Bylinkový kalendář – červen
Praktické tipy pro pěstování levandule
Rozhodli jste se, že si na zahrádku vysadíte svou oblíbenou levanduli? Pak vám jistě přijdou vhod osvědčené rady pro její úspěšné pěstování.
Množení levandule pomocí řízků
Pěstujete-li již levanduli na své zahradě a chcete-li si ji dále namnožit, můžete to udělat pomocí řízků. Řízek, tedy mladou nekvetoucí postranní větvičku, je třeba oddělit od rostliny i s kouskem dřevnatého hlavního stonku, s takzvanou patkou. Při řízkování v létě je dobré odebírat řízky větší – o velikosti okolo 8–10 cm. Odeberte polovyzrálé řízky z jednoletých výhonů, které jsou u vrcholů měkké a při bázi tvrdé, nekvetoucí. Ve vrchní části tyto výhony zaštípněte. Odebírejte je brzy ráno nebo při chladnějším a vlhčím počasí. Ve spodní části řízku odstraňte listy tak, aby na horní části zbyly 2–3 páry. Rostlina tak bude méně ztrácet vodu odpařováním z listů. Spodní část řízku, asi 1 cm, ještě před zasazením vložte do práškového růstového stimulátoru a pak řízky zasaďte zhruba 5 cm hluboko do květináčků naplněných substrátem určeným pro zakořeňování (obsahuje zeminu, rašelinu, perlit a mletý vápenec) a umístěte je do pařeniště. Zakořenění řízku trvá asi 3–4 týdny. Pak je můžete vysadit na stanoviště.
Na jaké místo ji vysadit?
Levandule je poměrně nenáročná rostlina. Aby se jí na vaší zahradě dařilo, stačí jí vybrat slunné stanoviště s dostatečně propustnou vápencovou půdou – nejlépe písčitou nebo kamenitou. Vyhněte se půdám vlhkým a jílovitým. V případě přívalových dešťů by měla voda ze stanoviště rychle odtékat – ideální je tedy mírný jižní svah. Levandule poměrně dobře snáší suché počasí, mladé rostliny ale potřebují více vláhy než rostliny vyzrálé.
Jak daleko od sebe rostliny sázet?
Vzdálenost mezi rostlinami, kterou při výsadbě zvolíte, záleží na tom, zda chcete keříky levandule pěstovat jako samostatné rostliny, takzvané solitéry, nebo zda z nich chcete vysázet obrubu záhonu či živý plot. Při výsadbě levandule lékařské (L. angustifolia) jako solitérní rostliny musí být vzdálenost alespoň 70 cm, a to u středně velkých keřů. V případě živých plotů se jedná o vzdálenost 30–40 cm.
Je vhodné levanduli přesazovat?
Mladé rostliny pěstované venku na zahradě obvykle snášejí přesazování dobře, ale během prvního léta po přesazení moc nekvetou. Starší rostliny, které jsou na stanovišti už několik let, raději nepřesazujte – mají již vyvinutý hluboký kořen.
Jak často ji zalévat
Levandule pěstovaná na zahradě je ze své domoviny zvyklá na mírnou zálivku, při běžném letním počasí ji není třeba speciálně zalévat – pouze při dlouhotrvajícím horku a suchu jí občasná zálivka prospěje. Naopak, vyhněte se přemokření půdy.
Jak dlouho levandule kvete?
Voňavé květy levandule nám mohou dělat radost prakticky po celé léto – patří totiž mezi dlouhodobě kvetoucí trvalky. Délka jejího kvetení, tedy doba od prvního rozkvetlého květu do posledního květu odkvetlého, totiž průměrně činí sedmdesát pět dní. Tato doba je ale z velké části ovlivněna počasím – pokud je již začátek léta slunný a teplý, může levandule začít kvést dříve. Navíc je schopna takzvaného remontování – to znamená, že během jedné vegetační sezóny může vykvést opakovaně. Například levandule lékařská (L. angustifolia) může kvést po celý podzim až do zámrazu – pokud květy po prvním kvetení seříznete.