Exotické rostliny (nejen) na sváteční stůl

Na slavnostně prostřený stůl patří krásná květina. Okoukaly se vám orchideje, které jsou k vidění skoro za každým oknem? Nahradit je můžete například těmito exotickými rostlinami.

Adenium

K nejpěstovanějším druhům této rostliny patří Adenium obesum – je nenáročné a vhodné pro tvorbu sukulentních bonsají. Oblíbení je i Adenium boehmianum, které tvoří růžové květy s růžovofialovým středem. Rostlina vyžaduje intenzivní rozptýlené světlo.

Tip pro pěstování: Zalévejte jen mírně, pokud začnou opadávat listy, množství vody ještě omezte.

 

Graptopetalum

 

Tato květina se řadí mezi sukulenty, podle druhu může mít růžovofialové nebo žlutočervené květy. Je náročná na světlo, na přímém slunci roste pomalu, ale má pak kompaktnější tvar a výraznější barvu.

Tip pro pěstování: Zalévejte ji ráno, aby listy rychle oschly, a až tehdy, když substrát dostatečně vyschne.

 

Pryšec (Euphorbia)

 

U pryšce najdete několik odrůd, které se od sebe liší velikostí a barvou květů. Nejznámější je Euphorbia pulcherrima, tradiční vánoční hvězda. Euphorbia milii kvete osm až deset měsíců, druh Trigona v. rubra má listy zbarvené červeně. Pryšec vyžaduje světlé teplejší místo a v zimě mu vyhovuje teplota patnáct až dvacet stupňů.

Tip pro pěstování: Péče o pryšce se liší podle druhu – ty s listy potřebují vody více, kulovité méně. V zimě je nezalévejte vůbec.

 

Echmea

 

Mezi barevně nejkrásnější druhy této rostliny patří Aechmea chantinii s tuhými širokými sytě zelenými a stříbřitě proužkovanými listy a zářivě červenými listeny. Květina poroste na světle i v temnějším koutě, pozor ale na přímé slunce. Dobře se jí daří v teplém i chladnějším prostředí, teploty by však neměly klesnout pod osm stupňů.

Tip pro pěstování: Zalévejte ji do listové růžice. Pokud není rostlina v chladu, měla by být v růžici stále voda.

 

Pachypodium

 

Nejrozšířenějším druhem je Pachypodium lamerei, který má kmen silný přes deset centimetrů a listy rostou ve spirálovité růžici. Kvete bíle, ale až po deseti letech. Pokud se vám to zdá dlouho, podívejte se po druhu Pachypodium brevicaule s hustě rozvětveným stonkem, který roste spíš do šířky než do výšky. Žlutých květů se při správném pěstování dočkáte už po třech letech. Rostlina je ideální do obývacího pokoje, protože v době růstu vyžaduje teploty mezi 24 až 30 stupni.

Tip pro pěstování: Zvlášť v horkých letních dnech dopřejte květině hodně vody, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. Když jí na podzim opadá více listů, znamená to, že zastavila růst a je třeba omezit zálivku.

 

Echeverie

 

Oblíbených echeverií existuje mnoho druhů. K nejžádanějším patří Echeveria laui, zvaná též mexická porcelánová princezna má oranžové květy a její růžice dorůstá do průměru dvacet centimetrů. Je vhodná i do obývacího pokoje, protože potřebuje nejen intenzivní rozptýlené světlo, ale i vyšší teplotu až do třiceti stupňů.

Tip pro pěstování: Zalévejte ji jen mírně, v období růstu dopřejte květině jednou za dva týdny hnojivo pro kaktusy a sukulenty.

 

Aloe

 

Je velké množství druhů aloe, od těch nejmenších, které mají jen pět centimetrů, až po opravdu velké rostliny. Mezi ty první patří například Aloe descoingsii s oranžovočervenými květy. Aloe arborescens, známá jako domácí léčivá aloe, má zářivě červené květy dlouhé pět centimetrů a dorůstá do výšky až čtyři metry. Vyžaduje k tomu dostatek světla, ale ne sluneční úpal.

Tip pro pěstování: Aloe zalévejte až po vyschnutí substrátu, asi jednou za dva týdny, mladé rostliny častěji.

 

Tilandsie

 

U tilandsie modré (Tillandsia cyanea) najdete několik odrůd, například ‘Anita’ má širší listy a jasněji zbarvené listeny i květy, druh Tillandsia flabellata zase zaujme rozvětveným květenstvím s lesklými červenými listeny v úzkém klasu. V bytě ji můžete umístit kamkoli – jen pozor na parapety u jižních či západních oken, přímé slunce jí nesvědčí. Naopak vydrží i při minimální teplotě kolem pěti stupňů.

Tip pro pěstování: Zalévejte ji měkkou vlažnou vodou do listové růžice. Snese i několikatýdenní zasychání, ale musíte ji často rosit.

 

Kotyledon (Cotyledon)

Cotyledon orbiculata má několik variant, které se od sebe liší tvarem a zbarvením listů – to bývá olivově zelené, stříbrné nebo třeba šedé s červeným okrajem. Rostlinu umístěte ideálně na okenní parapety, v období klidu potřebuje teplotu mezi patnácti až dvaceti stupni.

Tip pro pěstování: Kotyledon potřebuje rozptýlené světlo, zalévejte ho jen mírně a dávejte pozor, aby se voda nedostala na listy.

 

 

 


Text: redakce; foto: Shutterstock a Wikipedie

Další články

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek