Domov v souladu s přírodou

Život o kousek blíž přírodě je téma, které v posledních letech hýbe světem. Aspoň malý krok k tomu, abychom méně zatěžovali životní prostředí, přitom může udělat každý z nás.

Na pohodlí, jež nám přineslo rozšíření používání spousty jednorázových plastů, jsme si zvykli až příliš rychle. Přitom není nic snazšího než začít u snížení spotřeby jednorázových sáčků, igelitek, kelímků, PET láhví a podobně. Nahradit je lze opakovaně upotřebitelnými materiály. Aby mělo toto počínání ale skutečný význam, je potřeba tyto výrobky ale fakticky užívat vícekrát. Na obrovském množství odpadu, které každý den vzniká v domácnostech, se velkou měrou podílí obaly nakupovaných výrobků, ať už jde o potraviny, nebo jiné spotřební zboží. Možná si řeknete, že nemůžete ovlivnit, do čeho výrobci zboží balí. Opak je ale pravdou. Nákupem produktů, které jsou bez obalu nebo jsou baleny s co nejmenším dopadem na životní prostředí, podporujete výrobce či prodejce, jimž jde o snížení zátěže životního prostředí.

 

Přírodní materiály

I když současnost nabízí tolik materiálů, že je všechny ani neumíme správně pojmenovat, stále častěji se vracíme k těm přírodním. Vlna, bavlna, ale i konopí, hedvábí nebo len mají řadu vlastností, které v některých ohledech předčí praktické syntetické materiály. Rozdíl je ale v tom, že když doslouží, rozloží se za několik málo let. Během doby, co je používáme, navíc při praní neuvolňují do vody mikroplasty, o nichž zatím není s jistotou známo, jak moc jsou škodlivé, i tak ale v přírodě nemají co dělat.

Obchody, kde prodávají nebalené zboží, jsou stále oblíbenější

 

Přírodní čisticí prostředky najdete i ve spíži

 

Voňavý úklid

Také péči o domácnost lze pojmout šetrněji a namísto chemických koktejlů z drogerie zkusit používat základní suroviny nebo střídmější alternativy. Nablýskané domácnosti docílíte i pomocí běžně dostupných surovin, které pravděpodobně máte ve spíži. Proti vodnímu kameni působí kyseliny. S usazeninami v koupelně si hravě poradí ocet nebo roztok kyseliny citronové či citronová šťáva. K odstranění mastnoty můžeme použít třeba jedlou sodu nebo kypřicí prášek. Saponát zase bez problému nahradí mýdlo.

Látková taška nebo síťovka se vejdou do každé kabelky a jsou vždy po ruce

 

Mýdlo na praní nezatěžuje přírodu nebezpečnými chemikáliemi

 

Čisté prádlo i svědomí

Praní prádla na nižší teplotu je šetrné jak ke tkaninám, tak k přírodě. Na každý prací cyklus se spotřebuje méně energie, což nakonec oceníme i při ročním vyúčtování. Svou roli hraje také výběr správného pracího prášku. Některé zbytky chemikálií obsažené v běžných pracích prostředcích se totiž dostávají do životního prostředí a mohou negativně ovlivnit růst řas a bakterií v povrchových vodách. K praní prádla lze přitom využít i mýdlo na praní v kombinaci s prací sodou. Z těchto surovin můžeme dokonce připravit gel, který lze používat i na jemné dětské prádlo.

 

Přírodní materiály jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek