Krásný trávník od jara do zimy

Jakmile oschne vrchní vrstva půdy, můžete začít s důkladným úklidem trávníku. Pokud si přejete krásně zelený a hustý porost, v péči pokračujte po celý rok.

Jaro

Z trávníku odstraňte všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Ostřejšími, nejlépe vertikutačními hráběmi prořežte drny do hloubky tři až pět milimetrů. Trávník tak provzdušníte, odstraníte z něj mech a vznikající plst.

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Trávník přihnojte takzvaným plným kombinovaným hnojivem – množství na metr čtvereční je třicet gramů. Pro rychlou regeneraci poškozeného porostu lze na plochu několikrát rozhodit i malou dávku ledku vápenatého. Na silně poškozená místa dosejte travní směs použitou při založení trávníku nebo tu s označením obnova – poškozená místa rychle zaplní. Koncem jara chemicky nebo mechanicky odstraňte širokolisté plevele.

Na jaře je potřeba zbavit trávník odumřelých částí a pěkně ho provzdušnit. foto: Shutterstock

 

Léto

Trávník v pravidelných intervalech sečte. Dodržujte pravidlo, že při teplotách vyšších než 25 °C se zkracuje porost o třetinu délky, při 20 až 25 stupních o jednu polovinu a v chladnějších dnech ho lze posíct až o dvě třetiny. Trávník nikdy nesmí přeschnout. Proto ho pravidelně zalévejte. Máte-li automatický zavlažovací systém, pouštějte ho každý den brzy ráno nebo po západu slunce. Jestliže používáte klasickou hadici či konev, odborníci doporučují zalévat každé tři až čtyři dny – doporučená dávka na metr čtvereční činí dvacet litrů. Nikdy nezavlažujte za plného slunce, způsobili byste úpal rostlin a v porostu by se začaly objevovat travní houby, rez a plísně. Koncem měsíce června a srpna je vhodné aplikovat dávku (25 g/m2) dusíkatého hnojiva.

V horkých a suchých dnech je nutné travní porost pravidelně důkladně zalévat. foto: Shutterstock

 

Podzim

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy – vertikutaci, případně i aerifikaci a hnojení, aby trávník zesílil před zimou. Září je vhodným měsícem pro likvidaci dvouděložných plevelů, použijte k tomu běžně dostupné chemické přípravky. Podle počasí sečte až do listopadu, současně odstraňujte z plochy napadané listí a jiné organické zbytky. Před zimou můžete trávníku dopřát vrstvu vyzrálého kompost – dodá mu živiny a také tím srovnáte povrch.

Na podzim trávníku prospěje důkladnější péče včetně přihnojení, aby přežil zimu v dobré kondici. foto: Shutterstock

 

Zima

Na začátku zimy odstraňte odumřelou hmotu z trávníku, jinak mu hrozí silné napadení houbovými chorobami. Při déletrvajících mrazech bez sněhové pokrývky a také oblevě po něm nechoďte, jinak byste rostliny poškodili a také vyšlapali cesty ve změklé půdě.

Začátkem zimy je opět potřeba vzít do rukou hrábě a trávník důkladně vyčistit. foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek