Jak předejít infarktu

Zdraví svého srdce můžete zásadně ovlivnit životním stylem a jídelníčkem. Staráte se o něj správně? A co byste mohli dělat lépe? Přečtěte si, co doporučují odborníci.

Infarkt myokardu v Česku ročně postihne kolem 40 000 lidí a okolo 25 procent z nich na jeho následky umírá. Stav, kdy srdeční tkáň kvůli nedostatku krve, a tedy i kyslíku, začne odumírat, se totiž někdy projevuje typickou bolestí na hrudi, která vystřeluje do ramene, krku a levé ruky. Ale někdy také ne. Odhaduje se, že až desetina případů nemá žádné příznaky a až třetina případů má příznaky atypické a mírnější – například jen dušnost či bolest v zádech nebo v rameni.

Obvyklé příznaky

Mezi příznaky infarktu patří také pálení žáhy, bolest břicha, zvracení, nevolnost, závratě či mdloby nebo studené pocení. V nejtěžších případech může pacient i upadnout do bezvědomí důsledku srdeční zástavy. Zatímco u některých lidí se infarkt projeví rychlým nástupem bolesti nebo i srdeční zástavou, řadu pacientů jejich tělo upozorní s předstihem několika hodin nebo i dnů. Na infarkt mohou ukazovat například opakující se bolesti na hrudi, které se zhoršují při námaze, v klidu naopak zeslábnou. Ve chvíli, kdy bolest neustoupí ani po podání nitroglycerinu, je pravděpodobné, že nejde jen o projev anginy pectoris, ale že se už rozběhl infarkt. Odborníci konstatují, že pokud bolest trvá nepřetržitě 10 až 15 minut, jde o stav, kdy vzniká podezření na infarkt myokardu.

Myslete na své zdraví

Stejně jako u jiných chorob, i u infarktu platí, že mnohem lepší, než ho léčit, je mu předcházet. A jak to udělat? Pravidla nejsou překvapivá ani složitá. Doporučuje se:

  • Nekouřit a vyhýbat se i zakouřeným místnostem.
  • Pravidelně cvičit. Nemusí jít o zuřivé posilování, pomůže třeba i každodenní půlhodinová svižná procházka.
  • Udržovat si optimální tělesnou hmotnost.
  • Zdravě se stravovat.
  • Omezit konzumaci alkoholu.
  • Hlídat si krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Hlídat si hladinu cukru v krvi.
  • Chodit na pravidelné lékařské prohlídky.
  • Vyhýbat se stresu.
  • Kvalitní jídelníček jako prevence

Pokud chcete předejít infarktu nebo pokud jste v rekonvalescenci po jeho prodělání, měli byste dodržovat následující stravovací doporučení:
Hlídejte si velikost porcí. Jezte z malých talířků, přidejte na nezpracovaných potravinách (zelenina, ovoce) a omezte kalorická slaná jídla (typu fast food).

Zelenina a ovoce nemusí být vždy jen čerstvé, mohou být i mražené nebo konzervované – neměly by ale být přislazované, smažené nebo doplněné o smetanovou omáčku.

Vybírejte si celozrnné potraviny: pečivo, cereálie či přílohy by měly být co nejméně upravené a s minimem cukru.

Omezte nasycené a transmastné tuky: nejezte hodně tučné maso, hydrogenovaný margarín, kakaové máslo, palmový olej, vhodnější je olivový olej, oleje z ořechů či margaríny bez transmastných tuků nebo ty, které snižují hladinu cholesterolu.

Jako zdroj bílkovin (proteinů) si vybírejte potraviny, které nejsou zbytečně tučné: vejce, ryby, drůbež bez kůže a podobně. Vyhýbejte se naopak uzeninám, vnitřnostem nebo smaženému masu.

Omezte příjem soli.

Některá jídla jsou považována za superpotraviny, které jsou pro srdce zvláště vhodné – ta si do jídelníčku zařazujte častěji. Jde například o mastné ryby (losos, tuňák, sardinky, makrela), ořechy, borůvky, maliny a další bobule, luštěniny, mléko/jogurt, ovesné vločky, olivový olej, tmavou čokoládu, avokádo, mandlové máslo, citrusy, sóju, brambory, rajčata, zelený čaj, granátová jablka, brokolici, kapustu a špenát nebo červené či černé hrozny.

Bylinky pro zdravé srdce

Srdečník obecný
Leonurus cardiaca

Ulevuje při srdeční slabosti a pomáhá při léčbě anginy pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce. Je vhodný pro zklidňování a svými účinky předčí kozlík lékařský. Nejúčinnější je podávání formou tinktury.

Hloh jednosemenný
Crataegus monogyna

Rozšiřuje cévy pro snadnější prokrvení a zvyšuje sílu srdeční pumpy, aniž by nepříznivě ovlivňoval tepovou frekvenci. Čaj z lístků a květů hlohu je velmi dobrá kúra na posílení srdce.

Na čaj: Zalijte 1–2 kávové lžičky listů a květů 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a sceďte. Pijte třikrát denně po doušcích. Kúra by měla trvat 4–6 týdnů.

Jinan dvoulaločný
Ginkgo biloba

Podporuje krevní oběh, krev lépe proudí a zásobuje všechny části těla kyslíkem a živinami.

V lékárnách je k dostání řada doplňků stravy obsahujících jinan, včetně tinktury. Její účinky posílíte, pokud ji budete užívat společně s kvalitním zeleným čajem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek