Gloxínie pro každého

Na pultech květinářství se gloxínie pravidelně objevuje v předjaří a její trochu opulentní zjev ji předurčuje k oblíbenému květinovému dárku. Je možné ji ale přimět k tomu, aby rozkvetla opakovaně?

Gloxínie je rostlina s kulovitou hlízou, podobnou třeba begoniím. Stonek má výrazně zkrácený a velké listy poskládané do mohutné růžice, z které vyrůstají na kratších stopkách velké zvonkovité květy. Jejich barva bývá výrazná, nejčastěji červená a růžová, je možné se ale setkat s květy modrými i bílými. Některé zahradní kultivary mají dokonce plné květy.

 

Co potřebuje

Rostlina působí robustním a odolným dojmem, což mají na svědomí především její silné, svěže zelené listy. Při péči potřebuje ale gloxínie doslova lehkou ruku. Má ráda teplé a světlé stanoviště, před přímým sluncem je však nutné ji chránit, jinak jí popálí listy. Zálivku vyžaduje mírnou, kořenový bal ale nesmí vyschnout. Srdíčko i listy je třeba pečlivě chránit před vlhkostí, protože přemokření má za následek jejich uhnívání. Gloxínii proto zalévejte konvičkou s dlouhou úzkou hubičkou, kterou se dostanete pod listy. Velké dužnaté listy napadají listové mšice, svilušky a třásněnky, rostlinu je tedy nezbytné pravidelně kontrolovat. Optimální teplota pro její pěstování je mezi 18 a 22 °C, dobře proto poroste i v teplých místnostech.

 

Další sezona

Zahradní kultivary gloxínie bývají zpravidla určeny jen pro krátkodobé pěstování. Rostliny se totiž pěstují nejčastěji z řízků a tak je jejich hlíza, kterou stačí založit před kvetením, příliš malá a při přezimování obvykle odumřou. Chcete-li se ale pokusit o jejich další pěstování, kvetoucí rostlinu od začátku pravidelně přihnojujte. Gloxínii tak prodloužíte kvetení a současně jí pomůžete založit větší hlízu. Po odkvětu nechte rostlinu zatáhnout, suché listy odstraňte a hlízu přezimujte v původním kořenáči. Teplota pro přezimování by se měla pohybovat kolem 15 °C, květináč tedy může stát ve spíži či na chodbě. Na jaře hlízu přesaďte do čerstvého substrátu a nechte na teplém a vlhkém místě narašit.

 


Latina, nebo čeština?

Gloxínie to má se jmény trochu složité. Její české označení je totiž obdule, což, přiznejme si, květině rozhodně nesluší. A ani pojmenování gloxínie není zcela v pořádku, protože správně se tato rostlina nazývá sinningie a v atlasech ji najdete pod latinským jménem Sinningia speciosa. Některé české názvy rostlin se prostě neujmou a často je to i proto, že se jednoduše nepovedou. V praxi bývá mnohdy snazší držet se jména latinského, na které jsou zvyklí odborníci i laická veřejnost. Setkat se s tím je možné u řady známých rostlin – kdo by třeba pod jménem kysala hledal begonii, pod názvem chřest mnohokvětý asparágus nebo pod čílkem fuchsii? Proto zahradníci vybírají spíše takové označení, které je všeobecně známé a srozumitelné, i když není podle skalních češtinářů a botaniků zcela korektní.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek