Bylinkový kalendář – duben

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

Divoké jarní bylinky

Využijte léčivé síly divokých bylinek, z nichž některé obvykle vnímáme jen jako plevel, ve skutečnosti jsou to ale zelené poklady.

Sedmikráska chudobka – je považována za jednu z nejléčivějších bylinek. Čerstvé květy si přidejte do salátu či do polévky nebo si z nich připravte čaj proti kašli a na pročištění organismu: 1 lžičku květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut luhovat.

Fialka vonná – léčí kašel a pomáhá proti chrapotu. Můžete si připravit čaj z čerstvých květů: 1 lžíci přelijte 250 ml vody teplé 60 °C a nechte 5 minut louhovat. Nebo si z nich udělejte výborný sirup: 75 ml výluhu přidejte 75 g cukru, zahřejte a nechte rozpustit – nevařte.

Popenec obecný – drobná aromatická bylinka se sytě fialovými květy, kterou můžete využít i jako koření. Čaj z popence pomáhá proti kašli a při nemocech močového ústrojí. Můžete si z něj také připravit výborný sirup: čerstvou bylinku prosypte cukrem nebo naložte do medu.

Ptačinec žabinec – tento nezničitelný plevel je zároveň velmi užitečnou bylinkou! Obsahuje vitaminy A a C a stopové prvky (zinek, hořčík) a pomáhá při jarní očistě těla – povzbuzuje činnost ledvin. Hrst čerstvé byliny zalijte 500 ml horké vody a nechte 5 minut luhovat.

Jitrocel kopinatý – také vyniká výbornými čisticími schopnostmi, léčí kašel a má hojivé účinky: omyté čerstvé rozmačkané listy přikládejte na otevřené rány (například bércové vředy). Výborný je i čaj z 1 lžičky jitrocele a 1 lžičky mateřídoušky přelité 250 ml horké vody.

Rozrazil rezekvítek – má schopnost rozbíjet močové kameny (tak jako rozrazil lékařský), čistí krev a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také usnadňuje odkašlávání. Chutnou čajovou směs získáte z 1 lžičky sušeného rozrazilu, 1/2 lžičky tymiánu a 1/2 lžičky zeleného čaje.

Hluchavka nachová – vyniká silnými protizánětlivými účinky. Sbírejte květy nebo kvetoucí vrcholy. Nálev z hluchavky, připravený z 1 lžičky sušené bylinky přelité 250 ml horké vody můžete pít, nebo jej používat k léčbě pokožky – ekzémů, akné či hemeroidů.

Pampeliška lékařská – čistí játra, pomáhá proti jarní únavě, působí diureticky, podporuje metabolismus. Mladé křehké listy si přidejte do salátu – nejchutnější jsou ty z velkých, bujně rostoucích trsů pampelišek na vlhčích, mírně stinných místech s dostatkem živin.

Medvědí česnek – roste na vlhkých, stinných místech pod keři, v listnatých horských lesích. má blahodárné účinky na činnost zažívacího ústrojí, zejména střev. Nejlépe je konzumovat jej čerstvý, například v pokrmech, kde používáme kuchyňský česnek nebo jarní cibulku.

1Mrkev divoká (mrkvous) – kořen můžete využít stejně jako šlechtěnou mrkev – je jedlý. Jíst můžete i nať (při rozemnutí voní jako mrkev), například ji přidat do polévky či zeleninových jídel podobně, jako nať petržele. Pozor ale na záměnu s jedovatou tetluchou kozí pysk!

Kontryhel obecný – je univerzální „ženskou“ bylinkou: příznivě ovlivňuje menstruaci a léčí ženské nemoci, působí diureticky a protizánětlivě. Podporuje tvorbu mateřského mléka a může se užívat při kojení. Nálev z kontryhele můžete pít nebo si jej přidat do koupele.

 

Čaj pro zvýšení energie

Povzbudivý jarní čaj si připravte ze směsi 2–3 dílů listů kopřivy a 1 dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhoďte hrst čerstvých omytých listů a přiveďte znovu k varu, odstavte na 20–30 minut pod pokličkou, sceďte, zchlaďte a pijete dle potřeby.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek