Bylinkový kalendář – květen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Bylinky pro motýly

Chcete na svou zahradu přilákat pestrobarevné motýly? Pomůže vám k tomu nejen květinová, ale i bylinková zahrádka.

Lehounké okřídlené krasavce na vaši zahradu nejspolehlivěji přivede vidina bohaté hostiny v podobě sladkého nektaru. Na něj jsou bohaté nejen kvetoucí keře, ozdobné trvalky či letničky, ale i obyčejné divoké byliny, které někdo vnímá jen jako obtížný plevel. Motýli často s radostí zamíří právě k nim – patří mezi ně například kvetoucí bodláky, hluchavky či jetele.

Z léčivých bylin si nejraději vybírají například květy šalvěje, třapatkovky (Echinacey), levandule, yzopu, mateřídoušky, heřmánku, majoránky, meduňky, máty, pažitky, rozmarýny či dobromysli.

Další byliny pak představují takzvané živné rostliny – motýli na ně kladou svá vajíčka a z nich vylíhlé housenky se pak těmito rostlinami živí. jsou to například obyčejné kopřivy, mochny, slézy, violky, jitrocele, fenykl, kmín, kopr a další bylinky a plevele. Sečete-li tedy trávník všude na krátko a pečlivě jej odplevelujete, připravujete se o potěšení obohatit svou zahradu o své „vlastní“ domácí motýlí spoluobyvatele.

 

Otakárek fenyklový na květenství yzopu

 

 

Květnová výsadba

Po polovině měsíce již zpravidla nehrozí přízemní mrazíky, a tak se můžete pustit do vysazování bylinek na venkovní záhon.

Saturejka

 

Majoránka

 

Brutnák

 

Bazalka

 

Majoránka – má ráda slunečné stanoviště s půdou bohatou na živiny, ale pozor, nesnáší čerstvou chlévskou mrvu. Nedaří se jí ani na půdách jílovitých a přemokřených. Ve stínu ztrácí její aroma na intenzitě. Sázejte ji do „hnízd“ po 2–4 rostlinách, další rostliny pak vysaďte v odstupu 15–20 cm.

Bazalka – potřebuje lehkou a výhřevnou půdu bohatou na humus a plně osluněné místo chráněné před větrem. Ideální je pro ni například záhon u jižní zdi nebo u vyšších rostlin. sazenice si nakupte v zahradnictví a vysaďte je do sponu 25 x 25 cm.

Saturejka – předpěstované či zakoupené sazenice jednoleté saturejky zahradní vysaďte po polovině května na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou (nesnáší přemokření). Sázejte ji do sponu 25 x 25 cm.

Brutnák – tato statná bylina s krásnými modrými květy je nejen léčivá, ale i aromatická a můžete si ji přidat do zeleninových salátů. Rozemnuté listy voní po okurkách. Má rád kypré půdy a slunné teplé stanoviště. Vysévat ho můžete i v druhé polovině května, mladé rostliny totiž mají silnější aroma.

 

Kvetoucí levandule lékařská s babočkou pavím okem

Čas pro aromatické trvalky

Nejpozději v druhé polovině května vysaďte na venkovní záhon aromatické vytrvalé bylinky – levanduli, meduňku, šalvěj a mateřídoušku.

Levandule – potřebuje dobře propustnou, mírně vápnitou půdu a plné slunce. Nesnáší čerstvé organické hnojivo.

Šalvěj – dává přednost vápnitým, dobře propustným a humózním půdám – pokud máte půdu příliš těžkou, přimíchejte do ní kompost a trochu písku. Vysaďte ji na slunné místo chráněné před větrem.

Mateřídouška – má ráda slunná suchá místa, ideálně na skalce nebo na osluněné stráni s vápnitou hlinitopísčitou půdou.

Meduňka – vyžaduje humózní dobře propustnou půdu na chráněném a slunném místě. Dopřejte jí bohatou dávku kompostu a vysaďte ji do vzdálenosti 30 cm od dalších rostlin.

 


Popínavá lichořeřišnice

Květy lichořeřišnice (včetně té popínavé) jsou jedlé a můžete si je po celé léto přidávat do zeleninových salátů, na obložené chleby či chlebíčky nebo si s nimi ozdobit třeba omeletu. Popínavá lichořeřišnice vám navíc udělá v zahradě ozdobnou zástěnu, pokud ji vysadíte k treláži, pergole nebo jiné opoře. Můžete s ní také zakrýt nevzhlednou zeď kůlny, nebo si s ní zkrášlit obyčejný dřevěný či drátěný plot. Hodí se i na balkon.

Lichořeřišnice má ráda slunce a dostatek vody, v suchém počasí tedy vyžaduje zálivku. Aby se pěkně pnula, je třeba ji vyvazovat. Sejte přímo na místo 3–4 semena v odstupu 40–50 cm.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek