Jak předcházet cukrovce

Máte v rodině diabetes? Pak byste se měli snažit žít zdravě. Dostatek pohybu a tělo bez zbytečné nadváhy – to je recept, jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Diabetes mellitus, česky úplavice cukrová neboli cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Jak známo, rozlišují se dva základní typy – diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu.

 

Různé příčiny vzniku

Obě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se tento typ cukrovky řadí mezi autoimunitní choroby.

Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Zpravidla se objevuje až v dospělosti a u lidí, kteří mají k onemocnění dědičné dispozice. Počet diabetiků u nás neustále narůstá. Dnes se jen s cukrovkou druhého typu léčí více než 800 tisíc lidí a každoročně lékaři nově odhalí toto onemocnění u přibližně deseti tisíc lidí. Pokud se bude počet pacientů zvyšovat tímto tempem, bude v roce 2035 každý desátý Čech trpět diabetem.

První příznaky

Úplně se cukrovka vyléčit nedá. Nemoc nás navíc může trápit dlouho, aniž bychom o tom vůbec věděli. První signály, například zvýšenou únavu, nedostatečnou erekci u mužů nebo větší žízeň, lidé mohou přehlédnout, případně problémy přičítají nadměrnému stresu či přepracovanosti. Nejčastěji lékaři odhalí diabetes náhodně při preventivní prohlídce, jejíž součástí je i laboratorní analýza krve. Přitom cukrovka II. typu s sebou nese celou řadu rizik, která mohou vést k vážným zdravotním potížím. Mezi ně patří především riziko vzniku tzv. pozdních komplikací. Malé i velké cévy trvale zvýšená hladina krevního cukru poškozuje. Postiženy bývají především cévy a tepny očí, nervů a ledvin. K poškození cév přispívají i další rizikové faktory, například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků, kouření, nedostatek fyzického pohybu a s ním spojená obezita či nadváha. V souvislosti s častějším výskytem aterosklerózy jsou diabetici také více ohroženi srdečním infarktem, cévní mozkovou příhodou a hrozí jim i amputace nohy. Velmi závažnou pozdní komplikací diabetu je postižení ledvin, tzv. diabetická nefropatie, která postihuje až 40 % diabetiků.

Na vině dědičnost i nadváha

Geny se na vzniku onemocnění u cukrovky II. typu podílejí až padesáti procenty. Lidé, u nichž má někdo z příbuzných cukrovku II. typu, mají sami riziko cukrovky výrazně vyšší. Také obezita výrazně zvyšuje riziko diabetu II. typu, protože jednak snižuje citlivost různých tkání a orgánů na účinky inzulínu, jednak může díky ukládání tuku ve slinivce břišní zhoršovat tvorbu a vylučování inzulínu. Je známo, že více než 90 % pacientů s cukrovkou II. typu je obézních.

 

Důležitá je prevence

Zdravým stravováním a pravidelnou fyzickou aktivitou lze vznik cukrovky oddálit a zřejmě jí i úplně předejít také u těch pacientů, kteří mají genetické riziko výrazně zvýšené. U zdravého člověka by se měla hodnota aktuální glykémie nalačno pohybovat v rozmezí 3,5–6,4 mmol/l. Už lidé s mezními hodnotami by měli svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Snížení hmotnosti a zvýšení pohybu je účinnější než jakékoliv tablety. Důležité také je, aby byl pacient už v počáteční fázi nemoci pravidelně kontrolován a aby byla měřena jeho hladina cukru a také dlouhodobý ukazatel cukrovky – glykovaný hemoglobin. Jen tak je možné cukrovku a její komplikace oddálit.

Lidé, kteří už mají cukrovku takzvaně rozjetou, by měli především dodržovat diabetickou dietu. Pokud se pacient už léčí inzulínem, měl by si také pravidelně měřit hladinu cukru v krvi glukometrem, aby si dávky inzulínu mohl případně sám upravovat. Samozřejmostí je důsledná hygiena, především dolních končetin. Asi nejvíc je ohrožená noha pod kotníkem, právě tady vedou i drobná poranění ke vzniku vředů a infekcí. Nemocní, u nichž není cukrovka dlouhodobě kompenzována, navíc trpí tzv. diabetickou polyneuropatií. Jejím přímým důsledkem je, že necítí bolest. Lehce pak podcení první stadia syndromu diabetické nohy a následně už nelze zabránit amputaci. Proto je důležité nepodcenit zdánlivě „nebolestivé“ rány na nohou.

 

Léčba při poškození nervů

Pomoc nemocným, kteří mají poškozené nervy v důsledku cukrovky, přinesla metoda mesodiencefalické modulace. Provádí se pomocí speciálního přístroje, který v průběhu procedury generuje slabé impulzy elektrického proudu na mesodiencefalickou oblast centrálního nervového systému. Mesodiencefalum totiž hraje významnou roli ve vnímání a řízení bolesti pacienta. Výkon je zcela neinvazivní, nebolestivý a pacienta nijak nezatěžuje.

 


Sladká a léčivá stévie

Stévie pochází z tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky. Zdejší indiáni ji používali nejen jako sladidlo, ale také jako léčivou bylinu – třeba na pálení žáhy, cukrovku nebo jako prevenci proti zubnímu kazu. Ze sladké trávy nebo medových lístků, jak je tato zázračná rostlina nazývána, se dá získat sladidlo takřka bez kalorií. Jak je to možné? Zkrátka proto, že náš organismus neumí koktejl vysoce sladivých látek, které stévie obsahuje, rozložit. Odborníci je označují jako glykosidy stévie. Stabilně se chovají i při teplotách až 250 °C, proto se stévie dá používat i při pečení a dalších tepelných úpravách. Navíc nezvyšuje hladinu krevního cukru a při dlouhodobém příjmu stabilizuje jeho hladinu. Jde o naprosto nezávadné přírodní sladidlo, které nemá na rozdíl od některých jiných umělých sladidel ani projímavé účinky při nadměrné konzumaci.

 

Bylinkoví pomocníci

 


Jestřabina lékařská
Galega officinalis

Lidově se jí říká „kozí routa“. Pomáhá potlačovat hlad, při detoxikaci těla, působí močopudně.

Na čaj: 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat.

 


Šalvěj luční
Salvia pratensis

Přidává se do čajových směsí při léčbě cukrovky, posiluje krevní oběh, působí protizánětlivě.

Na čaj: 1 list (čerstvý nebo sušený) zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 

Borůvka černá
Vaccinium myrtillus

Borůvkové listy obsahují myrtillin, který zvyšuje využití cukru, ato hlavně v době před dozráním plodů.

Na čaj: Půl litru studené vody a 1 polévkovou lžíci sušeného borůvkového listí uveďte k varu a krátce povařte. Sceďte a pijte vlažné 2x denně po šálku.

 


Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica

Snižuje hladinu cukru. Sbírejte ji mladou na jaře, dříve než rozkvete, a na podzim, když znovu obrazí. Můžete ji používat jako náhradu špenátu i do jarních salátů. Velmi účinný je kořen, jako přírodní lék ho dostanete i v lékárnách, které prodávají jeho extrakt.

Na čaj: Půl litrem vroucí vody přelijte 2 polévkové lžíce sušených kopřiv a nechte vylouhovat. Tento lék pijeme vlažný 2x denně po šálku.

 

Puškvorec obecný
Acorus calamus

Oddenek puškvorce léčí všechna onemocnění slinivky břišní, tedy pomůže i při cukrovce.

Na čaj: Do půl litru studené vody nasypte 2 čajové lžičky sušeného puškvorce. Nechte vylouhovat přes noc, ráno pouze trochu zahřejte, sceďte a před každým hlavním jídle i po něm si jednou lokněte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek