Česnek kuchyňský

Allium sativum

Patří mezi nejdéle používaná přírodní léčiva. Naši předci tolik věřili v jeho pozitivní sílu, že mu přisuzovali i moc zahánět upíry. Pochází zřejmě ze střední Asie, ale už ve starověku byl hojně používaný i ve Středozemí, například v Egyptě. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra.

Podzemní cibule s bílými šupinami rozdělená do četných stroužků. Krátké, ploché vzpřímené listy, 15–30 cm dlouhé, jediný vysoký stonek s kulovitým květenstvím bledě růžových nebo zelenavě bílých květů často smíšených s rozmnožovacími pacibulkami.

 

Pěstování:

Stroužky zasaďte na podzim 5–10 cm hluboko do těžší půdy, nebo v chladnějších oblastech do květináčů v pařeništi, odkud je na jaře přesadíte ven. Sklízí se v létě, když odumřou listy, a suší se na slunci nebo v teple.

 

Užívané části:

Cibule rozdělená do stroužků.

 

Konzervování:

Sušené stroužky, česnekový olej, česnekový ocet.

 

V kuchyni:

K dochucení polévek, masitých či zeleninových pokrmů, do pomazánek.

 

V domácnosti:

Pěstuje se pod broskvoněmi proti kadeřavosti listů a blízko růží ke zvýšení vůně. Postřik z čerstvého výtažku z listů se používá proti bramborové plísni.

 

Pro léčení:

Jako přírodní antibiotikum, k pročištění krve, ke snížení krevního tlaku, jako prevence proti nachlazení, červům, úplavici, tyfu.

 


Text: mik; foto: Thinkstock.cz

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek