Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Už jsme vám představili činnost sociálně terapeutické dílny z Ústí nad Orlicí, která působí pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti CEDR Pardubice a v níž se vyrábějí mimo jiné panenky waldorfského typu nebo plstěné míčky. Tentokrát se podíváme přímo do Pardubic. I zdejší dílny CEDRu jsou tu pro lidi s mentálním postižením.

Pardubice proslavily dostihy a neodolatelný perník, ale lidé, kteří mají co do činění s CEDRem, jsou důkazem toho, že o šikovné, zručné a nápadité lidi není ve východních Čechách nouze. Vynikají třeba při „obyčejném“ šití. Nevěříte? Stačí se jen podívat, co všechno v rehabilitačních i chráněných dílnách CEDRu vzniká… Jakousi vstupní branou sem je rehabilitační dílna, ve které se uživatel služby postupně adaptuje na pracovní kolektiv, učí se základním pracovním dovednostem, trénuje pravidelnou docházku, případně stabilizuje svůj zdravotní stav. Jakmile je dostatečně připravený, může přestoupit na vyšší stupeň rehabilitace, tedy do pracovně rehabilitační dílny šicí nebo rukodělné. V této dílně se lidé připravují na vstup na otevřený trh práce nebo do chráněného prostředí, tedy do chráněných dílen.

 

Důležitá je motivace

Naši návštěvu začneme v pracovně rehabilitační šicí dílně, kterou vede Radka Švejcarová. Denní kapacita dílny je pět lidí, celkem je tu registrovaných osm uživatelů služby. „Doba rehabilitace je individuální. Záleží na stupni onemocnění, schopnostech lidí, kteří k nám chodí, a hlavně na motivaci a jejich snaze uspět.“ V pracovně rehabilitační dílně zůstávají lidé podle Radky Švejcarové průměrně kolem dvou let. „Pokud uživatelé sami chtějí, pomůžeme jim najít zaměstnání buď na volném trhu práce, nebo na chráněném pracovním místě. Za poslední rok se podařilo čtyřem uživatelům získat pracovní smlouvu,“ těší Radku.

Nejvíce táhne batikování a šperky z organzy

Pracovně rehabilitační šicí dílna nabízí uživatelům služby různé pracovní programy, mimo jiné batikování, vyšívání, šití (ruční i na šicím stroji), kresbu na textil, práci s lepenkou i s vatelínem a další. „Proto je také paleta našich výrobků poměrně pestrá – vyrábíme například šitá textilní zvířátka, prostírání, textilní šperky, drhané pásky a náramky, nákupní tašky, dárkové lepenkové krabičky, ozdobné zápichy do květináčů, textilní košíčky na pečivo, polštáře nebo chňapky. Kdo chce, může se naučit zvládnout na šicím stroji třeba i zkrácení nohavic nebo vsazení zipu,“ říká Radka, podle které baví každého něco jiného. „Někoho baví škubání vatelínu a vycpávání, někoho šití na stroji. Snad nejvíce se ale klienti těší na batikování a výrobu šperků z organzy. S mou pomocí realizují své nápady a hotovými výrobky obdarovávají své blízké. Pak máme společnou radost z toho, jak se dílo povedlo, ale i z radosti obdarovaného,“ dodává. Pokud se na výrobku podílejí všichni, zůstává na dílně, ale vyrábějí-li ho jednotlivci sami, mohou si jej odnést jako motivaci do další práce domů. Protože výrobky vznikají v rámci rehabilitace, nepobírají za ně uživatelé žádnou finanční odměnu. Výrobky z pracovně rehabilitační šicí dílny se také nedají nikde koupit.

