Krása i užitek ekozahrady

Heslo ekologických zahradníků zní jasně – investujte práci a čas jen tam, kde je to účelné. Možná si vás tento přístup k pěstování rostlin také získá…

Vysévání za okno, přepichování, rosení, otužování, a to všechno jen pro pár měsíců „pěkného pokoukání“? Ekozahradník chytře vysazuje rostliny, které mají nějaký užitek, takže v jeho zahradě budou vždy převažovat bylinky do kuchyně nebo rostliny s léčivými vlastnostmi nad rostlinami ryze okrasnými. Také poměr trvalek a letniček bude vždy ve prospěch trvalek. Z letniček pěstuje zásadně ty, které nepotřebují předpěstování nebo ty, z kterých lze například vařit nebo jsou výrazně medonosné.

 

Méně práce, více pohody

Sestavit záhony tak, aby na nich pořád něco užitečného kvetlo, je zásada, kterou by si měli vzít k srdci všichni, kdo zahradu zakládají. Vybrat pěkné, a přitom užitečné trvalky sice dá trochu více práce ve fázi přípravy, ale ta se většinou odbude v křesle s odbornou literaturou na klíně. Možná budete překvapení, kolik krásných léčivek nebo bylinek můžete pěstovat.

 

Zvláštní kategorie

Na trhu se v posledních letech objevuje řada rostlin, které pocházejí z míst naprosto odlišných od naší evropské přírody, obdařených často naprosto mimořádnými vlastnostmi. Tyto rostliny můžete rozdělit na dřeviny, které rostou bez problémů venku, a rostliny, které musíte pěstovat v květináči, protože na zimu zatahují nebo nejsou schopné přežít naši mrazivou zimu. Do první skupiny patří třeba kustovnice, schizandra, muchovník nebo kiwi, jako hrnkové rostliny pěstujete stévii, kalísii, aloe, vitánii nebo kotvičník. Pokud tyto rostliny chcete pěstovat v ekozahradě, nemělo by jich být moc. Cizí dřeviny jsou pro místní hmyz a ptactvo vlastně neznámé a často je do svého jídelníčku a životního prostoru prostě nedovedou zařadit.

Aksamitníky chrání rostliny před škodlivým hmyzem, jsou dekorativní a dokážou i nakrmit motýly svým nektarem

 

Vysoké rostliny – důležité dominanty

Aby zahrada měla tvar, potřebuje nejen krásné květy, ale i různě vysoké rostliny. Bez výrazných dominant by vypadala jako nudná placka.

Náprstník nachový – jeho alkaloid digitalin využívat nebudete, ale pokud nemáte malé děti, vysaďte si ho. Nádherné květy lákají čmeláky, vysoké svíce květenství se na zahradě budou objevovat řadu let.

Kostival lékařský – svými kořenovými výměšky pozitivně ovlivňuje sousedy, rozumí si hlavně se zeleninou. Na dobrém místě vypadá jako rozložitý keřík.

Třezalka tečkovaná má krásné žluté květy, široké léčivé vlastnosti a nektar pro užitečný hmyz

Proskurník topolovka (slézová růže), divizna velkokvětá – obě léčivky se pěstují na slunném místě, květy se sbírají a suší. Dorůstají do dvou metrů, třebaže jsou to dvouletky, udržují se na místě samovolným výsevem.

Mák zahradní, setý – oba druhy vypadají bezvadně, mák zahradní je trvalka, která po odkvětu zatahuje do země. Užitkový mák vysévejte rovnou na záhon, dozrávající makovice potěší sýkorky i vás.

Ostropestřec mariánský – užitkový „bodlák“ má listy s výraznou kresbou a dorůstá do metru a půl. Vysévá se přímo na místo do prohřáté půdy.

 

Brutnák lékařský krásně kvete, je léčivý a pochutnáte si na jeho mladých listech

Letničky s výraznými květy

Na zahradě krásně kvetoucí rostliny chybět nesmějí. Vyberte si z letniček ale takové, které můžete vysít přímo na záhon a budete s nimi mít jen minimum práce.

Světlice barvířská – zlatě oranžové střapaté květy, lze je použít pro barvení látek, květy lákají hmyz, semena vyhledávají ptáci.

Měsíček lékařský – na zahradě se často udržuje samovýsevem. Rostliny mají fytosanitární účinek na půdu, květy lze použít v kuchyni i v léčitelství.

Proskurník topolovka je nejen krásná vysoká rostlina, ale má také léčivé vlastnosti

Slunečnice roční – nezastupitelná letnička, potřebuje světlé a vzdušné místo, je potravou pro hmyz a ptáky. Pozor na sterilní odrůdy bez semen, ty jsou určeny pro alergiky.

Ostálka zahradní – na zahradu přinese celou škálu barev, po řezu nebo poškození dobře odrůstá, vydrží kvést až do mrazů

Brutnák lékařský – robustní „chlupáček“ se zářivě modrými květy. Mladé výhonky se dají přidávat do salátů, chutí a vůní trochu připomíná okurky.

 

Yzop využijete v kuchyni, při léčení, a navíc poskytuje potravu včelám i motýlům

Všestranné byliny

Nezbytné jsou rovněž druhy, které často splňují hned několik zásad ekologického zahradničení. Sestavíte z nich záhony, které potěší vás i přírodu.

Levandule lékařská – na slunné teplé místo nenajdete vhodnější rostlinu. Je třeba ji čas od času prostříhat.

Třapatkovka neboli echinacea – vyberte si klasický druh s růžovými květy, pokvete až do října a motýli na ní budou celé léto pořádat sněm. Výroba léčivé tinktury z kořenů je náročná, ale možná.

Šalvěj lékařská – listy zůstávají na rostlině přes zimu, fialové květy krásně voní. Listy se používají v kuchyni, ale rovněž při zánětech v krku a ústech.

Saturejka horská, yzop lékařský – tyto rostliny se vždy hodí na slunná místa, podobně jako levandule. Květy jsou medonosné, mladé lístky se používají v kuchyni.

Aksamitníky – všechny druhy mají výrazný fytosanitární účinek, čistí půdu od háďátek, celé mladé rostliny se dají zarýt jako zelené hnojení, hodí se jako sousední rostlina k zeleninovým záhonům i k trvalkám.

Třezalka tečkovaná – rostlina na teplé místo, kvetoucí nať se využívá pro přípravu čajů a olejů.

Kohoutek chalcedonský – vysoká pěkná trvalka se zářivými červenými květy, tvoří výraznou barevnou ozdobu záhonů.

Mák setý vám nejprve ozdobí zahradu květem, a pak můžete využít suché makovice i zralý mák

 

Bylinky s jedlými listy

Najdete je na každé zahradě. Rostou si často zcela samy, nejsou na pohled příliš výrazné. Vysaďte je tedy poblíž těch kvetoucích – zahrada tak nebude vypadat nudně.

Perila a bazalka – pěstují se velmi podobně, vysévejte je každoročně znovu. Potřebují teplé místo s úrodnou půdou, lze je pěstovat i ve velkém květináči, chráněný záhon s úrodnou půdou jim ale vyhovuje lépe.

Máta peprná – v zahradnictví najdete celou řadu odrůd, některé i krásně kvetou. Vždy potřebují dost vláhy a dost místa. Hodně se rozrůstá, proto ji musíte omezovat, aby nezadusila rostliny ve svém sousedství.

Saturejka zahradní – pěstuje se jako letnička, vysévá se každoročně, na místě se často i sama udržuje. Má mnohem aromatičtější nať než vytrvalá forma saturejky horské.

Libeček lékařský – veliká a rozložitá bylina s lesklými listy. Potřebuje vlhké místo, pěkné jsou veliké okolíky květů.

Meduňka, dobromysl – dvojice odolných trvalek, které se vejdou všude – meduňce vyhovuje polostín, dobromysl obstojí také na plném slunci. Dobromysl je navíc medonosná, přiláká na zahradu spoustu včel a motýlů.

Pelyněk kozalec (estragon) – energií růstu se podobá mátě, proto potřebuje trochu „držet na uzdě“. Pěstuje se bez problémů, potřebuje vlhčí místo.

Česnek medvědí – původně bylina jarních hájů se dá už také koupit. Potřebuje místo pod stromy s kyprou humózní půdou.

Třapatkovka svými výraznými květy přitahuje pozornost lidí i užitečného hmyzu, navíc je léčivá

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek