Foto: Shutterstock

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Identifikace je klíčem

Jedním z nejdůležitějších kroků, jak zabránit ztrátě psa, je jeho správná identifikace. V České republice je zákonem stanoveno, že každý pes musí být očipován. Samotný čip však nestačí, je důležité, aby byl pes evidován v jednom z dostupných registrů, kde mohou čip načíst veterináři, policisté či pracovníci útulků. V současné době neexistuje jednotný registr, ale i tak můžete využít služeb několika soukromoprávních databází.

Psí známka je další skvělý způsob, jak zajistit, že se váš pes vrátí co nejrychleji domů. Na známku napište jméno psa a vaše kontaktní údaje, jako telefonní číslo nebo e-mail či kontakt na sociální sítě.

Jak postupovat, když se ztratí?

Pokud se vám váš čtyřnohý přítel ztratí, zachovejte klid. Zůstaňte na místě, kde jste ho naposledy viděli, a dejte mu čas, aby se mohl vrátit. Často se stává, že se vrátí k místu ztráty, jakmile se uklidní a zorientuje. Použijte známé zvuky, jako je třeba pískání jeho hraček nebo zvuk vašeho auta, které ho mohou přilákat zpět.

Pokud pes nereaguje a nevrací se, rozdělte úkoly mezi své přátele a rodinu. Někdo může zůstat na místě, kde se ztratil, jiný se může vydat hledat do širšího okolí a další mohou být doma, pro případ, že se pes vrátí sám. Informujte místní útulky, veterináře a městskou policii o ztrátě a zanechte jim na sebe kontakt.

Využijte sílu sociálních sítí

Internet je mocný nástroj, který můžete využít k nalezení svého mazlíčka. Umístěte příspěvek s fotografiemi psa a detaily o místě a čase jeho ztráty na sociální síti, jako je Facebook nebo Instagram. Existují také specializované skupiny a stránky věnující se hledání ztracených psů, které vám mohou pomoci šířit informace rychleji. I v dnešní době se hodí vylepit papírové plakáty, ty mohou vidět lidé mimo váš internetový dosah. Vyvěste je hlavně v exponovaných místech, kde projde hodně lidí.

Pomoc od psích detektivů

Pokud běžné metody selžou, existují i specializované služby tzv. psích detektivů, kteří mají zkušenosti s hledáním ztracených zvířat. Někdy se vyplatí také vypsat odměnu za nalezení psa, což může motivovat více lidí k tomu, aby vám pomohli hledat. Kontaktujte také místní úřad a pokud bydlíte na menším městě nebo okrajových částech velkoměsta, můžete je zkusit poprosit, zda by informaci o ztraceném psovi vyhlásili rozhlasem. Oslovte také myslivecká sdružení, hasiče nebo lokální veterináře, zda nemají informaci o zraněném psovi.

 

Foto: Shutterstock

Co dělat, když najdete ztraceného psa?

V první řadě myslete na bezpečnost: hlavně na tu svoji, ale třeba i projíždějících řidičů, dětí nebo svých psů, které máte případně s sebou. Jestli je pes agresivní nebo natolik plachý, že se nedá odchytit, máte jen omezené možnosti. Pokud je to alespoň trochu možné, zkuste psa udržet na místě, aby neutíkal dál: zabraňte mu cestu, nadbíhejte mu, ale nikdy zbytečně neriskujte. Vydržte na místě třeba dvacet minut, zda se neobjeví jeho majitel. Když se tak nestane, zavolejte městskou policii nebo do nejbližšího útulku, tyto instituce mají povinnost zmatené či agresivní zvíře odchytit, aby neohrožovalo své okolí nebo dopravní situaci.

Pokud je pes klidný a nechá na sebe sáhnout, hledejte známku nebo jiné identifikační údaje na obojku. Máte-li vodítko, připněte mu ho, aby neutekl. Pokud na známce najdete telefonní číslo, zavolejte majitele. Když se nedaří majitele kontaktovat, počkejte na místě, zda se neobjeví. Pokud je pes zraněný, můžete ho sami odvézt k veterináři (počítejte s možnými náklady) nebo zavolat městskou policii.

Dočasná péče o nalezeného psa

Pokud se rozhodnete poskytnout nalezenému psovi dočasné útočiště, nahlaste jeho nález útulku, městské policii nebo obecnímu úřadu, jinak by mohlo být vaše chování považováno za krádež. Zatímco čekáte na kontakt od majitele, dejte psovi vodu. S krmením vyčkejte, zda se majitel během několika hodin neukáže, pes by totiž mohl mít různé potravinové alergie. Pak už je to na vašem uvážení a možnostech, jak psa nakrmíte. Majitele se snažte dopátrat pomocí internetu: umístěte na sociální sítě fotku psa s popisem místa nálezu, zkuste příspěvek sdílet na různých pejskařských fórech nebo stránkách zabývajících se ztracenými a nalezenými psy. Ani v tomto případě nepodceňujte sílu plakátů. Jestli majitel svého psa hledá, neměl by pobyt vašeho nového kamaráda trvat déle než týden.


Text: Mirka Koníčková, Foto: Shutterstock

Další články

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek