Hrnečky, konvičky i káva z A MANO

Nápad založit tuto chráněnou dílnu se zrodil v Odborném učilišti pro žáky s více vadami. Absolventi učiliště totiž jen těžko nacházeli odpovídající pracovní uplatnění. Tým, který původně čítal osm lidí, se za tři roky existence náležitě rozrostl.

Chráněnou dílnu A MANO najdete v Chelčického ulici na pražském Žižkově. Dnes tu zaměstnávají padesát lidí. Věnují se keramice a nedávno se pustili i do pražení kávy. Mezi jejich první výrobky patřily hrníčky a svícny. Také dnes tu vyrábějí dárkové a dekorativní předměty, ale výroba se pochopitelně zmnohonásobila – jsou tu schopni vyrobit téměř jakýkoli výrobek z keramiky, a to i na zakázku podle přání zákazníků. Největší zájem je o drobné předměty, jako jsou hrníčky, knoflíky pro štěstí či zvonky. „Dobře se prodává také vánoční zboží – tedy keramické betlémy, kapříci či andělé. Připravujeme také firemní dárky pro řadu společností podle jejich specifických zadání. Většina našich zaměstnanců je velmi umělecky nadaná a tvoření je baví. O výtvarné návrhy a netradiční nápady není v naší dílně nikdy nouze,“ říká Daniela Prokopová z chráněné dílny A MANO.

Nikdo se tu nenudí

V keramické dílně se tvoří nejrůznějšími technikami. Díky tomu tady mohou nalézt uplatnění jak samostatnější a zručnější pracovníci, tak i ti, pro které by byly složité pracovní postupy nezvládnutelné. „Snažíme se, aby každý zaměstnanec pracoval podle svých možností a aby pro něj práce nebyla jednotvárná a nudná. Někteří jsou opravdu velmi talentovaní, bohužel hendikep rozvoji jejich talentu do značné míry zabránil. Proto jsme rádi, že se prostřednictvím práce v naší dílně mohou umělecky projevit a v jejich rozvoji je nijak neomezujeme,“ popisuje Daniela.

Pražírna kávy zaměstnává další lidi

Kromě keramiky nabízí chráněná dílna také balicí a kompletační práce a má ještě jednu novinku – letos zahájili provoz pražírny kávy v jihočeských Drahonicích. Sortiment se tak obohatil a počet zaměstnanců rozrostl. V současnosti jich mají pět desítek, přičemž naprostou většinu z nich tvoří osoby se zdravotním hendikepem, převážně mladí lidé s mentálním či kombinovaným postižením. „O vlastní pražírně kávy jsme už uvažovali delší dobu, ale teprve loni se nám podařilo získat potřebné prostředky na založení a provoz pražírny z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ říká Daniela. V pražírně kávy připravují také sušené ovoce, ovocné a pečené čaje a bylinné a ovocné sirupy pro přípravu domácích limonád. S dílnou A MANO spolupracuje pražírna při přípravě dárkových setů, mají společný e-shop a spolu s kávou dodávají do kaváren také šálky či konvičky z keramické dílny.

Na kafe do Café Martin

Káva z pražírny v Drahonicích se dodává několika odběratelům v okolí, ale i partnerské organizaci A MANO nazvané Centrum MARTIN o. p. s., která také pomáhá lidem s hendikepem při jejich integraci na trh práce – mimo jiné i tím, že provozuje tréninkové kavárny. „Jedna je přímo v budově Úřadu městské části Praha 6 a druhá je v Karlíně na adrese Sokolovská 29/75. Další kavárnu hodlá Centrum MARTIN otevřít v letošním roce na Žižkově,“ prozrazuje plány do budoucna Daniela Prokopová. Díky založení pražírny a otevření kaváren je vše pěkně provázané – v Café Martin se pije výhradně káva z Drahonic, a to z hrníčků, které se vyrábějí v keramické dílně v Chelčického ulici.

O trénink v obchodě je zájem

Pokud nebudete mít cestu do některé z kaváren, můžete si výrobky z A MANO nebo drahonické pražírny koupit prostřednictvím e-shopu. A prodávají se také ve dvou tréninkových obchodech. Jeden najdete na adrese Koněvova 162 na Žižkově a druhý na rohu ulic Nuselská a Mojmírova v Praze 4. „Naše výrobky jsou také v prodeji v partnerském tréninkovém obchodě na adrese Táboritská 1, Praha 3. Tato tréninková pracoviště, podobně jako kavárny, slouží k začlenění osob s postižením na trh práce. O práci v obchodě je velký zájem. Lidé, kteří se zúčastní projektu tréninkového zaměstnání, získávají důležité pracovní dovednosti,“ uzavírá Daniela Prokopová.


Víte, co je A MANO?

Název Chráněné dílny A MANO znamená v překladu „ruční, ručně“, což přesně vystihuje tvorbu zaměstnanců dílny, ať se jedná o ručně tvořenou keramiku, dekorace nebo o ručně kompletované zakázky a tvorbu reklamních předmětů.

 

Kontakt:

A MANO

Chelčického 911/2, 130 00 Praha 3
tel.: 608 930 502, 776 611 242
web: www.a-mano.cz
email: a-mano@email.cz

 


Recept na pečený čaj:

500 g jablek, 200 g pomerančů, 100 g citronu, 100 g zázvoru, 50 g rozinek, 10 ks hřebíčku, 1 badyán, 1 malá lžička nabo 2 kousky kůry skořice, 500 g cukru

Citrusy omyjeme a i s kůrou nakrájíme na drobné kousky, stejně tak nakrájíme i jablka a oloupaný zázvor. Přidáme rozinky, cukr a koření. Vše promícháme ve vyšším plechu a pečeme na 200 stupňů ve vyhřáté troubě. Občas promícháme. Čaj je hotový, až všechny suroviny změknou, což trvá asi hodinu. Lze zavařit do sklenic, nebo skladovat v ledničce.

Návod na přípravu: 1 polévkovou lžíci pečeného čaje ve větším hrnku přelijeme vařící vodou.
Čaj je ideální v zimním období jako prevence, ale i při léčbě nachlazení.

 


Text: Andrea Skalická Foto: A MANO

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek