Bylinkový kalendář – srpen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Nezapomeňte sestřihnout levanduli

V průběhu srpna zkraťte levanduli zhruba na polovinu, aby před zimou ještě jednou obrazila. Tak nejlépe přečká studené měsíce. Rostliny sestříhejte poté, co jste sklidili všechna květenství, nejlépe do konce měsíce.

 


Vysévejte ozimou cibulku

Koncem srpna a začátkem září se můžete pustit do výsevu ozimé cibulky. Mladou zelenou cibulku tak budete mít ke sklizni už v březnu příštího roku. Vysévejte do hloubky 3 cm, do řádků vzdálených od sebe 40 cm. Výsev jemně udusejte a podle potřeby zalévejte.

 

Které divoké bylinky sbírat v srpnu?

Rozrazil lékařský – zlepšuje odkašlávání, koupele – špatně se hojící rány; sbírejte nať.

 

Řepík lékařský – na nemoci jater a žlučových cest, poruchy trávení, bolesti kloubů, obklady na odřeniny; sbírejte kvetoucí nať.

 

Vřes obecný – na záněty močového měchýře, potopudný prostředek při horečkách, bolesti kloubů; sbírejte nať.

 

 

Zeměžluč okolíkatá – proti nechutenství, při poruchách trávení, na choroby jater; sbírejte nať (nevytrhávejte kořeny, na stanovišti ponechte větší počet rostlin).
Zlatobýl obecný – na chronické choroby ledvin, při zadržování vody v organismu, na koupele a obklady na nehojící se hnisavé rány; sbírejte nať v době květu.
Zlatobýl kanadský –jako přírodní antibiotikum na zánět močových cest; sbírejte nať.

 

 

Sléz lesní – léčí záněty horních cest dýchacích; sbírejte list.
Topolovka proskurník – působí jako mírné projímadlo; sbírejte květ.

 

 

Anýz bedrník – na plynatost, nechutenství, má desinfekční účinky; sbírejte plody.
Fazol obecný – podpůrná léčba cukrovky, mírně snižuje krevní tlak; sušte zralé lusky bez semen.
Chmel otáčivý – proti nespavosti, podrážděnosti, podporuje trávení, na omývání špatně se hojící rány, koupele, pro celkové posílení organismu; sbírejte šištice.
Jeřáb ptačí – reguluje střevní činnost při průjmu i zácpě, pomáhá při dně, revmatismu; sbírejte plody.
Kozlík lékařský – pomáhá proti nespavosti, při nervovém vyčerpání, přepracovanosti, srdeční úzkosti, bušení srdce, nadýmání; sbírejte oddenek ve druhém roce růstu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek