Domečky pro ptáky

Těší vás na zahradě zpěv ptáků a rádi pozorujete jejich cvrkot? Postavte jim na zahradě budku. Opeřenci se odvděčí i tím, že vás zbaví dotěrného hmyzu a dalších zahradních „nepřátel“.

Přirozených úkrytů, které ptáci vyhledávají v přírodě, v zahradě moc nenajdou. Proto, chceme-li je mít za sousedy, postavíme jim budku.

 

Jakou pořídit

Většina budek se dělá ze dřeva a má tvar bedýnky s pultovou stříškou, nebo je válcová, vydlabaná ze špalku kmene, a dokonale tak nahrazuje přírodní dutinu stromu. Pořídit můžeme i budky z jiných materiálů, především z keramiky – ty bývají většinou kulaté, nebo ze speciální ekologické směsi cementu, dřevěných pilin a pojiv.

Vedle uzavřených budek se používají i tak zvané polobudky s přední stěnou úplně nebo částečně otevřenou. Jsou určeny pro poštolku, rehka, konipase, lejska i další ptáky. Sovy nebo šoupálek vyžadují ještě jiné, speciální budky.

Někdy nás v obchodě okouzlí zajímavě pojatá a hezky zdobená budka – ale pozor, ne každý takový „domeček“ splňuje požadavky na správně fungující ptačí obydlí. Zajímavý vzhled totiž občas převažuje nad funkcí.

Kosi se vám za nový domek odmění krásným zpěvem

 

Správně fungující budka

Ať už koupíme budku hotovou, nebo ji budeme vyrábět sami, musíme si ujasnit, jaké ptačí rodince má sloužit. Podle toho volíme její velikost i velikost vletového otvoru. Budky pro drobné zpěváčky – sýkorky, vrabce, brhlíky, špačky by měly mít rozměry aspoň 15 x 15 x 25 cm, s vletovým otvorem o průměru 3 cm, pro špačka 5 cm. Dudek, kavka a sýček potřebují obydlí o rozměrech zhruba 30 x 30 x 40 cm, s vletovým otvorem o průměru 6 až 9 cm. Ten nemusí být jen kulatý, pro některé opeřence je vhodnější oválný nebo čtvercový.

Materiál i tvar může mít mnoho podob

 

Ochrana před nepřáteli

Důležité je zajištění budky před predátory – kočkou, kunou, většími dravci. Proto se vletový otvor umísťuje co nejvýše, aby například kočka nedosáhla packou k mláďatům na dně budky. Také se pod otvor z vnitřní strany připevňuje jako zábrana dřevěná lišta, přední stěna se zdvojuje, někdy mají budky celou horní část s vletovým otvorem vysunutou dopředu.
Zapomeňte také na dříve typickou součást budek – na bidýlko. Obyvatelům ptačího domečku postačí k tomu, aby se drápky udrželi u vstupu, několik hrubších zářezů. Aby dravci nemohli proklovat do budky větší díru, zpevňuje se vletový otvor kovovým okrajem či destičkou.

Kvůli čištění budky se střecha nebo přední stěna dělají otvírací. Budka ale musí být dostatečně pevná, nesmí do ní zatékat.

Tato budka imituje dutinu kmene

 

Na strom nebo na zeď?

Většinu budek zavěšujeme na stromy, do výšky 2 – 8 metrů. Měly by být v klidné části zahrady, ne na přímém slunci ani hodně větrném místě. Vletovým otvorem je natočíme k východu nebo jihovýchodu. Polobudky a hnízda pro vlaštovky a jiřičky upevňujeme na stěny budov, nejlépe na chráněná místa někde na zdi stodoly či kůlny, aby ptákům připomínaly skalní dutiny.

Ptáci hnízdí na jaře, nové budky proto umístíme do zahrady na podzim nebo brzy zjara. Pokud ji hned nějací opeřenci neobydlí, nevěšte hlavu. Musí si na ni nejdříve zvyknout.

I funkční budka může být zároveň ozdobná

 

 


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek