Foto: Shutterstock
Bylinky proti jarní únavě
Šalvěj muškátová
Éterické oleje šalvěje muškátové (Salvia sclarea), která se pěstuje nejčastěji jako dvouletka, využívá aromaterapie jako antidepresivum. Její vůně intenzivně navozuje pocit harmonie a stimuluje mozková centra, která jsou odpovědná za euforii a prožívání štěstí. Posiluje nervovou soustavu, má i protikřečový a uvolňující účinek způsobený nejen duševními poruchami. Olej má nejen uklidňující, ale také aseptické účinky, Proto se může kapat nejen do aromalampy, ale naředěný se používá k masážím, ke kloktání, pro inhalaci nebo do koupele.
Tip pro vás: Olej se sice vyrábí pouze průmyslově parní destilací květů a poupat, ale vám nic nebrání vysadit si šalvěj muškátovou do zahrady a čichat k jejím čerstvým květům nebo rozemnutým listům. Lze je také nasušené zašít do sáčku, ten nosit při sobě a vonět k němu, kdykoli vás přepadne špatná nálada.
Všehoj ženšenový
Ženšen (Panax ginseng) pochází z Asie, kde byl odpradávna označován králem všech bylin a přístup k němu měli jen ti nejbohatší a urození. V minulosti i dnes se využívá jako tonikum a adaptogen, tedy látka povzbuzující a posilující schopnost vyrovnat se se zátěží. Výrazně zvyšuje výkonnost a soustředění, proto je ženšen oblíbený u vysokých manažerů a sportovců, pomáhá i při syndromu vyhoření, chronické únavě a rekonvalescenci.
Tip pro vás: Ženšen je nejlepší užívat ve formě kapslí nebo prášku. Kúra by neměla přesáhnout tři měsíce, lze opět pokračovat po půl roce.
Foto: Shutterstock
Máta peprná
Další z domácích, tedy všeobecně dostupných bylin je máta peprná (Mentha piperita). Dobře roste, proto s výjimkou zimy si můžete trhat čerstvé listy téměř kdykoli. Navíc se snadno pěstuje i z oddenků, které si vysadíte do květináče. Jen pozor, jako léčivku není vhodné využívat šlechtěné odrůdy s nejrůznějšími příchutěmi, například čokoládovou, citronovou a podobně. I když se dají koupit sušené mátové čaje, čerstvá bylina je nejlepší a nejúčinnější. Pravidelné popíjení tří šálků denně uklidní žaludek, povzbudí játra i žlučník, a tak nastartuje vylučování odpadních látek z těla, čímž se vylepší i pleť. Příjemná vůně vás také uklidní a navodí příjemný pocit pohody.Tip pro vás: Čerstvý čaj si připravíte z několika lístků, které spaříte vřelou vodou a necháte 10 minut vylouhovat.
Kopřiva dvoudomá
Pro někoho je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) plevel, pro jiné univerzální bylinka. Na jaře oceníte její schopnost čistit krev a detoxikovat organismus. Připravit si z ní můžete odvar nebo čaj, ale jde také o tradiční sezonní potravinu, která se přidává do nádivky či se podává spařená podobně jako špenát. Využívá se jen do doby, než začne růst do výšky a nasazovat květy, potom je už nať hrubá.
Tip pro vás: Dvě čajové lžičky nati přelijte menším šálkem studené vody, přiveďte k varu a nechte deset minut stát. Pijte třikrát až čtyřikrát denně. Očistná jarní kúra by měla trvat několik týdnů, ale ne déle než šest.
Foto: Shutterstock
Smetanka lékařská
Smetanka lékařská neboli pampeliška (Taraxacum officinale) s typickými žlutými květy pomáhá při jarní očistě trávicího traktu. Hořčiny, které obsahují listy i kořeny, působí hojivě a povzbudivě na činnost jater, a tedy i produkci žluči. Jejich prostřednictvím se zlepšuje nejen pleť, ale i revmatické potíže. Umožňuje lepší vstřebávání železa a vitaminu B12, tak pomáhá při chronické únavě a nedostatku sil. Používá se při infekčních horečnatých onemocněních. Díky široké škále pozitivních účinků se někdy označuje jako ženšen východu.
Tip pro vás: Mladé listy lze používat neupravené do jarních salátů, odvar se připravuje nejen z listů, ale i kořenů. Dvě čajové lžičky byliny se nasypou do studené vody a přivedou k varu. Po krátkém povaření se nechají patnáct minut stát, pijí se tři šálky denně po dobu čtyř až šesti týdnů.