Bylinkový kalendář – září
Kdy sklízet křen
Křen selský (Armoracia rusticana) je odpradávna velmi oblíbený, a to jak k přímé konzumaci, tak k léčbě nejrůznějších obtíží. Zvenku hnědožlutý a uvnitř bílý kořen s ostře chutnající silicí najdete planě růst u vod, na osamocených místech, na kraji lesa a podobně. Nebo jste si ho možná na jaře zasadili do své zahrádky a již pomýšlíte na jeho sklizeň. Kdy se do ní pustit? Řiďte se podle vzhledu listů. Ve chvíli, kdy se začnou objevovat první mrazíky, začnou jeho listy pomalu odumírat, a právě v ten okamžik nastává čas k jeho sklizni. Buďte však opatrní na jeho kořeny. Křen opatrně vyryjte a odstraňte jeho hlavní kořen ale i kořeny postranní. Ty ale nevyhazujte a uchovejte je pro jarní výsadbu. Sklizený křen očistěte od zbytků hlíny, ale pozor, neumývejte ho! Mohl by velmi rychle zplesnivět a vaše úroda by byla zničená.
Křenové listy nevyhazujte – používají se jako obklady na křečové žíly. Pokud vás trápí, nechte listy položené na kůži pouze do jejího zčervenání a poté je sundejte. Hlavní léčivé účinky má kořen, a to čerstvý, neboť tepelně zpracovaný své schopnosti ztrácí. Dobře poslouží jako močopudný prostředek při revmatismu, vodnatelnosti a dně.
Vnitřně se používá šťáva z kořene, kterou si upravíte zažívání. Křen si dále poradí s některými choroboplodnými zárodky, pomůže při infekčním onemocnění močových cest, plic a zánětu jater. Uleví při bolesti hlavy a jedním nádechem si můžete protáhnout ucpaný nos.
Trápí-li vás kašel, nastrouhejte kořen křenu a smíchejte jej s medem a žloutkem. Když této směsi sníte několikrát za den dvě lžičky, měli byste mít po starostech s nepříjemným chrapotem. Proti pihám a jaterním skvrnám vám pomůže směs křenové vody a octa.
Nakládaný křen s jablky
- 3 větší kořeny křenu
- 2 větší nebo 3 menší jablka
- 1 lžíci cukru
- 1/2 lžičky soli
- 100 ml vinného octa
- 100–200 ml vody
Jak zpracovat plody černého bezu
Vhodná doba pro sběr temně fialových bobulí černého bezu (Sambucus nigra) je v září a říjnu. Natrhané plody přeberte, nechte jen ty úplně černé a zdravé. Můžete je sušit, nebo si z nich třeba vyrobit výborný sirup. Mají totiž léčivé účinky – tiší bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů (neuritidě a nerugalii), například trojklaného nervu, sedacího nervu (ischias) a při výhřezu meziobratlové ploténky páteře. Při všech těchto bolestech se doporučuje pít třikrát denně šálek odvaru nebo sirupu z bezových plodů, sirup pijte naředěný vodou. každopádně je nutné, aby bezinky před konzumací prošly tepelnou úpravou, jinak jsou mírně toxické a způsobily by vám nevolnost.
Bezinkový sirup
- 500 ml vody
- 1 lžička kyseliny citronové
- 500 g bobulí černého bezu
- 1 vanilkový lusk
- 3 hvězdičky badyánu
- 1 lžička semínek kardamomu
- 20 hřebíčků
- 500 g cukru krupice
Omyté plody černého bezu, kyselinu citronovou a vodu dejte do hrnce, přidejte koření (vanilku, badyán, kardamom a hřebíček) a přiveďte k varu. Vařte 10–15 minut a v průběhu vaření bobule rozmačkejte mačkadlem na brambory. Přeceďte směs přes jemný cedník a znovu přiveďte k varu. Do šťávy přidejte cukr, nechte na ohni rozpustit a pár minut povařte. Ještě horký sirup naplňte do uzavíratelných čistých lahví. Po otevření ho skladujte v lednici.