Bylinkový kalendář – červenec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Co sbírat o prázdninách?

Vydejte se na louky, meze a lesní paseky a nasbírejte si do zásoby divoké léčivé bylinky. Nebo se porozhlédněte na své zahrádce – možná je najdete i tam…

 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty. Je také skvělým pomocníkem při žlučníkových a jaterních problémech. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy. Je také vhodný i k výplachům a kloktání při zánětech v dutině ústní a krku. Sbírá se pouze květ či květ s kalichem.

 

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)

Čerstvé nebo sušené plody se používají proti průjmům, dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině. Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost. Zlepšují imunitu a působí preventivně a léčebně (jako doplňující prostředek) proti infekcím.

 

Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus)

Čaj z listů ostružiníku je oblíbeným čajem proti kašli a uklidňuje záněty sliznic. Vlažný nebo vychlazený se s oblibou používá ke kloktání při chrapotu a angíně. Pomáhá také při lehkém průjmu a menstruačních potížích. Listy ostružiníku jako obklad urychlují hojení lokálních zánětů. Ostružinová šťáva je účinným lékem při průjmu.

 

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh. Účinně tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti během menstruace. Sbírá se kvetoucí nať.

 

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Pomáhá při léčbě zánětů, například očních spojivek nebo pohlavního ústrojí, infikovaných sliznic a alergických reakcí na kůži; při žaludečních a střevních potížích, žaludečních a dvanáctníkových vředech, působí též proti nadýmání. Coby spasmolytikum uvolňuje křeče a tiší bolesti. Užívá se při bronchiálním astmatu a nachlazení, zvyšuje pocení, pomáhá při hojení ran, popálenin a omrzlin. Je účinný proti některým stafylokokům a streptokokům. Užívá se též na poruchy menstruace, proti hemoroidům, k umývání vlasů, na obklady a koupele k celkové harmonizaci a regeneraci organismu. Snižuje úzkost. Sbírají se květy, nejlépe za slunečného dne.

 

Chrpa polní (Centaurea cyanus)

V léčitelství se používá buď samostatný květ, nebo květ i s kalichem. Sbírají se za slunečného dne, a to buď sytě modré paprsky úborů, nebo celé úbory a suší se v tenkých vrstvách v průvanu při teplotě kolem 35 °C bez přístupu světla. Droga se v lidovém léčitelství používala ke zmenšování otoků, má účinky močopudné a žlučopudné a k čištění krve. V současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek