Jen se tak trochu natáhnout…

Když nás dostihne touha po knížce, náhlá chuť si pohovět a možná i trochu zdřímnout nebo nás přemůže obyčejná lenost, pak se chceme uložit do víceméně vodorovné polohy. K tomu slouží otomany, gauče, divany, válendy anebo také lenošky.

Francouzi měli pro tento kus nábytku vznešeně znějící název „chaise longue“, Britové mu říkali, než převzali francouzský název, obdobně, „long chair“, obojí znamená „dlouhá židle“ nebo „dlouhé křeslo“. Češi mají více výrazů: lehátko, pohovka, kanape, lenoška. Ani jeden z nich není úplně přesný, proto mu budeme říkat již zdomácnělým výrazem šézlong.

Co je šézlong? Je to čalouněné lehátko pro jednoho, kde se usadíte a zároveň na něm pohodlně natáhnete nohy. Ocitnete se tak v poloze „pololeže“. A k tomu si jednu ruku můžete opřít o vyšší dlouhou područku, která je vedena jen na jedné straně.

Obdobou šézlongu je křeslo s podnožkou, tedy dva nábytkové díly. Anebo tu jsou jednodílné varianty, například récamier – lavice se dvěma zvýšenými čalouněnými opěradly, avšak bez zadní opěry, či asymetrická lenoška s vyšší částí pro odpočinek v hlavové části a nižší částí, na které spočívají nohy. Když si prohlédnete obrázky, napadne vás, že existují ještě další možnosti. Lenošení je zkrátka oblíbené a odborníci tvrdí, že v šézlongu, kde si krevní oběh ve výšce příjemně odpočine, je i zdravé.

Pruhované prodloužené křeslo čeká na svou příležitost v pánské pracovně

Z historie…

Historie šézlongu se váže už ke starým kulturám v Egyptě, starém Římě a Řecku, kdy se právě tento solitérní kus nábytku používal na hostinách, při konverzaci nebo při poslechu hudby. Novověká tradice začíná v 17. století ve Francii. Ženy tehdy nosily vysoké paruky a bohatě nařasené objemné sukně vyztužené obručemi. S takovou výbavou se těžko usedalo na židli či do křesla, proto se odpočívalo na lenoškách s polovysokými sedáky a opěrkami za hlavou.

Lenoška Copper má kovový rám v barvě mědi se sklopným čelem (Nordic Day)

Ikonický nábytek

Šézlong je stálou výzvou pro designéry. Vytvářejí moderní odlehčené varianty klasické polstrované lenošky. Jednou z nich je křeslo proslulého maďarského architekta a designéra Marcela Breuera (1902–1981), který se proslavil nábytkem s konstrukcí z ohýbaných trubek.

Elegantní tvary lenošky Ambre se inspirovaly antikou (Le Patio)

 

www.ikea.cz, www.lepatio.cz, www.nordicday.cz, www.sedacky.com, www.westwing.cz

Prodloužené křeslo láká k odpočinku (Westwing)

 

Extravagantní design potahové látky dodává šmrnc tradičním tvarům šézlongu (Sedačky)

 

Nízká lavička s válcovitými opěrkami upoutá svou barevností

 

Tvary moderní bílé čalouněné lenošky vycházejí z empíru (Le Patio)

 

Jedna z mnoha variant šézlongu tak trochu připomíná plážové lehátko

 


Text: lzic; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek