Bylinkový kalendář – červen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

 


Věnec z bylinek

Rozrostly se vám bylinky natolik, že nevíte, co s nimi? Z kvetoucích snítek, například tymiánu či mateřídoušky, si můžete uvázat krásný a voňavý věnec a nechat jej na stinném vzdušném místě uschnout. Bude vám pak dělat radost celou zimu.

 


Divoké byliny k mulčování

Listy kopřiv nebo kostivalu můžete skvěle využít pro mulčování, například rajčat nebo zelí. Během léta vám pak rychle dorostou, takže budete mít další mulčovací materiál opět k dispozici. Výhodou mulčování bylinkami bohatými na minerální látky je, že současně půdu přihnojujete, obohacujete ji o důležité prvky a zabraňujete nadměrnému odpařování vody.

 


Bylinné pleťové masky

Snadno si je můžete připravit z čerstvých květů a listů. 2 hrsti bylinek spařte troškou horké vody a pak směs rozmixujte. Kaši pak naneste na gázu a přiložte na 10–15 minut na obličej (nejprve ale vyzkoušejte – například na předloktí – že na danou bylinku nejste alergičtí). Květy černého bezu pomáhají pleť vypnout a zbavit vrásek, květ lípy regeneruje a dezinfikuje, přeslička osvěží stárnoucí pleť, jitrocel léčí akné a mastnou problematickou pokožku.

 


Léčivé čaje z jahodí a borůvčí

Pokud máte možnost, vypravte se do lesa a šetrně si nasbírejte (tak, abyste porost příliš neponičili) mladé listy lesních jahod a borůvek. Listy pak sušte ve stínu, na bezprašném vzdušném místě. Pro přípravu čaje použijte 1 lžíci sušených listů na 250 ml horké vody. Nechte 15 minut vylouhovat a poté sceďte.

Jahodník obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, karoten (provitamin A), silice a třísloviny. Lesní jahody a listy jahodníku patří k nejvýznamnějším antioxidantům. Mají protizánětlivý a antibakteriální účinek, v organismu regulují výměnu solí, podporují růst buněk, odvodňují, posilují kosti, vlasy, kůži a celý imunitní systém. Čaj z borůvčí zvyšuje obranyschopnost, výborně působí proti průjmům, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Odstraňuje únavu očí a zlepšuje ostrost zraku.

 


Tento měsíc nezapomeňte

Pravidelně přihnojovat potřebují i aromatické bylinky. V červnu byste je měli přihnojit takzvaně na list. Použijte k tomu nejlépe 0,2% roztok komplexního hnojiva s nízkým podílem dusíku. Pokud byste to s dusíkem přehnali, měly by mnohem slabší aroma.

Sklízet bylinky byste měli večer nebo na ráno, ale pozor, neměly by být ani navlhlé rosou, ani povadlé teplem a slunečním zářením. Ty, které hned nezpracujete, sušte ve svazečcích na teplém vzdušném místě.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek