Foto: Unsplash/Averie Woodard

Kondicionéry vs. masky na vlasy – jaký je mezi nimi rozdíl a jak je používat?

Máte pocit, že máte po kondicionéru mastné vlasy? Myslíte si, že masku na vlasy nepotřebujete? Nebo používáte místo kondicionéru masku? Čtěte dál! Vysvětlíme, k čemu tyto produkty slouží a naučíme vás je používat!

Šampon-maska-kondicionér

Na začátek si pojďme říct, že kondicionér a maska na vlasy jsou dvě naprosto odlišné věci a obě mají v naší péči o vlasy své místo.

Minimálně kondicionér by měl mít vedle šamponu v koupelně každý a po každém umytí vlasů šamponem ho použít. Kondicionér totiž uzavírá vlas, který předtím šampon otevřel, aby ho důkladně umyl. Neuzavřený vlas si představte třeba jako šišku ze stromu. Je celý šupinatý a velmi náchylný k mechanickému poškození a zanešení nečistotami. Kondicionér dokáže tyto šupiny uzavřít a vlas je hladký a více odolný.

Náš tip: Jestli se vám zdá, že vaše vlasy jsou i po ošetření kondicionérem stále krepaté a suché, můžete do nich nanést ještě bezoplachový kondicionér, který se nanáší buď do vlhkých vlasů a nebo suchých. Neslouží však jako náhražka klasického kondicionéru!

Naopak maska je hloubková výživa pro naše vlasy. Dokáže jim dodat potřebnou hydrataci, proteiny, vitaminy a aminokyseliny a aby toto vše dokázalo do vlasu proniknout, musí být otevřený. Masku tedy nanášíme na vlasy po šamponování. A protože ve většině případů maska nedokáže vlas uzavřít (na trhu jsou i výjimky), použijeme po ní na závěr ještě kondicionér a vše ve vlasech pěkně uzamkneme. Maska na vlasy není sice nezbytnost, ale doporučujeme ji pro každého, který:

  • své vlasy mechanicky namáhá (počítá se i tření o polštář!)
  • tepelně je upravuje
  • barví
  • odbarvuje
  • a vystavuje se UV záření a volným radikálům na vzduchu

 

Foto: Unsplash/Giselle Lazcano

Vlasům zkrátka škodí téměř vše a pokud chceme oddálit návštěvy kadeřníka a pěstovat si zdravé vlasy, je určitě vhodné masku na vlasy do své péče o ně zařadit také.

Správné nanášení kondicionéru a masky na vlasy

Pokud nebudeme s produkty na svých vlasech správně pracovat, nikdy nevyužijeme jejich plný potenciál, ba naopak se nám může zdát, že nefungují správně.

I ve způsobu aplikace se vlasový kondicionér a maska na vlasy docela zásadně liší.

Jak už jsme psali výše, kondicionér nanášíme na vlasy při každém mytí. Po důkladném spláchnutí šamponu a vyždímání vlasu přichází tento produkt na řadu. Vlasy je opravdu nutné vždy vyždímat nebo lehce vysušit ručníkem, abychom produkt zbytečně neředili a tím nesnižovali jeho účinnost. Kondicionér si rozetřeme v dlaních třeba jako krém na ruce a začneme zapracovávat do délek vlasů, na závěr si rukama lehce pohladíme i vršek hlavy a celé vlasy opatrně rozčešeme. Pomůžeme tak kondicionéru dostat se na každý vlas. Nezapomeňte rozčesávat od konečků vlasů po kořínky. Kondicionér necháme působit podle návodu, bývá to 30 vteřin až 2 minuty a opravdu důkladně spláchneme, aby zbytky kondicionéru nezatěžovaly naše vlasy.

Už v četnosti použití se maska na vlasy od kondicionéru liší, masku totiž v žádném případě nepoužíváme při každém mytí. Některé masky mohou vydržet ve vlasech až pět umytí, kdybychom ji použili pokaždé, zbytečně bychom si vlasy zatěžovali. Na vlasy masku nanášíme stejným způsobem jako kondicionér, ale oproti němu ji ve vlasech nikdy nerozčesáváme hřebenem, ale pouze opatrně rozetřeme prsty. Vlasy totiž nejsou uzavřené a hřebenem bychom je mohli potrhat. Doba působení je obvykle mnohem delší než u kondicionéru, nejlepší je se řídit návodem na obalu.

 

Foto: Unsplash/Spencer Davis

Náš tip: Účinnost masky můžete podpořit zabalením hlavy do teplého ručníku, během té doby můžete uvařit, uklidit a nebo opravdu relaxovat a maska bude krásně působit.

Text: Andrea Moudrá
Foto: Unsplash


Další články

Pestrý podzimní věneček

Pestrý podzimní věneček

Krásný věneček s podzimními bobulemi můžete jen tak zavěsit na dveře či na zeď nebo ho můžete využít i pro vytvoření půvabného aranžmá s dýněmi. Podívejte se, jak ho vyrobit.

Celý článek