Hvozdíky a slzičky

Dianthaceae

Hvozdíků je mnoho druhů. Jejich původně řecký název „dianthus“ znamená, že je staří Řekové zasvětili samotnému nebeskému otci Diovi. Často byly zaplétány do ozdobných věnců a jejich květy byly přidávány do nápojů při zásnubách. Dlouho se také používaly k ochucování pokrmů pro jejich zvláštní kořennou (hřebíčkovou) chuť. Také se kandovaly a přidávaly do polévek, omáček, sirupů, likérů a vína.

Jsou to trvalky (hvozdík sivý), jednoleté (hvozdík čínský) i dvouleté (hvozdík vousatý) rostliny. Stonky jsou lesklé, jednoduché nebo rozvětvené, holé nebo mírně chlupaté. Některé rody (hvozdík zahradní) jsou ve své domovině trvalky, u nás se však pěstují jako jednoleté i jako dvouleté rostliny.

 

Nejznámější druhy:

Hvozdík čínský (D. chinensis), hvozdík kropenatý (D. deltoides), hvozdík písečný (D. arenarius), hvozdík sivý (D. gratianopolitanus), hvozdík vousatý (D. barbatus), hvozdík zahradní (D. caryophyllus), hvozdík péřitý, (D. plumarius)

 

Pěstování:

Pěstujte v lehké, dobře propustné vápenité půdě na přímém slunci. Vysévejte na jaře, vyjednoťte nebo rozsaďte na vzdálenost 30 cm.

 

Užívané části:

Čerstvé nebo sušené květy. Před kuchyňským použitím odstraňte hořkou bázi korunních lístků.

 

Konzervování:

Květy se suší na vzduchu, extrahují se v oleji nebo octě. Korunní lístky se kandují.

 

V kuchyni:

Květní lístky se přidávají do salátů, ovocných koláčů a obložených chlebů. Užívají se k ochucení cukru, džemu, octa a vína.

 

V domácnosti:

Květy se používají sušené do vonných směsí potpourri.

 

Pro léčení:

Korunní lístky květů se luhují ve víně jako utišující prostředek pro nervovou soustavu.

 

Jak využít hvozdík

Své uplatnění najde zejména v kuchyni, a to nejen díky své kořeněné hřebíčkové vůni, ale také díky krásným barevným květům.

 

Hvozdíkový sirup

25 g svěžích korunních lístků přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 12 hodin luhovat. Poté sceďte, přidejte 225 g cukru, mírně zahřejte, aby se cukr rozpustil, a slijte do lahví.

 


Vonný hvozdíkový olej

Voňavé květy hvozdíku vložte do sklenice z tmavého skla, zalijte mandlovým olejem a pevně uzavřete. Postavte ji na tmavé chladné místo, například do sklepa. Pravidelně směs kontrolujte, a když dosáhne požadované intenzity vůně, slijte olej do menších lahviček. Uchovávejte v chladu a temnu.

 


Aromatický ocet

Připravuje se podobně jako vonný olej. Květy hvozdíku vložte do vhodné skleněné nádoby, zalijte vinným nebo jablečným octem a umístěte na tmavé chladné místo. Nechte luhovat minimálně dva týdny až měsíc a poté slijte do čistých lahví. Používejte do salátu.

 

Kandovaný hvozdík

  • 10 g květů hvozdíku
  • 300 g krupicového cukru
  • 125 ml vody

Cukr s vodou svařte na sirup. Nechte prochladnout na pokojovou teplotu. Kvítky hvozdíku naskládejte do sirupu tak, aby se nedotýkaly a byly ponořené. Postavte zpět na oheň, zahřejte přibližně na 70 °C, vypněte a nechte v sirupu 24 hodin. Druhý den květy vyndejte, naskládejte na pečicí papír a nechte uschnout. Po úplném proschnutí prosypte moučkovým cukrem a uskladněte v uzavřené nádobě.

 

K ochucení a zdobení pokrmů

Okvětními lístky hvozdíku si můžete ozdobit lehké sladké moučníky, ale můžete je použít i k nazdobení studené slané kuchyně – například obložených chlebíčků či salátů. Přidejte je do domácího džemu nebo vína, nebo si vyrobte aromatický hvozdíkový cukr – stačí pár květů zamíchat do moučkového cukru ve sklenici. Nebo si s nimi nazdobte domácí ovocnou limonádu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek