Jak si vybrat tu správnou kosmetiku
To, pro kterou značku se rozhodnete a která se stane tou vaší, je samozřejmě věc osobního vkusu. A mnohdy také procesu zkoušení, pokusů a omylů. prvním krokem, který byste měli udělat, je určení typu pleti.
Víte, jaký máte typ pleti?
Mnoho žen to přesně neví, a tak používají kosmetiku, která jim nevyhovuje. Přitom s určením typu pleti pomůže jednoduchá, takzvaná kapesníčková metoda: Pleť omyjte čistou vodou a pak ji přikládáním, nikoli drhnutím, osušte jemným ručníkem a počkejte jednu hodinu, během níž začne pokožka přirozeně vylučovat a produkovat maz. Mezitím si připravte čistý hygienický kapesníček rozdělený na čtyři stejné kousky. Každý zvlášť pak přitlačte na čelo, nos, bradu a tváře a už po několika minutách zjistíte, kde a zda má vaše pleť tendenci se mastit. Pokud se neobjevily žádné mastné skvrnky, máte pleť suchou. Jestliže se někde projevily slabé promaštěné otisky, máte pleť normální. V případě, že byly kapesníčky, které jste přiložila na čelo, nos a bradu, tedy v tak zvané T-zóně mastné, máte smíšenou pleť, a pokud se objevilo větší množství mazu na celém obličeji, jedná se o pleť mastnou.
Sledujte informace na obalech
I když zvolíte kosmetiku určenou pro váš typ pleti, nemusí vám hned první značka vyhovovat. Kosmetické přípravky se skládají z tolika různých ingrediencí, že mezi nimi může být i taková, která zrovna vaší pleti neudělá dobře. V každém případě nedejte jen na reklamu a krásný exkluzivní obal – ani jedno nemusí být zárukou kvality, zázraku, a především bezpečného složení. Mnohé kosmetické firmy se na obalech pyšní tím, že jejich produkty mají přírodní složení, ale při bližším ohledání zjistíte, že vedle přírodních složek obsahují i řadu chemických látek.
Nejrizikovější chemikálie v kosmetice
Sulfáty (SLS, SLES) – zajišťují pěnivost a nacházejí se ve většině šamponů, pěn do koupele, ale i v některých zubních pastách, sprchových gelech a tekutých mýdlech. Mohou způsobit těžké kožní záněty a ohrožovat imunitní systém.
Parabeny (etylparaben, metylparaben, propylparaben) – prodlužují trvanlivost přípravků a mohou být v jakémkoli kosmetickém produktu. Způsobují alergické reakce, ale především se chovají jako ženský hormon estrogen, čímž narušují hormonální funkce a podle vědců se jedná i o potenciální karcinogeny.
DMDM (imidazolidinyl-urea a DMDM hydantoin) – často užívaný konzervant, který ovšem způsobuje alergie a je potenciálním karcinogenem. Povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je jen 0,6 %!
Silikonové oleje (dejte si pozor na všechny látky, které na obalu končí na -icon, icone, siloxan, -siloxane) – jejich funkcí je dodávat tu správnou konzistenci a jemnost. Ve skutečnosti ucpávají póry, znemožňují pokožce dýchat a regenerovat, což má za následek vznik akné, ekzému, ale také vrásek.
Propylenglykol (PG) – jedná se o zvlhčující látku, která se používá ve vlasové kosmetice, deodorantech, krémech, maskách, ale i v přípravcích na holení. Jedná se o kontaktní alergen. Ani umělá parfemace a barviva pleti neprospívají! Daní za krásnou vůni a barvu může být alergická reakce v podobě svědění, vyrážky či zčervenání. Při výběru kosmetiky se tedy snažte zaměřit se na opravdu přírodní.
Přírodní původ
Ve složení přírodní kosmetiky objevíte výtažky z heřmánku, aloe vera, pupalky, rakytníku a dalších rostlin, dále vzácné oleje, jako jsou mandlový, arganový, růžový či pupalkový, ale také bambucké máslo, mateří kašičku či včelí vosk. Právě díky tomuto složení je přírodní kosmetika vhodná i pro citlivou a dětskou pokožku. Přírodní kosmetika nemusí mít nutně označení bio, jehož získání – musí splňovat velmi přísná kritéria pro organickou kosmetiku – je velmi složité. Kvalitní přírodní kosmetika (vybírejte značky, které mají dobrou pověst nebo vám je někdo doporučí z vlastní zkušenosti) neobsahuje žádná syntetická barviva, umělé parfemace, látky z mrtvých zvířat, konzervanty, látky ropného původu a jiné. Díky kvalitním přírodním výtažkům obsahuje vysoké procento antioxidantů, hydratačních složek a vitaminů.
Domácí bylinková kosmetika
Domácí balzám na rty I.
Budete potřebovat
- 4 lžíce olivového oleje
- 1 lžíci včelího vosku
- 1 lžíci medu (nemusí být)
- 1/4 lžičky vitaminu E
- 5 kapek růžového esenciálního oleje
Ve vodní lázni rozehřejte olej a vosk a míchejte, než se vše rozpustí a spojí. Odstavte a vmíchejte esenciální olej a vitamin E. Nyní dejte misku do ledové lázně a pomalu přidávejte med a jemně míchejte, než se vše spojí. Pak opatrně přelijte do nádobky na balzám.
Nechte nejlépe šest hodin odpočinout. Spotřebujte s ohledem na trvanlivost použitých surovin.
Domácí balzám na rty II.
Budete potřebovat
- 4 lžíce měsíčkového oleje
- 1 lžíci kokosového oleje
- 10 g včelího vosku
- 5 kapek vitaminu E
Měsíčkový olej rozehřejte ve vodní lázni spolu s kokosovým olejem a poté v nich rozpusťte včelí vosk. Přidejte 5 kapek vitaminu E a promíchejte. Poté směs rychle přelijte do čistých, nejlépe vysterilizovaných kelímků nechte nezakryté ztuhnout.