Jak vysazovat růže

Růže můžete zakoupit buď jako prostokořenné, nebo kontejnerované sazenice. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je správně vysadit?

Prostokořenné sazenice

Mají volné kořeny, a čím déle čekají na výsadbu, tím větší je riziko, že zaschnou. Sazenice před výsadbou proto chraňte před sluncem, větrem a udržujte je vlhké. Dočasně je můžete také založit do země.

1 Před vysazením odstraňte poškozené výhony a kořeny. Výhony zastřihněte na 10 až 15 centimetrů a kořeny zkraťte tak, aby se v jámě neohýbaly.

2 Má-li růže kořeny zaschlé, ponořte je na osm hodin do vody.

3 Připravte jámu velkou přibližně 30 x 30 x 30 centimetrů a na dno dejte vrstvu kompostu.

4 Při sázení rostlinu tzv. utopte. Místo očkování musí být asi pět centimetrů pod půdním povrchem, aby z něj v případě nadzemního poškození mohla růže opět vyrašit. Utopená růže navíc nevyhání tolik planých výhonů.

5 Kořeny zasypte zeminou, zem přišlápněte a růži pořádně zalijte.

Po vysazení je potřeba růže důkladně zalít

 

Kontejnerované sazenice

Prodávají se nejčastěji v 1,5 až 2litrových nádobách, a jejich výsadbu můžete tudíž v případě nutnosti na určitou dobu odložit. Nicméně ji zbytečně neoddalujte.

1 Růži ponořte i s kontejnerem na pár minut do vody. Po odkapání opatrně vyklepněte bal z kontejneru.

2 Jámu pro kořenový bal vykopejte alespoň o deset centimetrů širší a hlubší, než potřebuje. Půdu můžete vylepšit kompostem nebo substrátem pro růže.

3 Na dno jámy vsypte půdu a utužte ji tak, aby byl vložený bal ve správné výšce – stejně jako u prostokořenných sazenic pět centimetrů pod povrchem půdy.

4 Zeminu nasypte kolem balu asi do poloviny jeho výšky, stlačte ji a zalijte. Po vsáknutí pokračujte v zasypávání a pěchování.

5 Nakonec vytvořte z půdy kolem růže malou mísu, která bude při zalévání zadržovat vodu. Stromkové růže vysazujte jako keřové. Sázejí se na jaře a při výsadbě je třeba dbát na to, aby se kmínky růží daly při zimním zakrývání ohnout.

 


Kdy je ten správný čas?

Nejvhodnější dobou k výsadbě je podzim, ideálně od poloviny října do mrazů, a růže musí být dostatečně vyzrálé, aby zimu přežily. Možná je i jarní výsadba, jakmile půda rozmrzla a oschla, což bývá obvykle od poloviny března do poloviny dubna. Pozdější výsadba růží s sebou nese vyšší riziko neujmutí. Výhodou podzimní výsadby je širší nabídka sazenic, jejich lepší usazení v půdě a větší vitalita. Jarním sazenicím proto dopřejte častější zálivku, případně přistínění za horkých dní.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek