Krakelování a decoupage – dekorovaný podnos

Podnos, na kterém stolovníkům přinesete na zahradu kávu nebo malé občerstvení nemusí být vůbec obyčejný. S pomocí jednoduché techniky zvané decoupage jej snadno proměníte v malé umělecké dílo.

Decoupage pochází z francouzského slova decouper, což znamená vyřezávat. Historie současné decoupage se datuje na počátek 18. století kdy se objevila v Benátkách a odtud se šířila dál do světa. Zahrnovala složité kombinace vrstvení různých materiálů. Používala se nejprve na nábytek, posléze i na zdobení porcelánu, šperkovnic a medailonků. Decoupage proslavila anglická královna Viktorie, která ji nejen sama vyráběla, ale také sbírala. Za její vlády decoupage zastínila i vyšívání, které do té doby musela zvládnout každá šlechtična. I dnešní královna Alžběta je její vášnivou sběratelkou a tvůrkyní.

Decoupage neboli ubrousková technika ve spojení s krakelováním je technika, kterou můžete vytvořit dojem starožitného předmětu. Touto technikou lze také velmi snadno udělat nový povrch na předmětech, které již ztratily svůj lesk nebo se vám třeba již svým vzhledem nehodí a potřebujete je přizpůsobit novému interieru.

Zde popsanou techniku můžete použít na téměř jakýkoli pevný, savý povrch – dřevo, papír, neglazovanou keramiku, sádru… Nezávisí ani na velikosti předmětu. Můžete zdobit malé dekorační předměty stejně jako nábytek.

Nejprve si vyberte předmět, který chcete zdobit a k němu vhodný ubrousek. My jsme si vybrali dřevěný podnos, který ozdobíme motivem zahradních bylinek.

 

Budete potřebovat

  • ubrousky se vzorem bylinek
  • dřevěný podnos
  • lepidlo na decoupage nebo disperzní lepidlo
  • krakelovací lak na decoupage
  • krycí papírovou pásku
  • plochý vlasový štetec
  • malé ostré nůžky
  • akrylové barvy
  • bezbarvý lak

 

postup

 

1 Podnos natřete akrylovou barvou, v našem případě je to tmavě zelená. Nechte nátěr dobře zaschnout

 

2 Po zaschnutí barvy přetřete dno podnosu vrstvou krakelovacího media. Je to vodou ředitelný lak, který jako mezivrstva mezi dvěma akrylovými nátěry různých barev vytvoří drobné trhlinky na horním nátěru a těmi pak prosvítá spodní barevná vrstva. Trhlinky dodají výrobku starobylý nádech. Když nanášíte krakelovací lak, dbejte přitom na tahy štětcem. Pokud je to možné, je dobré je vytvářet jedním směrem, aby byly vznikající trhlinky rovnoměrné. Lak nechte zaschnout (pokud nemá výrobce na obalu jiný návod).

 

3 Nyní natřete dno světlou akrylovou barvou. Abyste při tom nezašpinili okraje podnosu, nalepte na jejich vnitřní část ochrannou papírovou pásku.

 

4 Pak přetřete podnos dostatečně hustou akrylovou barvou, v našem případě světle růžovou. Tahy nyní veďte kolmo na předchozí a nikdy se nevracejte a nepřetírejte je.

 

5 Postupně se v horní vrstvě barvy začnou objevovat trhlinky. Opět ji nechte dobře proschnout-

 

6 Mezitím si připravte obrázek z ubrousku. Vybírejte jej tak, aby šlo motiv snadno vystřihnout. Vždy je výsledný efekt pěknější, pokud obrázek vystřihnete precizně. Některé motivy jsou příliš náročné. Pokud má takový motiv světlý podklad a budete ho lepit opět na světlou barvu, můžete pracovat méně pečlivě. Nesrovnalosti se ve výsledku ztratí.
Z vystřiženého obrázku odstraňte dvě spodní vrstvy. Pokud vrstvy ubrousků drží pevněji u sebe, je snazší nejprve oddělit celou potištěnou vrstvu, a teprve poté vystřihovat. Totéž je vhodné udělat u drobných obrázků.

 

7 V místě předpokládaného vzoru nanesete na podnos štětcem lepidlo. Může být zředěné, stačí jedna vrstva. Nikdy nenanášejte lepidlo přímo na ubrousek. Je příliš tenký a zničil by se. Obrázek přilepte. Mokrým štětcem vzor opatrně upravte a po zaschnutí jej ještě jednou přetřete lepidlem. Tím ubrousek splyne s podkladem a zároveň se zafixuje. Nechte uschnout, nejlépe do druhého dne.

 

8 Celý podnos na závěr přetřete bezbarvým lakem. Je potřeba vybrat lak, který je vhodný pro styk s potravinami. Pokud budete chtít mít podnos pouze jako dekoraci, závěrečný lak není nutný, postačí vrstva lepidla.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Boží milosti

Boží milosti

Čím v pondělí odměnit koledníky, samozřejmě kromě krásně malovaných vajec? Usmažte jim křehké a lahodné boží milosti. Vyzkoušejte starý recept z kuchařky po prababičce.

Celý článek

Jarní přáníčko

Jarní přáníčko

Pošlete veselé jarní pozdravy svým příbuzným a přátelům. Nemusíte je kupovat, vyrobte si je s dětmi z barevných papírů v pastelových barvách. Zabavíte se, a navíc ušetříte.

Celý článek

Filigránové zdobení

Filigránové zdobení

Kraslice dekorované quillingovou technikou vypadají jako nevšední papírový šperk. Vyzdobit je zvládne i úplný začátečník. Pusťte se do toho třeba společně s dětmi.

Celý článek

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek