Háčkování

Patří mezi nejoblíbenější techniky ručních prací. Není složité, a práce navíc poměrně rychle přibývá. My jsme vybrali projekt, který zvládnou i úplné začátečnice – uháčkujte si s námi praktickou tašku přes rameno.

O původu háčkování neexistují žádné spolehlivé údaje. Podle některých domněnek pochází tato technika z Tibetu nebo z Číny. Písemné doklady jsou známé teprve z počátku 19. století z Anglie. Přibližně od poloviny 19. století došlo ke značnému rozšíření ručního háčkování.

Pro háčkování si lze vybrat z nepřeberného množství přízí z různých materiálů od jemné bavlny po silnou vlnu, od luxusního hedvábí nebo lnu po příze z umělých vláken. Nejčastěji narazíte na směsové příze. Příze se prodávají podle váhy, obvykle v klubíčkách, kde je označena i délka příze. V některých případech se prodávají v přadenech a před začátkem práce je nutné je svinout do klubíček.

Háčky se používají nejčastěji z kovových materiálů, známé jsou také bambusové nebo háčky z plastických hmot. Podle tloušťky se číslují od nejjemnějších 0,1 po nejtlustší velikost 16. Háčkovat se může buď klasickými háčky anebo háčky moderními se širšími rukojeťmi. My si uháčkujeme tašku ze zbytků přízí se vzorem složeným z véček.

 

Háčkovaná taška


Jakou vybrat přízi

Na naší tašce je použita příze Gina Plus a Gina Crazy, ale můžete využít i jiné příze, které máte doma.

Gina Plus (silnější provedení příze Gina) je příjemná směsová příze. Složení: 55 % bavlna, 45 % polyakryl. Hmotnost klubka: 100 g. Návin: 160 m. Doporučený háček: 5 mm.

Gina Crazy je oblíbená směsová příze v melírovém provedení. Složení: 55 % bavlna, 45 % polyakryl. Hmotnost klubka: 50 g. Návin: 160 m. Doporučený háček: 3,5 mm.


budete potřebovat

  • přízi Gina Plus na tašku (barvy podle vašeho výběru, lze využít zbytky)
  • na obháčkování příze Gina Crazy
  • háčky 5 a 3,5
  • jehlu s větším okem

 

postup

 

1 Nejprve si vyzkoušíme vzor na malém kousku. Podle tohoto vzorku si pak změříme požadovanou velikost tašky. Uháčkujeme čtrnáct řetízkových ok. První očko řetízku vynecháme a zapíchneme háček do druhého očka. Uháčkujeme krátký sloupek a přidáme jedno řetízkové oko. Zapíchneme do stejného místa a uděláme druhý krátký sloupek. Nyní jedno oko vynecháme a do dalšího očka uděláme krátký sloupek, řetízkové oko a krátký sloupek.

 

 

2 Pokračujeme stejně celou řadu. Nyní máme uháčkovaná taková malá véčka.

 

 

3 V dalším řádku zabodneme háček do vrcholu obloučku, tam kde je řetízkové oko mezi dvěma krátkými sloupky. V tom místě uděláme opět jeden krátký sloupek, řetízkové oko a druhý krátký sloupek.

 

 

4 Nyní dvě oka vynecháme a pokračujeme v dalším obloučku. Uháčkujeme zase jeden krátký sloupek, řetízkové oko a druhý krátký sloupek. Tak pokračujeme až na konec řádku. Když vytvoříme dostatečný počet řádků, utvoříme pevný vzor, který trochu vypadá jako složený z trsů trávy nebo malých květinek.

 

 

5 Začneme pracovat na čisto a uháčkujeme tělo tašky. Velikost, barvy a vzor je možné přizpůsobit. V našem případě je počáteční řetízek dlouhý řetízek dlouhý 44 ok. Začínáme tmavě zelenou přízí, pak následuje růžový, béžový a bílý pruh a poté pokračujeme světle zelenou přízí. Následují opět pruhy ze zbytků a pak opět tmavě zelená část, stejně velká jako na začátku. Celková délka uháčkovaného obdélníku je 78 cm.

 

 

6 Nyní stejným způsobem uháčkujeme ucho. Šířka je v našem případě 8 řetízkových ok, délka 170 cm. Délku doporučujeme udělat podle sebe, záleží na výšce postavy toho, kdo bude tašku nosit.

 

 

7 Pokud se rozhodnete, stejně jako my, udělat ucho ze dvou barev, je lepší rozdělit barvy symetricky.

 

 

8 Ucho přišijeme podle obrázku k tělu tašky a poté ho celé obháčkujeme duhovou Ginou Crazy. To ucho zpevní, aby se příliš nevytahovalo. Obháčkujeme i tělo tašky. Ideální je tašku, případně i ucho, podšít plátnem. Hotovou tašku perte při 30 °C a pokud je to nutné, žehlete na nejnižší teplotní stupeň.

 

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek