Foto: Shutterstock

Květinové abstraktní obrazy

Jemné tvary a nádherné barvy květin nás okouzlují v každém ročním období. Abychom tuto krásu zachovali, můžeme je vylisovat a použít k tvorbě jedinečných obrazů. Nemusíte být zkušeným malířem, abyste si vytvořili vlastní umělecké dílo. Stačí zapojit fantazii a řídit se našimi radami.

Které květiny vybrat?

Ne všechny květy a traviny jsou vhodné pro lisování. Vyberte si rostliny, které mají ploché květy a tenké listy, protože se lépe lisují a uchovávají svou barvu. Ideálními kandidáty jsou například sedmikrásky, kopretiny, máky, violky a různé druhy kapradin. Při sběru květin volte ty, které jsou v plném rozkvětu, ale nejsou příliš těžké a vlhké.

 

Foto: Shutterstock

Jak na lisování?

Ke správnému lisování květin potřebujete pouze pár základních věcí: těžkou knihu, savý papír (např. noviny nebo pijáky) a trpělivost. Postup je následující:

  • Rozložte květiny na savý papír tak, aby se nepřekrývaly.
  • Opatrně je přikryjte dalším kusem savého papíru.
  • Vložte tuto vrstvu do knihy a pevně ji zavřete.
  • Knihu zatěžkejte dalšími knihami nebo těžkými předměty.
  • Nechte květiny lisovat alespoň 1–2 týdny, kontrolujte je každých pár dní a vyměňte savý papír, pokud je vlhký.

 

Foto: Shutterstock

Rozmyšlení abstraktního obrazu

Než se pustíte do samotné tvorby, zamyslete se nad tématem a budoucím vzhledem svého obrazu. Chcete-li například zachytit atmosféru letní louky, zvolte jasné, svěží barvy a různorodé květiny; pro romantický podzimní obraz se hodí tlumenější odstíny a sušené listy. Styl a celkové vyznění obrazu zvolte podle svých preferencí a vkusu nebo podle zařízení místnosti, kde chcete obraz vystavit. Rozmyslete si také jeho velikost a jaké barvy na něm budete kombinovat. Cílem je vytvořit harmonickou a příjemnou kompozici, která vyjadřuje určitou náladu.

 

Foto: Shutterstock

S podmalbou nebo bez

Máte několik možností, jak svůj obraz vytvořit. Můžete použít pouze sušené květiny a traviny, anebo je zkombinovat s malbou. Podmalba akvarelovými či temperovými barvami může dodat obrazu hloubku a dynamiku. Dále můžete použít štětec, pero nebo různé fixy a popisovače pro vytvoření detailů a zvýraznění jednotlivých částí.

Postup tvorby:

  • Nejprve si připravte podklad – na čtvrtku namalujte plochy a obrazce vhodnými barvami, které budou ladit s květy. Nechte barvy důkladně zaschnout.
  • Poté na podklad připevněte vylisované květiny a traviny. Použijte průhledné lepidlo nebo kousky oboustranné lepicí pásky.
  • Jakmile květiny pevně drží, můžete přidat další detaily – kresbu perem a různými popisovači, malbu nebo nalepení dalších prvků, jako jsou drobné přírodniny, třpytky nebo kousky látek.

Nezapomeňte na rám

Hotový obraz je třeba vhodně zarámovat. Vyberte rámeček, který podtrhne krásu vašeho díla, ale zároveň ho nepřebije. Doporučujeme použít paspartu, která dodá obrazu profesionální vzhled. Pokud si sami na rámování netroufáte, zaneste své dílko k rámaři. Pak obraz zavěste na místo, kde bude mít dostatek světla, aby mohl vyniknout a potěšit všechny, kdo se na něj podívají.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Ovečka z kartonu od vajec

Ovečka z kartonu od vajec

Vytvořte si s dětmi roztomilé ovečky zdobené bílými kvítky. Budete na ně potřebovat jen ruličky od toaletního papíru, karton od vajec a trochu šikovnosti a fantazie.

Celý článek

Když len hraje všemi barvami

Když len hraje všemi barvami

Len se s modrou barvou pojí téměř čítankově. Zahradníci ale dobře vědí, že může kvést také červeně, žlutě nebo bíle. Lny se navíc jeden od druhého liší dobou vegetace: zatímco tradiční přadný len je jednoletý, na zahradě každý ocení spíše trvalky. A víte, že se někteří zástupci tohoto rodu dokonce pěstují jako skalničky?

Celý článek