
Bylinkový kalendář – květen
Květy hlohu pro zdravé srdce
Hloh obecný (Crataegus laevigata) je pro naše zdraví velmi prospěšný. Příznivě ovlivňuje činnost tepen a srdce. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Snižuje krevní tlak, zmírňuje bušení srdce a čistí krev. Jako podpůrný lék má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí, podrážděností, vnitřním neklidem a stresem. Hloh je potřeba užívat delší dobu, asi 8–10 týdnů, aby se jeho účinky plně projevily. Pokud užíváte léky na srdce, poraďte se před konzumací této bylinky s lékařem.
Teď na jaře si můžete nasbírat květy hlohu na přípravu léčivého čaje. Sbírejte je ve chvíli, kdy začnou rozkvétat nebo už jako poupata.
Čaj z květů: 1 lžíci sušených květů hlohu přelijte 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat

Listy jinanu pro pružné cévy
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) příznivě působí na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen až po vlásečnice. Dále pomáhá snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti a likvidací volných radikálů přispívá k zachování zdravých krevních buněk.Listy jinanu sbírejte od května do září. Můžete si z nich připravit například léčivévíno.
Víno s jinanem: 3 lžíce nasekaných listů jinanu dejte do větší skleněné nádoby, zalijte 1 litrem kvalitního vína, uzavřete a nechte na slunném místě 14 dní louhovat. Každý den nádobu protřepte. Pak víno slijte a uchovávejte na tmavém chladném místě. Každý den užívejte 1–2 štamprličky vína.