičky sušených okvětních plátků pivoňky lékařské zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pod pokličkou asi 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte a pijte. Čaj připravujte vždy čerstvý a užívejte jej 2x denně.

 


Tinktura z pivoňkového kořene
Jemně nařezaný čerstvý kořen dejte do sklenice, zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní vyluhovat. Občas sklenici protřepte. Poté tinkturu slijte a při potížích užívejte 3x denně 20–25 kapek.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek