Foto: Shutterstock
Trávy a bodláky: Ozdobí byt a hodí se i na věnce
Bodláky netvoří jednotnou skupinu, pocházejí z různých rostlinných čeledí. Spojuje je vlastně jen výrazná podoba, porůznu umístěné ostny a možnost snadného usušení. Liší se i podmínky, ve kterých dobře rostou. Pokud si myslíte, že jim stačí suchá a kamenitá místa, mýlíte se. Některé potřebují vlhké a výživné půdy. Víte, které druhy můžete na zahradě pěstovat?
Foto: Shutterstock
Máčka Bougartova
Eryngium bougatii
Tato máčka je nižší a kompaktnější než alpský druh, dorůstá asi do půl metru. Poměrně malé kulovité hlávky lemují dlouhé ostré listeny, jež jí dodávají nezvyklou hvězdicovou podobu. Jde o trvalku, lze ji využít pro suché dekorace.
Tipy pro pěstování: Nejlépe poroste na chudších propustných místech, jako jsou štěrkové záhony nebo terásky. Není náročná, ale vyžaduje dobré odvodnění zvlášť v zimním období.
Foto: Shutterstock
Štětka soukenická
Dipsacus sativus
Vysoká, skoro dvoumetrová rostlina bývá zvlášť zajímavá v zimě, kdy je krásně ojíněná. Je také oblíbená pro dušičkové a vánoční vazby, ale i čerstvě utržená se hodí do neobvyklých moderních kytic. Chcete-li štětku sušit, skliďte ji včas a nechte zavěšenou květy dolů, jinak na dešti zčerná. Hustá ježatá květenství se dříve využívala k výrobě kartáčů určených na pročesávání vláken.
Tipy pro pěstování: Na zahradu ji můžete přesadit z volné přírody, kde roste jako dvouletka na rozhraní lesa a luk, často se šíří i podél cest a příkopů.
Foto: Shutterstock
Ostropestřec mariánský
Silybum marianum
Ostropestřec mariánský je nejen léčivka, ale i krásná velká rostlina na vaše záhony. Má bíle skvrnité listy široké téměř půl a dlouhé tři čtvrtě metru. Listy i květy jsou poměrně měkké a nelze je sušit.
Tipy pro pěstování: Protože pochází ze Středomoří, má rád teplo, dostatek slunce a místo s hlinitou, mírně vápnitou půdou. Protože jde o letničku, snadno ho lze ze zahrady odstranit.
Foto: Shutterstock
Ostropes trubil
Onopordum acanthium
Nápadně vysoký a rozvětvený dvouletý bodlák najdete růst v teplejších oblastech na rumištích, ale lze ho pěstovat i na zahradě. Vyniká nejen květy velkými až sedm centimetrů s bělavým lůžkem, ale i stříbřitými listy a stonky, které jsou větvené a ploché. Rostlina v době kvetení přitahuje hmyz z celého okolí.
Tipy pro pěstování: Jde o dvouletku, která se vysévá na podzim. Má rád půdy bohaté na živiny a snese i občasné sucho.
Foto: Shutterstock
Pupava bezlodyžná
Carlina acaulis
Tato květina, která nemá stonek, připomíná slunce. Často se stával dekorací na chalupách a chatách, kde se podle něj dokonce určovalo počasí, neboť se květ na slunci otevře a za deště zavírá.
Tipy pro pěstováni: Pupava roste na teplých kamenitých stráňkách, do zahrad se většinou záměrně nevysazuje. Ale třeba na přírodní skalku se hodí a pěkně tady poroste.