Bylinkový kalendář – září
Sklízejte libeček
Chcete si nasušit libečkovou nať na zimu do polévky? Pak ji skliďte v průběhu září a pomalu sušte na stinném vzdušném místě. Poté ji – dobře vysušenou – uskladněte v nádobě s dobře těsnícím uzávěrem, aby neztratila své aroma.
Jak sušit šípky
Přinesli jste si z procházky krásně rudé šípky a chtěli byste si je nasušit na zimu na výborný čaj? Poradíme vám, jak na to. Pro sušení se hodí šípky, které ještě nepřešly mrazem. Natrhané plody přeberte a poškozené nebo nahnilé vyřaďte. Poté je operte ve vodě a s pomocí utěrky důkladně vysušte. Sušit je můžete buď v sušičce (podle návodu), v troubě nebo na sluníčku (pokud je vhodné počasí). Nejlépe je nechat sušit plody venku na podzimním slunci, ale ne vždy to počasí dovolí. V takovém případě vám pomůže trouba. Šípky nasypte na drátěnou podložku nebo na plech s pečicím papírem, teplotu nastavte na 70 °C a dvířka nechte pootevřená. Pozor, abyste šípky nepřipálili. Správně usušené šípky mají tmavočervenou barvu, jsou tvrdé a při zmáčknutí prasknou a drolí se. Nesmí uvnitř zůstat vlhké. Uchovávejte je v uzavíratelné sklenici nebo v plátěném sáčku.
Bezinkový sirup
Připravte si výborný lék proti nachlazení na zimu: stimuluje imunitní systém, zvyšuje úroveň antioxidantů v těle, působí protizánětlivě a je účinným přípravkem proti virové a bakteriální infekci.
Budete potřebovat
- 1 kg plodů černého bezu
- 700 g cukru
- 3 citrony (šťáva)
Bobule bezu omyjte a otrhejte, dejte do hrnce a podlijte vodou. Přiveďte k varu a vařte aspoň 20 minut (bezinky se musí vařit, jinak působí projímavě). Poté propasírujte přes síto, přidejte cukr a citronovou šťávu a za stálého míchání vařte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Ještě horký sirup naplňte do čistých lahví a zavíčkujte.