Jak založit rozkvetlou louku

Extenzivně pěstovaná kvetoucí louka je protipólem k intenzivně ošetřovaným a pravidelně udržovaným okrasným trávníkům. Poradíme vám, jak luční porost správně založit.

Důvodů, proč si louku na zahradě vytvořit, je několik. Rozkvetlé louky k české krajině patří, byly tu odjakživa, několik posledních desetiletí ale ustupují výstavbě a zemědělství. Je to chyba, protože louka je stabilní a rozmanité přírodní společenství mnoha běžných, ale i vzácných rostlinných a živočišných druhů. Vznikalo po mnoho let a nelze jej ničím umělým nahradit. Kromě toho, že je rozkvetlá louka krásná, je i odolná vůči klimatickým výkyvům a na údržbu nenáročná. Na trhu existuje řada firem, které nabízejí luční osiva. Pokud chcete mít na zahradě místo běžného trávníku louku, vyberte si takový typ lučního porostu, který se do klimatických a půdních podmínek vybraného stanoviště hodí. Pak už jen stačí postupovat podle našeho návodu.

 

Připravte půdu

Louku nikdy nezakládejte do stávajícího trávníku, ale vždy na nově připravenou plochu. V konkurenci rychle rostoucí trávy by totiž nemělo luční osivo šanci. Nejdříve půdu vyčistěte a zbavte ji vytrvalých plevelů. Soustřeďte se hlavně na plevele rozmnožující se oddenky, jako je například bršlice, pýr nebo pcháč. Pokud jejich vymýcení podceníte, v budoucnu se s nimi budete opakovaně potýkat. Odplevelenou půdu zryjte, hroudy rozdrťte a případné travní drny zkompostujte. Vysbírejte kameny a organické zbytky, zrytou zeminu uhrabte a nechte uležet. Na větší plochy můžete použít rotavátory, půdu urovnejte a připravte na co nejmělčí hloubku setí.

 

Nehnojte

Připravenou půdu ani budoucí louku nikdy nehnojte. Podpořili byste tak růst nitrofilních rostlin, např. šťovíku, kopřivy nebo rdesna, které by společenstvo travin a lučních květin potlačily. Druhově různorodé luční osivo vzchází postupně, mladé rostliny jsou drobné a v konkurenci silnějších hynou. Květnaté druhy rostlin hnojení nepotřebují, protože dokážou využít dostupné živiny. Kvůli druhové pestrosti nepřichází v úvahu ani používání herbicidů.

 

Osiva nemíchejte

V lučním osivu převažují kvetoucí květiny nad travinami. Důvodem je fakt, že se trávy vyvíjejí a rostou rychleji a mohly by luční rostliny udusit. Nikdy proto osivo k založení louky nemíchejte s dalším travním semenem. Jinak traviny obsadí většinu prostoru a ve výsledném porostu převládnou nad kvetoucími květinami. Pro netrpělivé pěstitele existují osiva s vyšším podílem trav. Louky se s nimi dočkáte dříve, bude to však na úkor lučních květin. I v tom případě k semenům ale už žádná další nepřidávejte. Směs se skládá z vybraných druhů a přídavek běžného osiva rovnováhu lučního společenství naruší. Porost se pak „zvrhne“ do klasického trávníku.

 

Dočkejte času

V přírodě se rostliny přesévají během celého roku. Většinou však hned nevyklíčí a čekají na impuls k vzejití, nejčastěji na vláhu. Ta se vyskytuje v zahradě hlavně na jaře a na podzim. Jarní výsev louky je vhodnější pro vlhčí a těžší půdy. Začít s ním můžete od dubna, hned, jak to půda dovolí, nejpozdějším termínem je červen. Podzimní setí se doporučuje pro suché a lehké půdy. Semena z něj vyklíčí až následujícího jara za přispění zimní vláhy. Je-li to možné, zvolte na podzim co nejzazší termín výsevu, jinak do zimy stihne vyklíčit řada plevelů.

 

Sejte ručně

Luční osivo je drobné a jemné. Aby vystačilo na celou plochu, rozdělte ji na několik menších částí a na stejný počet dílů rozdělte i osivo. K semenům přimíchejte suchý písek – naředíte tak jejich množství, což usnadní vysetí, a semena i lépe uvidíte. Na čtvereční metr vysejte 1,5 až 2 gramy osiva. Vlastní výsev provádějte tak, jako byste půdu solili. Semena po výsevu zapravte hráběmi lehce do půdy, maximálně do hloubky 0,5 centimetru, a povrch utužte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek