Jak předejít infarktu

Zdraví svého srdce můžete zásadně ovlivnit životním stylem a jídelníčkem. Staráte se o něj správně? A co byste mohli dělat lépe? Přečtěte si, co doporučují odborníci.

Infarkt myokardu v Česku ročně postihne kolem 40 000 lidí a okolo 25 procent z nich na jeho následky umírá. Stav, kdy srdeční tkáň kvůli nedostatku krve, a tedy i kyslíku, začne odumírat, se totiž někdy projevuje typickou bolestí na hrudi, která vystřeluje do ramene, krku a levé ruky. Ale někdy také ne. Odhaduje se, že až desetina případů nemá žádné příznaky a až třetina případů má příznaky atypické a mírnější – například jen dušnost či bolest v zádech nebo v rameni.

Obvyklé příznaky

Mezi příznaky infarktu patří také pálení žáhy, bolest břicha, zvracení, nevolnost, závratě či mdloby nebo studené pocení. V nejtěžších případech může pacient i upadnout do bezvědomí důsledku srdeční zástavy. Zatímco u některých lidí se infarkt projeví rychlým nástupem bolesti nebo i srdeční zástavou, řadu pacientů jejich tělo upozorní s předstihem několika hodin nebo i dnů. Na infarkt mohou ukazovat například opakující se bolesti na hrudi, které se zhoršují při námaze, v klidu naopak zeslábnou. Ve chvíli, kdy bolest neustoupí ani po podání nitroglycerinu, je pravděpodobné, že nejde jen o projev anginy pectoris, ale že se už rozběhl infarkt. Odborníci konstatují, že pokud bolest trvá nepřetržitě 10 až 15 minut, jde o stav, kdy vzniká podezření na infarkt myokardu.

Myslete na své zdraví

Stejně jako u jiných chorob, i u infarktu platí, že mnohem lepší, než ho léčit, je mu předcházet. A jak to udělat? Pravidla nejsou překvapivá ani složitá. Doporučuje se:

  • Nekouřit a vyhýbat se i zakouřeným místnostem.
  • Pravidelně cvičit. Nemusí jít o zuřivé posilování, pomůže třeba i každodenní půlhodinová svižná procházka.
  • Udržovat si optimální tělesnou hmotnost.
  • Zdravě se stravovat.
  • Omezit konzumaci alkoholu.
  • Hlídat si krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Hlídat si hladinu cukru v krvi.
  • Chodit na pravidelné lékařské prohlídky.
  • Vyhýbat se stresu.
  • Kvalitní jídelníček jako prevence

Pokud chcete předejít infarktu nebo pokud jste v rekonvalescenci po jeho prodělání, měli byste dodržovat následující stravovací doporučení:
Hlídejte si velikost porcí. Jezte z malých talířků, přidejte na nezpracovaných potravinách (zelenina, ovoce) a omezte kalorická slaná jídla (typu fast food).

Zelenina a ovoce nemusí být vždy jen čerstvé, mohou být i mražené nebo konzervované – neměly by ale být přislazované, smažené nebo doplněné o smetanovou omáčku.

Vybírejte si celozrnné potraviny: pečivo, cereálie či přílohy by měly být co nejméně upravené a s minimem cukru.

Omezte nasycené a transmastné tuky: nejezte hodně tučné maso, hydrogenovaný margarín, kakaové máslo, palmový olej, vhodnější je olivový olej, oleje z ořechů či margaríny bez transmastných tuků nebo ty, které snižují hladinu cholesterolu.

Jako zdroj bílkovin (proteinů) si vybírejte potraviny, které nejsou zbytečně tučné: vejce, ryby, drůbež bez kůže a podobně. Vyhýbejte se naopak uzeninám, vnitřnostem nebo smaženému masu.

Omezte příjem soli.

Některá jídla jsou považována za superpotraviny, které jsou pro srdce zvláště vhodné – ta si do jídelníčku zařazujte častěji. Jde například o mastné ryby (losos, tuňák, sardinky, makrela), ořechy, borůvky, maliny a další bobule, luštěniny, mléko/jogurt, ovesné vločky, olivový olej, tmavou čokoládu, avokádo, mandlové máslo, citrusy, sóju, brambory, rajčata, zelený čaj, granátová jablka, brokolici, kapustu a špenát nebo červené či černé hrozny.

Bylinky pro zdravé srdce

Srdečník obecný
Leonurus cardiaca

Ulevuje při srdeční slabosti a pomáhá při léčbě anginy pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce. Je vhodný pro zklidňování a svými účinky předčí kozlík lékařský. Nejúčinnější je podávání formou tinktury.

Hloh jednosemenný
Crataegus monogyna

Rozšiřuje cévy pro snadnější prokrvení a zvyšuje sílu srdeční pumpy, aniž by nepříznivě ovlivňoval tepovou frekvenci. Čaj z lístků a květů hlohu je velmi dobrá kúra na posílení srdce.

Na čaj: Zalijte 1–2 kávové lžičky listů a květů 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a sceďte. Pijte třikrát denně po doušcích. Kúra by měla trvat 4–6 týdnů.

Jinan dvoulaločný
Ginkgo biloba

Podporuje krevní oběh, krev lépe proudí a zásobuje všechny části těla kyslíkem a živinami.

V lékárnách je k dostání řada doplňků stravy obsahujících jinan, včetně tinktury. Její účinky posílíte, pokud ji budete užívat společně s kvalitním zeleným čajem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek