Dřeviny s krásnými plody

Zima na zahradě může být neskutečně zajímavá. Stačí jen použít trik zkušených zahradních architektů a zvolit správné rostliny, například dřeviny s okrasnými plody. Zde jsou tipy na ty nejhezčí.

Granátová jablka do zimní zahrady

S plody granátového jablka se setkáte téměř v každé prodejně s ovocem, ale tuto okrasnou rostlinu lze pěstovat i jako pokojovou nebo v zasklené zimní zahradě. Nepočítejte však s plody velkými jako v supermarketu. Menší granátová jablka ale mají jednu výhodu – snadno se suší a lze je pak použít v různých dekoracích. Granátovník vyžaduje dobře propustnou půdu bez vápna. V létě ho přeneste třeba na zahradní terasu a nyní bude vděčný za zasklenou zimní zahradu či chodbu s teplotou maximálně do patnácti stupňů.

 


Dekorativní kaliny

Kaliny jsou vhodnou rostlinou do okrasných i přírodních zahrad. Na výběr máte jak domácí, tak původem cizí druhy. Do první skupiny patří kalina obecná, která je dostupná i v kultivaru s kulovitým květenstvím a sytě rudými plody, které chutnají ptákům. Kaliny lze vysazovat jako solitéry nebo do volně rostlých živých plotů. Větve s plody se často požívají i v zimních dekoracích a můžete je zkusit zamrazit do ledových ozdob.

 


Vděčné skalníky

Keře skalníku s červenými plody mají tak nízké nároky na pěstování, že se s nimi setkáte téměř všude – na zahradách i v parcích. V sortimentu najdete opadavé i stálezelené druhy s tuhými plody červené barvy. Některé skalníky se využívají i jako náhrada trávníku, neboť tvoří stálezelený půdní pokryv, jiné jsou vhodné do živých plotů i jako skupinové rostliny.

 


Brsleny a jejich listy

Na přelomu roku přebarvují brsleny své listy do sytých oranžových, červených nebo růžových odstínů. Když opadají, vyniknou krásné plody této rostliny. Brslen evropský roste ve volné přírodě i v zahradách, často je součástí volně rostoucích živých plotů. Jeho růžovo-oranžové plody se lidově nazývají papežské čepičky.

 


Plody rakytníku přežijí i mrazy

Oranžové peckovice rakytníku řešetlákového vydrží na trnitých větvích i po tuhých mrazech. Jsou oblíbené u ptactva a můžete je zpracovat také v kuchyni. Tento bujně rostoucí keř možná znáte pod označením citroník severu, jeho plody jsou velmi bohaté na vitamin C. U nás byl dlouho neznámý, nyní ho na zahradách objevíte stále častěji. Pozor, jde o dřevinu náročnou na prostor, hodí se tedy spíš do velkých zahrad. Poradí si s chudou a nekvalitní půdou. Odrůdy mohou mít oranžové nebo sytě žluté plody. Abyste se jich ovšem dočkali, musíte poblíž sebe vysadit samčí i samičí rostliny, ideálně na jednu samčí dva až šest samičích.

 


Trnitá krása hlohyní

Nejen do živých plotů a stěn se vysazuje hlohyně šarlatová. Díky silným a dlouhým trnům je to přirozená ochrana proti vstupu divoké zvěře nebo nezvaných návštěv na pozemek. Plody na větvích vydrží opravdu dlouho do zimy, jsou totiž poměrně tvrdé a málo šťavnaté, takže rychle nepodlehnou zkáze. Hlohyně je silně prošlechtěná a jednotlivé odrůdy se liší nejen vzrůstem, ale také barvou plodů – na výběr máte od svítivě žlutých přes oranžové až po korálově červené. Stačí si vybrat některý z kultivarů, vyzkoušejte kultivar ‘Orange Glow‘, ‘Red Column‘, ‘Soleil d‘Or‘ či ‘Nana‘.

 


Starodávné mišpule

Mišpuli obecnou někteří považují za novinku na trhu, ale ve skutečnosti jde o velmi starý keř nebo keřovitě rostoucí stromek. Plody v hnědězelené barvě jsou krásné a navíc i plné vitaminů. Chutné jsou ovšem až po prvních mrazech, do té doby jsou malvice tuhé a natrpklé.

 


Klasické červené šípky

Růže se nepěstují jen pro krásné vonné květy, ale zvlášť v tomto období oceníte i jejich plody – šípky. Obsahují celou řadu minerálů a vitaminů, vitaminu C mají dokonce více než citrusy. Vydrží poměrně dlouho na větvích a vnášejí tak sytě červenou barvu do zahrady i v zimě. Ze zajímavých plodů se můžete těšit nejen u růže šípkové, ale i u mnohokvěté nebo svraskalé, jejíž plody se konzumují čerstvé nebo z nich lze vařit sirupy či džemy.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek