Co vysadit do podzimních truhlíků

Nenechte truhlíky prázdné ani na podzim. Odkvetlé letničky nahraďte atraktivními rostlinami, které vám budou zkrášlovat parapet či zápraží i v chladných dnech. Inspirujte se naším výběrem.

Starček popelavý

Senecio cineraria

 

Plstnaté listy starčeku jsou tradičním doplňkem nejen truhlíků, ale také záhonů. I když se rostlina pěstují jako letnička, vydrží přes zimu, často i déle. Kultivary ‚Silberzwerg‘ a ‚Cirrus‘ se pěstují pro okrasné listy, jiné kvetou žlutě – většinou až druhým rokem po vysazení. Rostlina potřebuje slunné místo a propustnou půdu.

 

Drátovec neboli krásnohlávek

Calocephalus brownii

 

Tato rostlina zaujme zvláštní strukturou, při které nerozeznáte listy od stonků. Nejvíce se podobá lišejníku, je však vyšší. Jde o letničku, které ale vydrží hezká až do mrazu – zničí ji už jeden stupeň pod nulou – potřebuje však občas zalít, jinak zaschne. Drátovec se používá jako doplněk letniček, na záhonu tvoří malé keříky.

 

Smil řapíkatý

Helichrysum petiolare

 

Převislé výhony smilu se stříbřitými, žlutými nebo panašovanými okrouhlými listy dobře kombinují s ostatními druhy. Smil je potřeba pravidelně zalévat, občasné sucho však snese dobře. Pěstuje se jen jako truhlíková rostlina, žlutolisté kultivary porostou na jižní či západní straně, ty stříbrné se doporučuje pěstovat v polostínu.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

 

Do podzimních truhlíků je nevhodný brambořík perský, který se prodává jako sezonní pokojovka a teploty pod nulou nevydrží. Proto zvolte vytrvalý, na konci sezony kvetoucí brambořík břečťanolistý s drobnými květy, který odolá i mírným mrazům. Na jaře ho můžete vysadit na záhon, ideálně pod listnaté dřeviny.

 

Maceška zahradní

Viola x wittrockiana

 

Po většinu sezony je v nabídce široká škála kultivarů macešek a violek, které se vysazují do závěsných košů, na záhony, ale i do truhlíků. Zimu ale přežijí jen dvouleté macešky zahradní. První květy se objevují už od podzimu. Rostlina se vysévá od června, klíčí jen ve tmě. Potřebuje lehkou ochranu před mrazem.

 

 

Vřes obecný

Calluna vulgaris

 

Vřes vyžaduje kyselou půdu a dost vláhy. Zvlášť pokud ho chcete na jaře přesadit na záhony, nesmí v truhlíku zaschnout, ovšem nesvědčí mu ani přemokření. Velmi podobný je také vřesovec, který ovšem kvete později – v zimě a počátkem jara. Na rozdíl od vřesu nepotřebuje kyselou půdu, poroste v běžném zahradním substrátu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek