
Domácí pečivo
Křupavé houstičky
Budete potřebovat
- 250 g polohrubé mouky
- 250 g hladké mouky
- 180–200 ml mléka
- 1/2 kostky čerstvého droždí
- 80–100 g sádla (rozpuštěného, může být i máslo)
- 2 lžičky soli
- 1,5 lžičky cukru
- 1 vejce na potření
- kmín, lněné semínko, hrubou sůl apod. na posypání
recept
Z droždí, trochy vlažného mléka, cukru a lžíce mouky rozmíchejte kvásek a nechte ho na teplém místě vzejít. Oba druhy mouky dejte do mísy, přidejte sůl, rozpuštěný vlažný tuk, mléko a vzešlý kvásek a vypracujte hladké těsto. Nechte asi půl hodiny kynout. Vykynuté těsto rozdělte na 9 dílů, z každého udělejte 3 stejné válečky a spleťte z nich housky. Na pečicím papíru je nechte ještě asi půl hodiny kynout. Poté je potřete rozšlehaným vejcem, posypte kmínem či lněným semínkem a hrubou solí (podle chuti) a pečte v troubě při 170°C asi 25 minut dozlatova.

Škvarkové uzly
Budete potřebovat:
- 400 g hladké mouky
- 1,5 lžičky soli
- 200 g škvarků nasekaných
- 200 g sádla
- 250 ml mléka
- 1/2 lžičky cukru krupice
- 25 g droždí
- 1 žloutek do těsta
- 1 bílek na potření
- kmín a hrubou sůl na posyp
recept
Mouku nasypte do mísy, uprostřed udělejte důlek, rozdrobte do něj droždí, posypte cukrem, přilijte trochu mléka, promíchejte na kašičku a nechte vzejít kvásek. Pak přidejte žloutek, nasekané škvarky s vlažným sádlem, sůl a zbylé mléko a vypracujte hladké těsto. V teple ho nechte asi 30 minut kynout. Potom z těsta vytvořte válečky a z nich uzly či šneky a nechte je v teple na plechu s pečicím papírem ještě asi 10 minut kynout. Pak je potřete rozšlehaným bílkem, posypte podle chuti solí s kmínem a vložte do trouby předehřáté na 170 °C. Pečte asi 30 minut dozlatova.
Bílý chléb
Budete potřebovat
- 1 kg hladké mouky
- 60 g droždí
- 600 ml vlažné vody
- 1 kostku cukru
- 2 lžíce kmínu
- 3 lžičky soli
- 2 lžíce octa
- kmín na posypání
recept
Do mísy nasypte mouku, udělejte do ní důlek, do něj nasypte cukr, rozdrobte droždí a nalijte vlažnou vodu. Nechte vzejít kvásek. Poté přisypte kmín a sůl, přilijte ocet a zpracujte v tuhé těsto. Nechte ho dobře vykynout a poté z něj vytvarujte bochník. Dejte do ošatky nebo na plech a nechte ještě chvíli vykynout. Před pečením ho potřete vodou se solí a posypte kmínem. Pečte v troubě předehřáté na 180–200 °C.

Kváskový žitný chléb
Budete potřebovat
- 1 kg hladké celozrnné žitné mouky
- 800 ml vody
- 150 g kvásku
- 1 lžíci soli
- 1 lžíci kmínu
recept
V míse smíchejte 500 g mouky spolu s 500 ml vody a přidejte kvásek (lze koupit v prodejnách zdravé výživy nebo v pekařství). Vše důkladně promíchejte. Těsto zakryjte potravinářskou fólií a nechte ho v klidu a teple 10–12 hodin pracovat. Po uplynutí této doby si z kvásku, který se vám v míse spolu s moukou vytvořil, odeberte několik lžic do skleničky na další chléb (uchovávejte v lednici). Ke kvásku přisypte zbytek mouky, přidejte sůl a kmín. Přilijte zbytek vody (nejdříve raději méně a potom přidávejte, aby těsto nebylo moc řídké) a vše důkladně promíchejte. Hotové těsto vložte do moukou vysypané chlebové formy a nechte ho 2 hodiny kynout na teplém místě. Po vykynutí ho vložte do trouby předehřáté na 250 °C a nejprve ho nechte 15 minut zapéct (vytvoří se pěkná kůrka), pak stáhněte teplotu na 180–200 °C a pečte dalších 45 minut. Upečený chléb vyndejte z trouby a nechte ho ve formě vychladnout. Teprve potom ho vyklopte, jinak se srazí.

Řecký chléb s olivami
Budete potřebovat
- 2 červené cibule na tenko nakrájené
- 2 lžíce olivového oleje
- 230 g vypeckovaných černých oliv (můžou být i zelené)
- 750 g pšeničné mouky
- 1,5 lžičky soli
- 35 g droždí
- 1 lžíci sekané petrželky a máty
recept
Na oleji osmažte cibuli do měkka. Na hrubo posekejte olivy. Do mísy dejte mouku, sůl, kvasnice, bylinky společně s olivami a usmaženou cibulí a nalít do důlku 470 ml vlažné vody. Smíchejte a vypracujte vláčné těsto. Přendejte těsto na pomoučený vál a hněťte jej asi 10 minut. Pak vložte těsto do čisté mísy a přikryjte ho utěrkou. Nechte jej vzejít do dvojnásobného objemu. Lehce vymažte dva plechy. Vyklopte těsto na pomoučený vál a rozkrojte jej napůl. Vytvarujte dva kulaté bochníky a položte je na připravené plechy. Nechat bochníky znovu nakynout do dvojnásobného objemu. Předehřejte troubu na 220 °C. Ostrým nožem nařízněte na bochnících zářezy a dejte je péct na 40 minut dozlatova. Přendejte je na mřížku a nechte vychladnout.