Foto: Shutterstock

Poklady ze zahrádky: Bylinky, které zbaví únavy i akné

Bylinková kosmetika pohladí po těle i na duši. Při její výrobě můžete využít nasušené bylinky z vlastní zahrady. Připomenou vám teplé voňavé léto a v zimě pomohou zahnat chmury.

Konejšivá levandule

Máte nasušená květenství bylinky s tou nejpodmanivější vůní? Můžete je využít pro péči o celé tělo i psychickou pohodu. A pokud si přejete využít potenciál rostliny naplno, vyplatí se rozlišovat její druhy. Nejběžněji se na zahrádkách pěstuje levandule lékařská neboli úzkolistá (Lavandula officinalis), která vyniká sladkou, květinovou vůní. Má uklidňující účinky, tiší nervozitu a usnadňuje usínání.

Stále větší oblibě se těší atraktivní levandule prostřední zvaná lavandin (Lavandula x intermedia). Vznikla zkřížením levandule lékařské a širokolisté, na rozdíl od ní však dobře odolává mrazu. Intenzivní vůně květů lavandinu se dá popsat jako květinová a bylinná zároveň, s nádechem svěžesti a kafru. Psychiku může uvést do rovnováhy rovněž, ovšem nepůsobí sedativně, ale spíše povzbudivě. Pomáhá při infekcích dýchacích cest a když si ji přidáte do koupele, uleví od bolesti svalů a kloubů.

 

Foto: Shutterstock

Levandulový tělový olej

Po koupeli můžete do ještě vlhké pokožky vetřít bylinkový olej. Získáte ho jednoduchou macerací vonných bylin v oleji, který levandule zaručeně provoní. Dá se použít i jako zábal na vlasy, třeba při relaxaci v bylinkové koupeli. Pro jeho výrobu volte olej za studena lisovaný, na výběr máte mnoho druhů. Univerzální a vhodný i pro velmi citlivou pleť (včetně dětské) je olej mandlový. Na suchou pleť náchylnou k atopickému ekzému má blahodárný efekt olej brutnákový či pupalkový. Snadno se vstřebává lehký olej brusnicový, mokřadkový, makový či z olej vinných jader, vhodný i pro mastnou pleť. Oleje můžete dle libosti i kombinovat.

Postup:

Do 250 ml oleje vmíchejte hrst či dvě levandulových květů. Sušené květy mají tu výhodu, že neobsahují vodu, která by mohla přispět ke kratší trvanlivosti přípravku. Při pokojové teplotě nechte levanduli dva týdny macerovat v uzavřené nádobě, kterou denně protřepete. Pak olej přeceďte, květy při tom důkladně vymačkejte. Levandulový olej uchovávejte v chladu.

Tip: Macerát můžete vyrobit i rychlejší cestou, když budete levanduli macerovat v zahřívaném oleji alespoň hodinu. Poté ji nechte v oleji 12 hodin nebo přes noc a pak olej přeceďte.

Levandulový balzám na ruce

Blahodárnou vůni levandule můžete mít stále po ruce, nebo přesněji řečeno na ruce. Domácí balzám pokožku rukou opečuje, aby vlivem zimy nestrádala a nepraskala. Využít můžete levandulový olej připravený macerací (viz výše), ideálně co nejsilnější macerát. Nebo do mandlového oleje nakapejte esenciální levandulový olej. Doplňte ho stejným dílem bambuckého másla a strouhaného včelího vosku.

Postup:

Ve vodní lázni rozehřejte včelí vosk, přimíchejte bambucké máslo – zahřívejte jen tak, aby se všechny ingredience roztavily, a dobře je promíchejte. Poté je odstavte a vmíchejte levandulový olej. Ještě tekutou směs nalijte do připravených nádobek a nechte vychladnout.

Hojivý měsíček

Pleť v zimě trpí střídáním teplot i suchým vzduchem. Ocení proto jemnou péči bylinek s hojivými účinky. Mezi nejoblíbenější kandidáty patří měsíček lékařský (Calendula officinalis), nenáročná letnička se zářivě oranžovými (případně žlutými či krémovými) úbory. Po jejich nasušení získáte jedinečnou ingrediencí pro výrobě domácí kosmetiky.

 

Foto: Shutterstock

Univerzální měsíčková mast

V jednoduché receptuře budete potřebovat jen výživný kokosový olej, který má při pokojové (a nižší) teplotě tuhou konzistenci, a sušené květy měsíčku. Za nejhodnotnější se považují jazykovité květy, které lemují střed úboru, ale použít můžete celé květenství. Měsíčková mast vytvoří na pleti ochrannou bariéru proti nepřízni počasí. Hodí se k ošetření suché, hrubé či popraskané kůže kdekoli na těle, rty nevyjímaje.

Postup: Kokosový olej rozpusťte ve vodní lázni a zahřívejte tak, aby byl horký, ale nebublal. Přihoďte tolik měsíčkových květů či úborů, kolik se do oleje vejde, aby byly po zamíchání ponořené. Směs udržujte horkou nejméně hodinu, ideálně několik hodin. Poté ji nechte vychladnout. Druhý či některý následující den olej opět rozehřejte, přeceďte a vymačkejte poslední kapky z květů. Do ještě teplého tekutého oleje můžete přimíchat rostlinnou silici oblíbené vůně, poté ho nalijte do připravených nádobek.

Zdroje: healthline.com, belsaherbal.com


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek