Jak přeměnit trávník na přírodní louku
Péče o okrasný trávník bývá finančně i časově náročná. Samozřejmě záleží na tom, jak dokonalý ho chcete mít. Na hnojení a boj proti chorobám a škůdcům se běžně používají sice účinné, ale někdy i zdraví škodlivé přípravky. Na trhu však seženete i výrobky na ekologické bázi. Pokud vás taková péče už příliš nebaví a jste schopni z některých požadavků slevit, máte možnost zelený porost proměnit v ekologickou květnatou louku nebo pravidelněji sečený květinový trávník.
Výhody květnatého trávníku
Péči nemusíte věnovat tolik času a moc to nestojí, protože vše funguje samostatně. Je také méně náročný na zálivku. Důležitá bývá samozřejmě jeho druhová rozmanitost a také ekologická a zdravotní nezávadnost. A samozřejmě se nepoužívají žádné přípravky na syntetické bázi, vše je čistě přírodní. Květnatá louka a trávník se neskládají pouze z kulturních druhů trav, jak je tomu u toho intenzivně udržovaného, ale velmi důležité jsou i květnaté druhy. Ano, ty druhy, které jste dosud považovali za obtížný plevel a bojovali s nimi selektivními herbicidy. Nyní budou žádoucí. Nejenže v trávníku dobře vypadají, ale většinou jde o velmi odolné druhy, které snesou pošlapání i letní sucha, takže celkově udržují trávník v dobrém stavu. Stejně tak se na tyto květinky zkuste podívat i z jiného úhlu. Jsou totiž velmi důležité pro opylovače, protože bývají mnohdy silně medonosné, a i vy si je můžete natrhat do zdravého zeleninového salátu. Škodlivých látek se tu bát nemusíte, takže klidně tyto rostliny zařaďte do svého jídelníčku. Proto se také někdy můžete setkat s označením nikoli květnatý, ale jedlý trávník.
Proměnu nelze uspěchat
Přeměna okrasného trávníku na bioporost není úplně rychlá, mnohdy trvá i několik let, než se dočkáte vytouženého výsledku, ačkoli jde o poměrně snadný proces. Nejprve je třeba omezit sekání a popřípadě zvýšit výšku porostu, aby nebyl tak náchylný na vysychání. Zcela vynechte hnojení, postřiky proti plevelům a vertikutaci, protože právě tyto postupy snižují druhovou rozmanitost a udržují trávník poměrně dost zahuštěný, takže tady nemají květnaté druhy prostor pro uchycení. Jakmile omezíte údržbu, začne trávník poměrně rychle měnit svou barvu ze sytě zelené na světlejší a mírně zřídne. Pravděpodobně se v něm objeví i mech nebo travní plsť. Uvolněná místa postupně obsadí plevely, květnaté druhy, které tentokrát nechcete vyhubit, ale přesně naopak. Klidně je sem můžete i dosít. Semena lučních květin seženete ve specializovaném obchodě, jen si ujasněte, zda trávník budete udržovat nízký, nebo ho přeměníte na květnatou louku, která se seče dvakrát ročně. Druhové složení květin se totiž v obou typech biotrávníku značně liší.Výhodou květnatého trávníku je, že ho nemusíte často sekat
Který typ vybrat
Přestože se již během dvou sezon objeví v biotrávníku první sedmikrásky chudobky, smetanky lékařské, rozrazily a další druhy, kterým se v trávníku opravdu líbí, postupným dosevem můžete docílit i specifického složení. Nejenže se tak bude lišit vzhled porostu, ale i jeho údržba. Květnatý trávník sečete mnohem častěji než květnatou louku, takže není problém po něm chodit jako po tom intenzivně udržovaném. Právě proto se do něj dosévají nízké a odolné druhy. Na slunném stanovišti s nedostatkem vláhy lze vytvořit pomocí nízkých mateřídoušek a dalších léčivek bylinný trávník odolný vůči suchu. Pokud nevíte, který bude pro vás nejlepší, můžete zkombinovat na zahradě více typů trávníku. Zajímavé možnosti nabízí kombinace květnaté louky založené ve vzdálenějších částech zahrady nebo třeba v ovocném sadu a nízkého květnatého trávníku, který oceníte u domu, a také může v louce vytvořit cestičky.
Jak na dosévání
Zapojený a vzrostlý trávník většinou příliš neumožňuje dodatečné dosévání bylin. Proto s touto prací opravdu počkejte, až porost trochu zřídne. Aby měla semínka o trochu větší šanci na ujmutí, je třeba vybraná místa nebo celou plochu narušit vertikutátorem nebo vertikutačními hráběmi. Do narušené půdy teprve dosévejte osivo.
V květinovou louku můžete proměnit jen vybrané části zahrady
Kdy je opravdu jedlý?
Pokud chcete trávník používat i na sklizeň jedlých rostlin a teprve nedávno jste přešli ze systému intenzivní péče, při níž jste používali i syntetické prostředky, bude nutné ještě chvíli počkat, než se tyto látky z půdy odbourají. To může trvat i několik let, záleží na dosavadní údržbě a na intenzitě, s jakou jste syntetické přípravky používali.
Semena lučních květin si můžete zakoupit už namíchaná s travním osivem
Domov pro ježky
Ježek je nejen skromný, ale i užitečný soused. Pomůže vám zbavit zahradu nepříjemných škůdců, které byste sami vyháněli jen obtížně. Pokud chcete, aby se u vás usadil natrvalo, je potřeba mu vyhradit klidný kout, kde může nejen nerušeně přes den odpočívat, ale mít i zázemí pro narození mláďat. Takovým úkrytem může být hromada listí, větví nebo sena, husté keře nebo speciální domek pro ježky. Nesmíte ale zapomenout, že ježek potřebuje ke svému životu velkou plochu, a proto mu ponechte možnost ze zahrady pod plotem nebo brankou odcházet a zase přicházet.