Kapsáře pro školy i opravy pro veřejnost

To už ale neplatí o výrobcích, které vznikají chráněné šicí dílně CEDRu, kterou vede Šárka Coufalová a v níž pracuje pět zaměstnanců.„Vyrábíme textilní dekorační předměty, například jezevčíky, kravičky, různé druhy malých zvířátek, polštáře, tašky nebo podsedáky. Pro veřejnost také za přijatelné ceny zhotovujeme různé drobné zakázky, například opravy oděvů, šití závěsů a záclon nebo povlečení. Pro školy šijeme kapsáře a sáčky na obuv pro prvňáky,“ vyjmenovává Šárka. Zdejší chráněná šicí dílna je plně vybavena. „V blízké době ale budeme muset vyměnit parní průmyslovou žehličku a nůžky. Potýkáme se také s nákupy látek, které jsou pro dílnu sice drahé, ale potřebné,“ podotýká vedoucí chráněné šicí dílny.

 

Každá změna je dobrá

Lidem, kteří pracují v chráněné šicí dílně, dělají radost zejména pestré zakázky, které přinášejí změnu v programu práce. Variabilita práce je podle Šárky přínosná pro duševní zdraví zaměstnanců dílny. „Dbáme také na střídání pracovních činností tak, aby je práce stále bavila. Práce je ale závislá na zakázkách, které chráněná dílna obdrží,“ podotýká Šárka. Už zmíněné kapsáře pro prvňáky se tady pravidelně šijí více než 15 let, k nim se dělají i penály na pastelky a voskovky. „Také další výrobky, například jezevčíky, sluníčka, hrochy a malá zvířátka dodáváme na trh už dlouhou dobu, protože je o ně trvalý zájem, ale zároveň s nimi každoročně uvádíme do prodeje také nové výrobky. Nedávno jsme třeba přišli s polštářem s hlavou šaška. Letos v létě se na špici zájmu – alespoň podle kolonky „nejprodávanější“ na e-shopu CEDRu – držela letní taška v nejrůznějších barvách a maňásek, nazvaný „Zoban“.

 


Kde se dají výrobky z Chráněné šicí dílny koupit?

Buď přímo v prodejně CEDRu na adrese Jana Palacha 324 v Pardubicích, nebo si je lze objednat na www.eshop.cedrops.cz. Na výrobky šicí dílny můžete pochopitelně narazit také na nejrůznějších regionálních akcích, občas se prodávají kupříkladu na dostihovém závodišti v Pardubicích nebo v nedalekých Lázních Bohdaneč.

 


Vyrobte si šneka

1. Nastříhejte přeloženou látku podle šablony, kterou si jednoduše nakreslíte dle obrázku.
2. Nastříhejte vatelín na přibližnou větší velikost.
3. Ustřihněte silnější vlnu na délku 40 cm, dvakrát přeložte na polovinu a na konci udělejte uzel. Na druhém konci přestřihněte smyčku, na každém ze čtyř vláken udělejte 2 až 3 cm od prvního uzlu malý uzlík a přebytek vlny odstřihněte.
4. Vlnu přišijte (2 mm od okraje) v místě nácviku na líc hlavy šneka (velký uzel je obrácený do švu) a nad ocásek šneka přichyťte za volné okraje štítek.
5. Obě látky srovnejte lícem k sobě a položte na vatelín tak, aby všude trochu přečníval.
6. Prošijte tři vrstvy šneka na patku 5 mm od okraje látky a nechte otvor na obrácení dlouhý 5 až 10 cm.
7. Podle okrajů látky odstříhejte přečnívající vatelín a nastřihněte šneka na krku a na ocásku.
8. Šneka obraťte na líc, pořádně jehlicí vypíchněte ocásek a vytvarujte po obvodu.
9. Lehce napařte žehličkou a sežehlete okraje otvoru na obrácení.
10. Otvor 1 až 2 mm od srovnaných okrajů zašijte.
11. Předkreslete si podle šablony vyšívání.
12. Šneka vyšijte (entlem nebo ručně).
13. Odstříhejte nitě, lehce napařte žehličkou.

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv CEDR Pardubice o. p. s.

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek