
Česnek kuchyňský
Patří mezi nejdéle používaná přírodní léčiva. Naši předci tolik věřili v jeho pozitivní sílu, že mu přisuzovali i moc zahánět upíry. Pochází zřejmě ze střední Asie, ale už ve starověku byl hojně používaný i ve Středozemí, například v Egyptě. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra.
Podzemní cibule s bílými šupinami rozdělená do četných stroužků. Krátké, ploché vzpřímené listy, 15–30 cm dlouhé, jediný vysoký stonek s kulovitým květenstvím bledě růžových nebo zelenavě bílých květů často smíšených s rozmnožovacími pacibulkami.
Pěstování:
Stroužky zasaďte na podzim 5–10 cm hluboko do těžší půdy, nebo v chladnějších oblastech do květináčů v pařeništi, odkud je na jaře přesadíte ven. Sklízí se v létě, když odumřou listy, a suší se na slunci nebo v teple.

Užívané části:
Cibule rozdělená do stroužků.
Konzervování:
Sušené stroužky, česnekový olej, česnekový ocet.

V kuchyni:
K dochucení polévek, masitých či zeleninových pokrmů, do pomazánek.
V domácnosti:
Pěstuje se pod broskvoněmi proti kadeřavosti listů a blízko růží ke zvýšení vůně. Postřik z čerstvého výtažku z listů se používá proti bramborové plísni.
Pro léčení:
Jako přírodní antibiotikum, k pročištění krve, ke snížení krevního tlaku, jako prevence proti nachlazení, červům, úplavici, tyfu.